iswinoujscie.pl • Wtorek [13.08.2013, 21:34:12] • Świnoujście
Świnoujście bez wody? Będziemy mieli co pić?

fot. Sławomir Ryfczyński
Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę, że w Świnoujściu usycha coraz więcej drzew. Suche kikuty straszą na marinie i osiedlu poradzieckim. Czy to oznacza, że naszemu miastu zagraża brak wody? Odpowiedź Adama Makieły, prezesa ZWiK-u jest niepokojąca.
Niedawno pisaliśmy o drzewach, które uschły przy marinie. Takich miejsc jest w Świnoujściu jednak znacznie więcej, an przykład na osiedlu poradzieckim. Magistrat twierdzi, że stan całej zieleni, w tym również drzew, na terenie miasta jest systematycznie monitorowany. Wykonywane są również inwentaryzacje drzewostanu w pasach drogowych poszczególnych ulic. Ostatnio taka inwentaryzacja wykonana została na ulicy Wojska Polskiego, a w ubiegłym miesiącu urząd zlecił jej sporządzenie na ulicach Bohaterów Września, Niedziałkowskiego, Warszawskiej i Wyspiańskiego.
- Na podstawie takiej dokumentacji wykonywane są wycinki uschniętych drzew - informuje Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych w Urzędzie Miasta. - Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z przepisami decyzja o wycięciu konkretnego drzewa w pasie drogowym musi być uzgadniana z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Szczecinie. Służby odpowiedzialne za zieleń w mieście nie stwierdziły wzrostu liczby usychających drzew w porównaniu z ostatnimi latami. Jednym z głównych powodów zamierania drzew jest bardzo duże zasolenie gleby na terenie miasta. Dodatkowo drzewostan jest coraz starszy, co także nie pozostaje bez wpływu na jego kondycję. Miasto prowadzi jednak intensywne nowe nasadzenia. Firmy, które sadzą drzewa zobowiązane są również do dbania o tę zieleń i tak się dzieje. Niedawno była sytuacja, że posadzone drzewa zgubiły liście (chodzi o te rosnące wzdłuż ulicy 11 Listopada). Po zbadaniu okazało się, że konary tych drzew są zdrowe, a opadanie liści nie było spowodowane brakiem podlewania, a panującą tego lata pogodą. Potwierdzeniem tego jest fakt, że wspomniane na koronach wspomnianych drzew już pokazują się nowe liście.

fot. Czytelnik
Adam Makieła, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji poinformował nas, że na terenach zawiadywanych bezpośrednio przez spółkę nie zaobserwowano wysychania drzew.
-Na bieżąco prowadzony jest monitoring poziomu i jakości wody na wszystkich ujęciach – zapewnia prezes – zaś eksploatacja ujęć prowadzona jest zgodnie z ustalonymi zasobami eksploatacyjnymi i pozwoleniami wodnoprawnymi. Zasoby wody pitnej w Świnoujściu opierają się na wodach podziemnych a ilość pobieranej wody określana jest pozwoleniami wodnoprawnymi wydawanymi przez marszałka województwa. Pozwolenia wydawane są w celu utrzymania równowagi istniejących zasobów wodnych.
Jak podaje ZWiK, nasze miasto ma dwa niezależne systemy zaopatrzenia w wodę pitną dla lewobrzeżnej i prawobrzeżnej części miasta. Woda dla lewobrzeża pochodzi z ujęć Wydrzany i Granica, a dla prawobrzeża – z ujęć Wydmy i Odra. Wszystkie ujęcia mają ważne decyzje na pobór wód podziemnych. Wydrzany- do listopada 2021 r. ( 300 m sześciennych/h), Granica – do końca 2018 r. ( 230 m sześc./h), Odra – do końca 2014 r. (60 m sześc./h), Wydmy – także do końca 2014 r. ( 60 m sześc./h).
-Zapotrzebowanie miasta w wodę pitną w obu lewo- i prawobrzeżnej części miasta było i jest zaspokajane w stu procentach – informuje Adam Makieła- jednakże w okresach szczytowego poboru w prawobrzeżnej części miasta nie ma bezpiecznej rezerwy, tak więc należy się liczyć z sytuacją, że przy dłuższym okresie upałów zbiornik retencyjny na stacji uzdatniania wody Odra nie będzie wystarczający.
Czy coś z tym można zrobić?
W ubiegłym roku zakończono „modernizację procesu technologicznego” stacji uzdatniania wody Odra. W tym roku wyłoniono wykonawcę, który zmodernizuje ujęcie wody Granica.
- Głównym powodem przystąpienia do tej modernizacji jest możliwość wykorzystania również studni posiadających znacznie gorszy surowiec - wyjaśnia prezes ZWiK.- Niezależnie od powyższego, jako że nie sposób jest przewidzieć wszystkich zjawisk dotyczących gospodarki zasobami wody pitnej, mając na uwadze zaopatrzenie miasta w wodę w odległej perspektywie, przewiduje się także konieczność doprowadzenia wody z zewnątrz.
Podjęto więc współpracę z gminami Dziwnów, Wolin i Międzyzdroje. Jej cel to udokumentowanie zasobów wód podziemnych dla Świnoujścia (ujęcie Kodrąbek – gmina Wolin) w ilości ok. 150 m sześc. /h, które mogłyby w przyszłości stanowić uzupełnienie niedoborów wody. Program realizuje Związek Gmin Wyspy Wolin.
