iswinoujscie.pl • Niedziela [11.11.2007, 20:17:42] • Świnoujście
Świnoujście pamięta o bohaterach

fot. Artur Kubasik
Dziś 11 listopada – 89 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczyste obchody Święta Narodowego rozpoczęły się tuż po 9.00. W Sali konferencyjnej Urzędu Miasta przewodniczący Zbigniew Pomieczyński otworzył „obrady” sesji Rady Miasta. Tym razem jednak głównymi bohaterami byli... uczniowie.
Na sali, oprócz władz miasta zasiedli zaproszeni goście: Kombatanci, dyrektorzy największych firm, harcerze, młodzież szkolna. Nie zgłoszono żadnych projektów uchwał, nie sprawdzono kworum. Uczniowie I L.O. pod kierunkiem prof. Iwony Dominiak przygotowali za to program artystyczny.

fot. Artur Kubasik
Patriotyczne pieśni od najstarszych po najnowsze z końca XX wieku powiodły słuchaczy przez kręte ścieżki naszej historii. W historyczne postacie wcielili się Agnieszka Nejman, Agnieszka Merchelska, Krzysztof Rozanka, Krzysztof Popiołek, Maks Brzozowski, Daniel Siwiec, Paweł Stecki, Marta Walczak i Katarzyna Burdziak.

fot. Artur Kubasik
Większość „aktorów” przebrana była w historyczne mundury polskiej armii. Już o 10.00 pojawiły się te prawdziwe, współczesne – marynarskie. Cała kompania i towarzysząca jej orkiestra „opanowały” kościół p.w. Chrystusa Króla. Wspólna modlitwa żołnierzy, mieszkańców, władz i słowa kapłana, który przypomniał jak wciąż nierozerwalne są Bóg, Honor i Ojczyzna.

fot. Andrzej Ryfczyński

fot. Andrzej Ryfczyński

fot.

fot.
Do Gościa zniedzieli 21;26.Wg histori i historyków z IPN masz stuprocentową rację.Gratuluję samopoczucia.
Piłsudski jednak chyba się przewraca w grobie bo wśród czytelników tego portalu notatka" Świnoujście pamięta o bohaterach"wzbudziła o wiele mniejsze zainteresowanie niż" Prezydent wywiesił flagę Monako??" I wcale nie chodzi tu o jakąkolwiek krytykę. " a to Polska właśnie".
Brawa dla młodzieży a tow." Ziuk"w grobie napewn się nie przewraca
Dobrze że pamięta chociaż o bohaterach bo o wielu innych zapomniało.
Drodzy Państwo. Czy te niehistorycznie mundury to aż taki wielki problem ? Czy nie ważniejsze jest to, że młodzież nie wstydzi się prezentować swojego patriotyzmu ? Z drugiej strony załatwienie historycznego umundurowania nie jest taką prostą sprawą jakby się mogło wydawać - wiem, bo sam kiedyś próbowałem. Mimo wszystko pozdrowienia dla młodych aktorów
Tez to widziałem, ze niektórzy uczniowie mieli karabiny (może atrapy) KBKAK wzór 1947. Co by na to powiedział" Ziuk" Pilsudski ? Można było się postarać o jakieś bardziej orginalne rekwizyty umundurowania - choćby o przynajmniej jedna czapkę typu" maciejówka" Jeden z uczniów miał natomiast czapkę wg wzoru wprowadzonego przez Marszalka Rokossowskiego na przełomie lat cztedziestych i piędziesiatych ubiegłego wieku Po za tym podobało mi się - młodzi wypadłi OK
Najbardziej wartościowym pod względem historycznym i faktograficznym był referat inauguracyjny przew. mgr.Pomieczyńskiego. Dziwicie się, że młodzież jest niedouczona? Sam Pomieczyński nie bardzo wie dlaczego właśnie 11listopad to data odzyskania niepodległości.
No tak historycznie łajzy chodziły w innych marynarkach i spodniach. Ale to dla tych młodych ludzi i autora chęć dbania o historię. Byle po łepkach i tylko na pokaz. I to jest właśnie złe. bo nikt nigdy w takich" historycznych" mundurach nie chodził. Szkoda, że młodzi ludzie w tak ważnych sprawach zaczynają od niechlujności. Czemu nikt im nie doradził.
Mundury historyczne, a więc mundury z przeszłości-co w tym obraźliwego?
W końcu doczekaliśmy się prawdy. Wcześniej zabraniano nam mówić o zbrodni Katyńskiej. Próba podjęcia tej dyskusji jeszcze w latach 90 ciągneła ze sobą opłakane skutki. Istnieje potrzeba uświadomienia Polakom i historykom, że w swojej przeszłości nasz Naród miał dwóch wrogów-Stalina i Hitlera. Ze swojego punktu widzenia twierdzę, że największą krzywdę zrobił nam ZSSR. Gdyby Piłsudki żył w 1939 do ataku sowieckiego wroga nigdy by nie doszło.
Jak to były mundury historyczne, to gratulacje dla reżysera i redaktora tego tekstu. Nie róbcie sobie jaj z tego Święta i idiotów z jego uczestników.