Art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zwolnienie podatkowe dla świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzących z budżetu państwa, czy jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni, o ile są one przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz Prawo o szkolnictwie wyższym.
Korzystanie ze zwolnienia jest możliwe po spełnieniu wskazanych wyżej warunków wynikających z ustawy podatkowej oraz rozporządzenia regulującego zasady realizacji programu.
Ustawa o PIT nie wymaga spełnienia żadnych innych warunków, np. dotyczących wysokości świadczeń. Nie określa też szczegółowo żadnych innych zasad przydzielania pomocy.
Natomiast zasady wsparcia rządowego reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 12 lipca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych, wydane na podstawie art. 90u ust. 4 pkt 1 ustawy o systemie oświaty.
Pomoc taka jest udzielana na wniosek rodziców ucznia (opiekunów prawnych lub rodziców zastępczych), a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych składany do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2013/2014.
Koszt zakupu podręczników zwracany jest po przedłożeniu przez rodziców (opiekunów, rodziców zastępczych) dowodu zakupu (faktura VAT) do wysokości wartości pomocy.
Otrzymanych świadczeń nie wykazuje się w rocznym zeznaniu podatkowym. Szkoła zaś nie musi wystawiać żadnych informacji do celów podatkowych.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Skarbowej w Szczecinie
Zabronic zmieniac co roku podreczniki i po klopocie !