źródło: www.iswinoujscie.pl
sorry dużo miałem prania
Wody nie ma od wczoraj na koncu ulicy Matejki bo firma robiaca roboty kanalizacji i ulicy uszkodzila wodociagi to kolejne uszkodzenie po paru juz uszkodzeniach gazu ! Pojawia sie pytanie kto odpowiada za to , ze goscie paru Hoteli pozbawieni sa wody ? Co za brakoroby robia te prace i dlaczego nikt nie kontroluje , ze pracownicy tej firmy pija w czasie pracy ? Kiedy bedzie woda bo nikt nas nie przeprosil ani nie poinformowal ? Kolejny skandalik !
Patrzę na Pana i pańską przeszłość - zostawiam bez komentarza.
zabierzcie sie za szamba w karsiborzu !! tam jest ujecie wody pitnej ale ;olowa mieszkancow ma tak zwane" szamba bez dna" i caly syf idzie w ziemie !! Karać Karać Karać !!
POLITRUK ZNA SIĘ NA WSZYSTKIM, TO CZERWONY GENIUSZ!
O super!! Nie będzie wody nie będziemy płacić za śmieci.
Niezłe ścieki pan serwujesz.
188 MASZ RACJE KTOŚ KOGOŚ STRASZY A SŁUŻBY SIĘDZĄ CICHO PO ZNACZY ODRODZIŁA SIĘ MAFIA, STARA MAFIA OBECNI CENIENI BIZNESMENI
budy postawja na wojska na fajki
co za głupota!! sól z piachem i błotem pośniegowym zalegający na poboczach po zimie dwa lata temu to skutek usychających drzew! drzewo od razu nie pada
TOWARZYSZ KOMANDOR NIE INRZYNIER POLITRUK WROG DEMOKRACJI WIERNY ZWOLENNIK ZSRR, DLA MŁODYCH SKROT TEN ROZWINE ZWIĄZEK SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH.WIERNY PZPR DO KOŃCA.
TO NIE BRAK WODY TO CHEMIA STOSOWANA W ZIMIE BARANY TO NIE AFRYKA 20 LAT SYSZY.LOGIKI I TROCHE WIEDZY NASZ CZYTELNIKU IDJOCI
Miasto zarośnięte lasem i krzaczorami a ludzie piszą o …zabetonowaniu! No może chemtrailsy i rozbudowa miasta przyczyniają się do katastrofy. Mam pomysł: niech wszyscy wystraszeni wyprowadzą się z miasta a uratują nas w ten sposób. Dozgonna wdzięczność gwarantowana.
To teraz jak zabuduja cale wydmy i postawia ogromny hotel i apartamentowce, to spozycie wody na pewno" spadnie". A mieszkancy S-cia obudza sie jak zwykle z reka w nocniku, na aleprzeciez to tez ciecz.
190...świete słowa, popieram, a tak apropos p[rzeca Tusek kazał pracować do 67 lat, może czas na zmiany w firmach budzetowych, ja wiem, ze tylko znajomi" krolika"ale może młody to kreatywny, co?
Czy to ktoś kontroluje, sprawdza - W Parku Zdrojowym lecą uschnięte konary na głowę ludziom -Trzeba zrobić przegląd tych drzew.Któregoś dnia może się to skonczyć tragicznie. Mi osobiście za plecami, zleciała gruba gałęż uschnięta, a konar był gruby od tej gałęzi. Spadła rozleciała sie na kilka kawałków.
Zabetonowane miasto. Tam, gdzie powinno być 75% zieleni, a obecnie 65% jest tyle, ale betonu. Do rozbiórki samowole wybudowane bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego /Goldy i inne na nowej promenadzie, oraz rozbudowane nielegalnie domy wczasowe/. Na ulicy Krzywej nawet nie ma kanalizacji burzowej, cześć miasta nieskanalizowana, choc były pieniądze z Unii na ten cel i skanalizowały sie nawet wsie. Od 2015 r będą naliczane kary, więc woda w Świnoujściu może byc tak droga jak w Somalii. Kolesie z PRL-u juz miasto załatwią.
te drzewa usychają bo komuś przeszkadzają
Drzewa są za wysokie to usychają
nawet woda uschnie gdy nia rzadzi byly trep--politruk!!
Betonowanie miasta - o to główny powód złej jakości wody i postępującego ubożenia złóż. Popatrzmy na Beton Platz czyli Plac Wolności, gdzie usychają niedawno posadzone" brzozy smoleńskie".
Jest instytucja państwowa monitorująca jakość wody w całej Polsce , wyniki są pokazane w sieci jako że nie są tajne. Pytanie brzmi: Na którym miejscu sklasyfikowane jest to co plynie z naszych kranów, jak to wpływa na jakość urządzeń technicznych już nie wspomnę o zdrowiu naszym?
na osiedlu poradzieckim i na marinie? a na marinie przypadkiem nie byli też kiedyś ruscy? ciekawe co tam wylewali a nie wody brakuje..." wody brakuje na marinie"... hahahahahahahahahahahahahahaha!!
na wyspiańskiego też usychają drzewa
Srata-tata - jaka umowa? i z kim? - na pewno nie z poszczególnymi miastami. Związek Gmin- być może, to w takim przypadku mamy pozamiatane. Będzie pustynia - a można było za jednym zamachem położyć rurkę obok LNG. Jedna wycinka i mniejszy kłopot z uzyskaniem pozwolenia z Parku Narodowego. Ale trzeba by było ruszyć 4 litery a Żmur ucieka od tematu jak od tunelu. A temu typkowi na zdjęciu / czytaj przydupasowi Żmura/ mam nadzieję, że nikt już nie wierzy.