POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [03.07.2013, 18:54:42] • Świnoujście

Poloniści a cyfryzacja w szkole

W dniach 1 – 4 lipca 2013 roku Świnoujście gościło językoznawców i nauczycieli polonistów z całej Polski. XX Ogólnopolską Konferencję Nauczycieli Polonistów pod tytułem: „Wpływ kultury na współczesne tendencje językowe” otworzyła pani Wiesława Penc-Chmiel – przewodnicząca Oddziału w Świnoujściu. Patronat nad konferencją objęli: Komisja Dydaktycznej Rady Języka Polskiego i Zarządu Głównego SNaP oraz Prezydent Miasta Świnoujścia. Konferencję zaszczycili swoją obecnością: Gospodarz Miasta – Prezydent pan Janusz Żmurkiewicz, zastępca Prezydenta Miasta – pani Joanna Agatowska, wiceprzewodniczący Rady Miasta – pan Zenon Gudzowski, Naczelnik Wydziału Edukacji – pani Janina Śmiałkowska oraz przewodnicząca ZNP w Świnoujściu – pani Helena Frankowska. Gospodarze miasta podkreślili wagę działalności stowarzyszenia, zaznaczyli, że po raz ósmy uczestniczyli w otwarciu Letniej Szkoły SNaP.

Pani Maria Gudro - współzałożycielka stowarzyszenia polonistów i sekretarz ZG SNaP w Warszawie - przedstawiła historię stowarzyszenia oraz podziękowała Gospodarzom za wieloletnią współpracę i organizację konferencji.

W tym roku swoje wykłady zaprezentowali: prof. Helena Synowiec z Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Kordian Bakuła z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Piotr Marciszuk – dyrektor wydawnictwa „Stentor”, dr Danuta Krzyżyk z Uniwersytetu Śląskiego oraz sekretarz ZG SNaP – Maria Gudro. Przedmiotem rozważań i dyskusji naukowców i nauczycieli były problemy związane z kondycją współczesnej polszczyzny oraz jej zmianami. Wielokrotnie podkreślano, że kultura medialna i rewolucja informatyczna wywierają ogromny wpływ na język młodzieży, prowadząc do kryzysu czytania, braku zrozumienia tekstów oraz nieumiejętności ich tworzenia. Jednocześnie prelegenci wskazywali nauczycielom potrzebę wykorzystania cyfryzacji w kształceniu kompetencji językowych uczniów. Pokazano przykład szczecińskiej szkoły, w której pracuje się na e-bookach oraz iPadach zamiast na tradycyjnych podręcznikach.

Poloniści wypowiadali się powściągliwie o zaletach cyfryzacji w szkole, wskazując raczej na zaburzenia bezpośredniej komunikacji wśród uczniów oraz relacji społecznych. Nie brakowało jednak zwolenników mądrego wykorzystania cyfryzacji w szkole w nauczaniu przedmiotów humanistycznych, na przykład w czasie lekcji powtórzeniowych, syntetyzujących wiedzę, służących analizie dzieł sztuki czy nauce gramatyki i języków obcych. Jednak głównymi przeszkodami w stosowaniu technologii komputerowych są: niepełne wyposażenie szkół w sprzęt komputerowy, trudności w dostępie do niego oraz brak obudowy e-metodycznej.
Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że komputer nie może zastąpić bezpośredniego kontaktu między nauczycielem a uczniem, niezbędny jest czas na dyskusję, ustną wypowiedź
i wymianę poglądów. Podstawową przyczyną obniżenia jakości wypowiedzi młodego pokolenia są błędy systemu edukacji, tkwiące w obniżeniu wymagań nauczania oraz w społecznym przyzwoleniu na niedbałość językową.

Członkowie Oddziału SNaP w Świnoujściu


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Czwartek [04.07.2013, 12:52:20] • [IP: 92.42.116.***]

Wyjaśniam, że niski poziom edukacji jest w dużej części wynikiem tego, iż tak niewielu zastanawia się CO robić, bo panuje pogląd, że to niepotrzebne, że to" nawijka do kijka". A to oznacza, że wszystko poszło na żywioł, nikt nad tym nie panuje, nie wyznacza kierunków zmian. Ale zanim zmiany na lepsze będą miały miejsce, ktoś musi wymóżdżyć co i w jaki sposób zmienić i po to właśnie są takie spotkania. Czy wy nigdy nie zastanawiacie się nad tym, co planujecie zrobić? Tylko siorbiecie lurkowate piwko i robicie jak zawsze, bez zastanowienia, głupio?

Gość • Środa [03.07.2013, 20:11:43] • [IP: 88.156.233.***]

I co wynika z tych posiadówek? Ot, od kilku lat zbiera się towarzystwo wspólnej adoracji aby za kasę miasta wysiorbać w swoim towarzystwie i na koszt miasta jakaś lurowatą kawkę. Nawijka do kijka i tyle!

Gość • Środa [03.07.2013, 19:28:31] • [IP: 62.69.254.***]

To nic nie da, bo i tak poziom nauczania jest zbyt niski.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■ AKTUALIZACJA KOMUNIKATU: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu potwierdził przydatność wody do spożycia z wodociągu „Granica-Wydrzany” na odcinku ul. Chrobrego obejmującym budynki przy ul. Chrobrego 19, 21, 26 i 28 ■