Jak podaje wczorajszy przykład dwóch osób, które zgłosiły się do komendy, często sami jesteśmy winni takiej sytuacji. Jedna z pokrzywdzonych poinformowała o kradzieży roweru, który zostawiła nie zapięty przed klatką schodową na ulicy Kościuszki. Z kolei druga z pokrzywdzonych osób powiadomiła o kradzieży roweru z podwórka przy bloku na ulicy Piastowskiej, przyznając również, że nie zapięła go.
W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery giną też spod sklepów, a nawet z terenu własnych posesji. Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Warto więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych do tego celu linek wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć opinii fachowca. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i zainwestujmy w dobre zabezpieczenie. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.
Wielu miłośników rowerów przechowuje swoje pojazdy w piwnicach, i o ile takie pomieszczenie w domku może dawać gwarancję bezpieczeństwa, to w przypadku bloków samo zabezpieczenie wejścia do piwnic pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Często do tego miejsca ma dostęp wiele osób, nawet niekoniecznie mieszkańców. Pomieszczenie, w którym zostawiamy nasz pojazd na dłużej warto wyposażyć w atestowane zamki, a rower dodatkowo przypiąć. Dobrze też często sprawdzać nasze pomieszczenie oraz główne wejście do piwnic. Zasada zamykania i kontrolowania drzwi do piwnic powinna być przestrzegana przez wszystkich lokatorów.
Często przechowujemy rowery na balkonach. Również w tym przypadku warto pamiętać o ich zabezpieczeniu i przypięciu np. do barierki. Jeżeli balkon znajduje się na najniższym lub najwyższym piętrze budynku lepiej zrezygnować z przechowywania na nim rowerów.
Dodatkowym sposobem, który zarówno może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru, jest jego oznakowanie. Rower z naniesionym specjalnym numerem, z danymi właściciela, jest wprowadzony do bazy oznakowanych pojazdów. W przypadku utraty takiego roweru, jest on poszukiwany na terenie całego kraju. Oznakowanie zwiększa więc szanse na jego odzyskanie. Wszystkich mieszkańców naszego miasta, którzy chcą oznakować swój rower świnoujscy policjanci zapraszają do budynku Komendy Miejskiej Policji przy ul. Krzywoustego 2a w środy od godz. 13.00-15.00. Warunkiem, który jest wymagany przy oznakowaniu roweru jest posiadanie dokumentu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego własność roweru ( faktura zakupu, karta gwarancyjna, umowa kupna).
Przypominamy, że gdy dojdzie do kradzieży roweru należy natychmiast zgłosić ten fakt Policji. Najlepiej posiadać przy sobie dokumenty roweru- kartę gwarancyjną z numerem ramy i opisem pojazdu. Warto też wykonać dokumentację fotograficzną roweru i przechowywać ją razem z innymi dokumentami.
Rzecznik KMP w Świnoujściu
asp. Beata Olszewska
Mój rower przywiązany jak tylko się dało to rogi z kierownicy cholery ukradli ;) Bo przecież ja nic nie robię i zarabiam w euro Bóg wie ile, więc ja to codziennie mogę sobie takie kupić ;) żałosne. Wstyd! Wstyd dla wyspy, że takich mieszkańców ma.
i ile juz bylo telefonow w tej sprawie?
Nawiązując do kradzieży roweru z ul. Wyspiańskiego, chciałabym serdecznie podziękować za szybka interwencje policji. Rower znalazł się w ciągu 3 godzin od zgłoszenia kradzieży. Jeszcze raz chce serdecznie podziękować funkcjonariuszom za pomoc i szybką reakcję. Pozdrawiam
u nas na klatce zawsze stoi jakiś rowerek często wypasiony, drzwi od klatki zawsze otwarte, tak ludzie dbają o swoje!!
