Głównym celem Akademii Przyjaciół Pszczół jest edukacja poprzez zabawę i zwrócenie uwagi najmłodszych na świat owadów pszczołowatych, w szczególności zagrożonych pszczół. Ogólnopolska akcja odbywa się w ramach trzeciej edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Na stronie programu www.pomagamypszczolom.pl w zakładce Akademie Przyjaciół Pszczół, znajdują się bezpłatne propozycje atrakcyjnych scenariuszy zajęć, pakiety materiałów źródłowych oraz ilustracje, a także propozycje zajęć teoretycznych praktycznych i terenowych związanych z pszczołami i ich ochroną. Materiały są przeznaczone dla nauczycieli i wychowawców, którzy organizują wakacyjne zajęcia dla dzieci w wieku 6-13 lat. Uczestnicy Akademii Przyjaciół Pszczół dowiedzą się m.in. jak odróżnić pszczołę od innych owadów, czy należy się jej bać i jak, stosując proste Zasady Przyjaciela Pszczół, realnie pomagać tym pożytecznym, ale zagrożonym owadom. Młodzi Przyjaciele Pszczół po zakończeniu Akademii i realizacji Zasad staną się Przyjaciółmi Pszczół i będą mogli wspólnie 8. sierpnia obchodzić pierwszy w Polsce Wielki Dzień Pszczół.
W ramach Akademii organizowane są także konkursy dla uczestniczących placówek, wychowawców i opiekunów oraz dzieci. Pierwszy, trwający od 1 lipca do 15 sierpnia, to „Jak realizujecie Zasady Przyjaciół Pszczół?” polega na przesłaniu krótkiej prezentacji ze zdjęciami dokumentującymi działania wspierające pszczoły (sadzenie roślin miododajnych, pozostawienie „półdzikiego” miejsca w ogrodzie, itp.). Jury konkursu nagrodzi trzy najlepsze prace (bony do realizacji w sieci Media Markt) oraz rozda wyróżnienia (20 bonów oraz 30 zestawów gadżetów).
Drugi konkurs - „Obchody Wielkiego Dnia Pszczół” to szansa na zaprezentowanie kreatywnego sposobu uczczenia święta poświęconego pszczołom i zaangażowania społeczności lokalnych: sąsiadów, przyjaciół, rodzin czy całych miejscowości w działania mające na celu ochronę tych owadów. Dziesięć placówek (wraz z opiekunami) organizujących np. pszczele pochody, wspólne sadzenie roślin czy budowanie gniazd dla pszczół dziko żyjących, może zdobyć dodatkowe bony. Przykłady sposobów aktywności na 8. sierpnia uczestnicy mogą znaleźć na stronie www.pomagamypszczolom.pl w zakładce Wielki Dzień Pszczół.
Ja, to bym te dzieci zagnał do roboty jakiejś. Chociażby do segregacji śmieci.