POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [06.08.2013, 20:00:26] • Świnoujście

Kampania informacyjna "Stop nielegalnemu alkoholowi"

Kampania informacyjna "Stop nielegalnemu alkoholowi"

fot. Izba Celna

62 tys. litrów – taką ilość nielegalnego alkoholu wyeliminowali z rynku na Pomorzu Zachodnim funkcjonariusze Służby Celnej na przestrzeni lat 2010-2013. Zlikwidowali przy tym blisko 20 nielegalnych rozlewni. Dostrzegając zagrożenie jakie płynie ze spożywania alkoholi niewiadomego pochodzenia Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy wspólnie ze Służbą Celną rozpoczął z początkiem sierpnia br. kampanię informacyjną Stop nielegalnemu alkoholowi.

Kampania ma charakter edukacyjno-informacyjny. Jej celem jest podniesienie świadomości Polaków na temat negatywnych skutków zdrowotnych, jakie powoduje konsumpcja nielegalnego alkoholu – od utraty wzroku poprzez śmierć.

Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń Służby Celnej, nielegalny alkohol produkowany jest w warunkach urągających podstawowym zasadom higieny. Za miejsce produkcji służą stare garaże, chlewy, stodoły, czy piwnice. Tym samym wszelkie zanieczyszczenia, które w takim miejscu się znajdują przedostają się do wyrobu. Celnicy natrafili nawet na przypadek, że „producenci” takich trunków załatwiali swoje potrzeby fizjologiczne do beczki z alkoholem, który następnie rozlewali do butelek.
Nielegalne wyroby alkoholowe produkowane są z alkoholu technicznego będącego w rozpuszczalnikach, podpałce do grilla, czy w płynach przeciwoblodzeniowych. Zawierają wiele szkodliwych substancji, które zagrażają zdrowiu i życiu człowieka m.in. metanol, glikol oraz będący efektem odkażania chloroform. Są one silnie toksyczne. Ich spożywanie grozi zatruciem oraz chorobami nowotworowymi trzustki i wątroby. Ponadto badania laboratoryjne wskazywały na obecność w płynie wielu innych zanieczyszczeń, na co mają niewątpliwie wpływ warunki, w których prowadzona jest produkcja oraz naruszanie elementarnych zasad obowiązujących producentów wyrobów spożywczych.

Kampania informacyjna "Stop nielegalnemu alkoholowi"

fot. Izba Celna

Służba Celna wspólnie ze Związkiem Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy dostrzega zagrożenia społeczne wynikające z obrotu nielegalnym alkoholem. Dowodem tego były zanotowane w 2012 roku przypadki śmiertelnych zatruć alkoholem niewiadomego pochodzenia, które wystąpiły zarówno w całym kraju jak i w województwie zachodniopomorskim. Stąd właśnie zrodziła się idea kampanii. W jej ramach pojawią się plakaty oraz bilbordy informacyjne m.in. w okolicach targowisk. Będą też spoty radiowe.
Na terenie województwa zachodniopomorskiego do akcji włączyły się również takie instytucje jak: Wojewoda Zachodniopomorski, Urząd Marszałkowski, Gmina Miasto Szczecin oraz Urząd Miasta Koszalina.

Informacje na temat akcji dostępne są także w Internecie: www.ic-szczecin.pl

Nielegalny alkohol w liczbach zachodniopomorskiej Służby Celnej:
2010: 20 312 litrów, w tym 3 nielegalne rozlewnie
2011: 28 295 litrów, w tym 6 nielegalnych rozlewni
2012: 6 710 litrów, w tym 3 nielegalne rozlewnie
2013: 6 403 litrów, w tym 4 nielegalne rozlewnie

Monika Woźniak-Lewandowska rzecznik prasowy Izby Celnej w Szczecinie.


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Środa [07.08.2013, 22:54:22] • [IP: 80.167.189.***]

Trzeba być totalnym" desperado" żeby coś takiego pić. No chyba że w rodzinie szykuje się I Komunia albo jakieś wesele...

Gość • Środa [07.08.2013, 12:11:21] • [IP: 193.200.150.***]

Dlaczego STOP?! Tym się handluje, a nie pije.

Gość • Wtorek [06.08.2013, 22:12:45] • [IP: 164.127.148.***]

A wodka sprzedawana w lidlu, biedronce i innych tanich marketach?tez to sa podroby.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■