W II semestrze przed Klubami Śniadaniowymi, zakładanymi w klasach 1-3 szkół podstawowych stanęło nowe wyzwanie. Tym razem uczniowie wraz z nauczycielem musieli przeprowadzić w klasie pokaz doświadczeń w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania. Każda klasa miała do dyspozycji scenariusze zajęć opracowane przez metodyka. Mali naukowcy sprawdzali m.in. jak ważny dla budowy kości jest wapń znajdujący się w jogurtach, dowiedzieli się z czego można przygotować pyszne soki i dlaczego należy jeść owoce i warzywa, a także sprawdzili co się dzieje w organizmie jeśli nie zostanie zjedzone pożywne śniadanie.
W tegorocznej edycji jurorzy wybrali zwycięzców w 3 kategoriach:
Kategoria Prezentacja: Szkoła Podstawowa w Święcieńcu, Klasa: 2
Kategoria Film: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 12 w Tychach, Klasa: 2 A
Kategoria Zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Zabrniu, Klasa: 2
„To naprawdę fascynujące obserwować jak najmłodsi z ogromną pasją włączają się w realizację zajęć w Klubach Śniadaniowych. Od dwóch lat widzimy, że coraz więcej klas chce uczyć się zdrowych nawyków żywieniowych, szczególnie w tak interaktywnej, angażującej formie. Chcielibyśmy serdecznie pogratulować tegorocznym zwycięzcom i jednocześnie już teraz zaprosić do przyłączania się do III edycji programu Śniadanie Daje Moc, która wystartuje już we wrześniu. Jednocześnie zachęcamy najmłodszych do odkrywania nowych, śniadaniowych smaków podczas tegorocznych wakacji.– powiedziała Ewa Gayny z Partnerstwa dla Zdrowia.
Rodzice do dzieła!
Nasze doświadczenia mogą zostać przeprowadzone również w domu. To świetny pomysł na sobotnie popołudnie!
Zasada: Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości
Aby przeprowadzić pokaz będą potrzebne: jogurt (naturalny lub owocowy), dwie skorupki jajek, ocet, dwie miseczki Na początku na jedną skorupkę należy położyć grubą warstwę jogurtu (powierzchnię zewnętrzną i wewnętrzną). Uwaga, powodzenie doświadczenia zależy od tego czy warstwa jogurtu będzie odpowiednio duża. Następnie umieszczamy obie skorupki w dwóch miseczkach i zalewamy je octem. Dzieci mogą dokładnie obserwować natychmiast powstałe bąbelki powietrza, które wskazują na zaistnienie reakcji kwasu (octu) z zasadą (wapniem). Już po około kilku minutach obserwacji można zauważyć duże różnice w wyglądzie skorupek jajka. Ta skorupka, która była otoczona warstwą jogurtu będzie bardziej zwarta niż skorupka jajka bez wapiennej ochrony.
Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:
Celem programu jest:
1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocji prawidłowego żywienia;
3. Edukację najmłodszych poprzez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.
Ambasadorami II edycji programu „Śniadanie Daje Moc” są: 9 - letnia Ola, która rozpoczyna przygodę z gotowaniem oraz energiczny kucharz Tomek Woźniak - autor przepisów na szybkie, kolorowe i pożywne śniadanie, które z apetytem zje każde dziecko.
Patronat honorowy nad akcją objął: Rzecznik Praw Dziecka
Patroni regionalni programu: Mazowiecki Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Śląski Kurator Oświaty, Łódzki Kurator Oświaty, Małopolski Kurator Oświaty, Lubuski Kurator Oświaty, Opolski Kurator Oświaty.
Inicjatorem Dnia Zdrowego Śniadania jest Partnerstwo dla Zdrowia, koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka, zawiązana w celu przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. Akcja „Śniadanie Daje Moc” i Dzień Zdrowego Śniadania mają edukować najmłodszych i zaangażować rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.
Widzę, że nadal promowana jest wiedza sprzed trzydziestu lat. Popatrzcie na TED talks jakie są zasady zdrowego żywienia! Robicie krzywdę dzieciakom.