Gość • Czwartek [25.07.2013, 14:02:23] • [IP: 93.94.188.***] 12:52:49 Do godziny 15, pracują tylko pokomunistyczne nieroby i wojskowi. Skoro nie potrafisz zorganizować swego czasu – twoja strata. Co ty gościu pieprzysz? Jakie postkomunistyczne nieroby? Skoro pracuję to logiczne jest że nie jestem nierobem. Zupełny brak sensu w tym co piszesz. Żal dupsko ściska bo siedzisz na garnuszku mamusi albo zasiłek pobierasz. Jeśli lubisz żyć na koszt społeczeństwa to twoja sprawa, a od mojej organizacji czasu wolnego wara. Policja ma być dla ludzi a nie odwrotnie
Zadzwon do mnie zakochaalem sie w Tobie00491789136604
Szkoda, już dawno nie mam dowodu kupna swojego roweru.:(
mi tez ukradli z poniedzialku na wtorek nowy rower i mam nadzieje ze sama szybko go odnajde...
Dziekuje pani aspirant beacie za wyczerpujace porady napewno wzyciu sie przydadza. ale zlodzieja nie upilnujesz on nas pilnuje. berlin.
Beatko...do twarzy ci z tym rzecznikowaniem
Sympatycznaª
zabierają rowery bo bałwany nie umieją jeździć
Z pewnego forum... Rozkrecilismy rower znajomego tak, ze ledwo sie wszystko trzymalo, zostawilismy na ulicy. Wystarczylo ponad pol godziny i czarny zlapal sie w nasze sidla, zaliczyl pieknego barana. Mozna i tak:)
Rzygać się chce jak przez lata słyszy się na okrągło pieprzenie, z którego jasno, jak na dłoni widać bezradność policji oraz oczywistą współwinę poszkodowanych, którzy przez nieostrożność i brak zdrowego rozsądku, nie zapobiegli kradzieży. Dlaczego Policja zamiast znakowania rowerów, nie zajmuje się wraz sądami" znakowaniem"złodziei, czyli publikowaniem ich nazwisk, adresów i wizerunków? Dlaczego w Polsce o swoje mienie bardziej boją się normalni ludzie, niż o swoją skórę złodzieje? Dlaczego bardziej chronieni są złodzieje niż ich ofiary?
12:52:49 Do godziny 15, pracują tylko pokomunistyczne nieroby i wojskowi. Skoro nie potrafisz zorganizować swego czasu – twoja strata.
Oznakowanie zwiększa więc szanse na jego odzyskanie. Wszystkich mieszkańców naszego miasta, którzy chcą oznakować swój rower świnoujscy policjanci zapraszają do budynku Komendy Miejskiej Policji przy ul. Krzywoustego 2a w środy od godz. 13.00-15.00. Taaa a może policja udostępniłaby usługę znakowania w takich godzinach, aby każdy normalnie pracujący człowiek mógł zrobić to po pracy. Większość z nas pracuje przynajmniej do 15 lub 16. Trochę szkoda brać urlop lub zwalniać się z pracy tylko po to żeby zdążyć na komendę w celu oznakowania roweru
A na deptaku przy wydmach to jeden małolat tak się ujarał że klęczał na piasku, biegał na czworaka, radośnie sobie beczał i trawę żarł.No to jak nie policja to może p.Celniakowa by się nim zajęła.
Rady Pani, są super Pani Beatko. Tylko wasza wykrywalność w tej kategorii to 1%. A co z pozostałymi 99%? Brak rozpoznania i tyle.
Gość Czwartek [25.07.2013, 11:02:09] [IP: 80.55.205.***] - Dlaczego swoich rodziców wyzywasz od baranów.
Najwięcej rowerów to jest w Holandii
ale za piwo na ławce to mandaty wlepiają nieroby
Przed wczoraj na Wyspiańskiego z posesji ukradli rower.
Pełne poparcie dla złodziei. Może zmniejszy się dzięki temu liczba baranów pedałujących po chodnikach
CZESTO ZŁODZIEJE SA WASZYMI KONFIDENTAMI, ROBIA CO CHCA I GDZIE CHCA I KIEDY CHCA TYLE NA TEN TEMAT.