POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [04.05.2013, 08:32:25] • Polska

Cztery miesiące pod flagą NATO. ORP „Czajka” wraca do kraju

W niedzielę, 5 maja o godzinie 09:00, po czterech miesiącach działań pod flagą NATO, niszczyciel min ORP „Czajka” powróci do macierzystego portu w Gdyni. Okręt zakończył działania w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1). Uczestniczył m. in. w bojowej operacji przeciwminowej w Kanale Angielskim oraz w międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Północnym.

Niszczyciel min ORP „Czajka” rozpoczął służbę w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) 17 stycznia br. Z Portu Wojennego w Gdyni wraz Zespołem wyszedł 21 stycznia i obrał kurs na zachód Europy. Pierwszym ćwiczeniem okrętu była walka z wodą i pożarami na okręcie w niemieckim Morskim Centrum Walki o Żywotność Okrętu w Neustadt. Po przejściu na Morze Północne, okręt wziął udział w bojowej operacji poszukiwania i niszczenia pozostałości po II wojnie światowej – Beneficial Cooperation. W jej trakcie zidentyfikował i zniszczył bombę lotniczą o masie ponad 100 kilogramów ładunku materiału wybuchowego, która zalegała na głębokości około 30 metrów na wodach Kanału Angielskiego.

Po przejściu do belgijskiego portu Zeebrugge załoga okrętu przeszła kolejne dwutygodniowe ćwiczenie z obrony własnego okrętu i Zespołu podczas postoju w porcie i pobytu w morzu. Następnie okręt przeszedł do Irlandii, gdzie wraz z siłami morskimi tego kraju ćwiczono współpracę pomiędzy okrętami NATO (SNMCMG1) i Partnerstwa dla Pokoju (Irlandia). Epizody związane z komunikacją, manewrowaniem w szykach i ratowaniem życia na morzu zorganizowano w oparciu o specjalny symulator w bazie irlandzkiej Marynarki Wojennej. Po przejściu do Wielkiej Brytanii załoga okrętu rozpoczęła przygotowania do największego międzynarodowego ćwiczenia NATO w tej części Europy – Joint Warrior. W jego trakcie zgodnie ze scenariuszem okręt wykonywał zadania przewidziane dla sił przeciwminowych w rejonie symulowanego konfliktu morskiego. Po zakończeniu dwutygodniowego ćwiczenia na Morzu Północnym, okręt wszedł do Belfastu gdzie z końcem kwietnia załoga oficjalnie zakończyła swoją służbę pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej - Grupa 1.

Zakończona właśnie misja ORP „Czajka” zaznacza dziesiąty udział polskich niszczycieli min w składzie natowskiego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej. ORP „Czajka" (nr burtowy 624) jest niszczycielem min wchodzącym w skład 13. Dywizjonu Trałowców 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Jednostka przeznaczona jest do działań z zakresu obrony przeciwminowej. Główne jej zadanie polega na odnajdywaniu w toni wodnej, identyfikowaniu i bezpiecznym neutralizowaniu wybuchowych pozostałości po czasach morskich konfliktów I i II wojny światowej. Po przebytej na przełomie wieku modernizacji okręt otrzymał nowe możliwości walki z zagrożeniem minowym przy zachowaniu dotychczasowych zdolności trałowca. Może więc przeprowadzać większe okręty i jednostki o znaczeniu strategicznym przez zagrożone minami akweny. Okręt wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych manewrach sił obrony przeciwminowej Sojuszu, m.in. Baltops, Blue Game, Squadex, Open Spirit, OpLat, OpLit, OpEst, Noble Mariner, a także prowadził operacje niszczenia zatopionych torped bojowych z okresu II wojny światowej. Okrętem dowodzi kpt. mar. Piotr Pasztelan.

SNMCMG-1 to najdłużej działający z czterech natowskich stałych zespołów okrętowych (15 maja br. minie 40 lat od jego powstania). Zadaniem zespołu jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. W ten sposób tworzy on morski system obrony określany mianem „Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antypirackich, antyterrorystycznych, poszukiwawczo–ratowniczych oraz humanitarnych. Poprzez swoją stałą obecność na akwenach europejskich okrętu Zespołu demonstrują także determinację państw NATO do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa żeglugi w tej części Europy. Państwa Sojuszu kierują do tego zespołu swoje jednostki na zasadach rotacji.

W trakcie pobytu w Zespole okręty prowadzą ciągłe szkolenie i zgrywanie załóg utrzymując wysoką zdolność do działań. Wykonują operacje obrony przeciwminowej, w tym przede wszystkim wytyczają bezpieczne tory wodne, poszukują i niszczą miny morskie oraz inne obiekty zagrażające bezpiecznej żegludze. Od 17 stycznia 2013 roku Zespołem dowodzi polski oficer - komandor porucznik Piotr Sikora, a okrętem flagowym jest polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. To drugie w ciągu trzech lat tak zaszczytne wyróżnienie dla polskiej Marynarki Wojennej. Po raz pierwszy Polacy dowodzili SNMCMG1 w 2010 roku i byli wtedy pierwszym spośród nowoprzyjętych do NATO po 1999 roku krajów Europy, któremu dowództwo komponentu morskiego powierzyło tę wymagającą rolę. W pierwszej połowie roku obok ORP „Czajka” w skład Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO- Grupa 1 wchodziły: okręt flagowy ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”., niszczyciele min BNS „Bellis” (Belgia), HNLMS „Urk” (Holandia), FGS „Weilheim” (Niemcy) oraz HNOMS „Hinnoey”, (Norwegia).

Działania ORP „Czajka” w SNMCMG1 w 2013 roku.

Udział w operacji bojowej u wybrzeży Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii – Beneficial Cooperation;

Udział w ćwiczeniu międzynarodowym Joint Warrior – największe natowskie tegoroczne ćwiczenie w Europie;

Akweny działania:
- Morze Bałtyckie;
- Morze Północne;
- Morze Irlandzkie;
- Cieśniny Bałtyckie;
- Kanał Angielski;

Złożył wizyty w 9 zagranicznych portach w 5 krajach, w tym:
- Neustadt, Lubeka (Niemcy),
- Den Helder (Holandia),
- Zeebrugge, Ostenda (Belgia),
- Cork (Irlandia),
- Liverpool, Faslane, Belfast (Wielka Brytania).


------------------------
kpt. mar. Piotr Wojtas
Biuro Prasowe 3 Flotylli Okrętów w Gdyni


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Sobota [04.05.2013, 15:06:12] • [IP: 62.69.254.***]

Nie rozleciał się?

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■