POGODA

Reklama


Wydarzenia

infor.pl • Niedziela [28.10.2007, 19:55:29] • Polska

Jak rozwiązywać problemy mieszkaniowe w gminie

Jak rozwiązywać problemy mieszkaniowe w gminie

fot. Sławomir Ryfczyński

Do końca tego miesiąca samorządy mogą składać wnioski o dotacje na budownictwo mieszkaniowe z Funduszu Dopłat. Dobrą receptą na rozwiązanie problemów mieszkaniowych może być też powołanie towarzystwa budownictwa społecznego.

Gminy od wielu lat mają obowiązek rozwiązywania problemów mieszkaniowych swoich mieszkańców we własnym zakresie. Jest to ich zadanie własne. Niestety, z powodu braku środków finansowych z zadania tego gminy wywiązują się w większości przypadków nie najlepiej. Gmina powinna wspomagać mieszkańców w zakresie budownictwa. Powinna też zabezpieczać potrzeby mieszkalne poprzez budownictwo socjalne dla osób słabiej uposażonych. Do tego rodzaju pomocy należy także organizowanie i inwestowanie np. w noclegownie i mieszkania chronione albo lokale wznoszone przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS).

Ustawa o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (Dz.U. nr 251, poz. 1844) umożliwia przydzielenie gminom wsparcia finansowego z Funduszu Dopłat na wspomaganie budownictwa komunalnego. Pomoc w postaci dotacji wynosi do 40 proc. kosztów inwestycyjnych. Pozostałą część ma wyłożyć gmina.

Obowiązki gmin

Ustawa z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. nr 105, poz. 509) nałożyła na gminę obowiązek dostarczania lokalu socjalnego niektórym mieszkańcom gminy. Obowiązek ten wynika także z ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2003 r. nr 188, poz. 1848).

W tym celu gmina powinna:
• popierać udostępnianie mieszkań socjalnych i innych lokali o podobnych celach o odpowiednim standardzie,
• zapobiegać, ograniczać i docelowo likwidować zjawisko bezdomności,
• koszty mieszkaniowe (głównie wysokość czynszu) powinna być dostępna także mieszkańcom nieposiadającym środków finansowych.

Nałożeniem na gminy tego obowiązki wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Gminom nie przyznano, niestety, wcześniej żadnych środków. W związku z tym gminy na różne sposoby same zaczęły rozwiązywać ten problem.

I tak np. Kraków wprowadził już od 2003 roku usprawnienie procedur przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleniu na budowę. Wnioski w tej sprawie składane są do miejscowego Wydziału Architektury i Urbanistyki i są traktowane priorytetowo, a ich załatwianie jest na bieżąco monitorowane. Dotyczy to budownictwa publicznego, np. lokali socjalnych i budownictwa prywatnego.

Z kolei urząd Gminy Lubań (Lubuskie) wiosną tego roku udzielił wsparcia w postaci materiałów budowlanych na naprawę dachów zniszczonych podczas wichury domów w miejscowości Radostawie Średnie. Mieszkańcy zaś zobowiązani zostali do wykonania niezbędnych prac remontowych we własnym zakresie. Gmina zdecydowała się na takie rozwiązanie, ponieważ nie miała wolnych lokali komunalnych.

Natomiast w Krośnie (Małopolskie) władze samorządowe stworzyły program Mieszkania Młodych Rodzin. Na potrzeby tego programu przeznaczono i zaadaptowano niewykorzystane dotychczas oraz zwalniające się budynki. Obiekty będą eksploatowane i zarządzane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego - Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe. Instytucja ta będzie także realizatorem całego programu.

Fundusz Dopłat

Wnioski o finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat, w formie dotacji przyjmuje do końca października 2007 r. Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość wsparcia wynosi od 20 proc. do 40 proc. kosztów inwestycyjnych. O pomoc w budowie m.in. mieszkań komunalnych mogą ubiegać się gminy, związki międzygminne, powiaty oraz organizacje pożytku publicznego. Głównym celem programu jest zwiększenie ilości lokali służących zaspokajaniu potrzeb osób najuboższych.

W planie finansowym Funduszu Dopłat na bieżący rok przeznaczono dopłaty na łączną kwotę 185 mln zł

- W ciągu ośmiu lat w ramach tego programu ma być wybudowanych około 100 tys. lokali mieszkaniowych oraz 20 tys. miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych - informuje Bogdan Zdunek, zastępca dyrektora w Departamencie Funduszy Mieszkaniowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Samorządy otrzymać mogą wsparcie na inwestycje w: lokale socjalne, mieszkania chronione, noclegownie i domy dla bezdomnych.

Finansowe wsparcie, o którym mowa, nie może być udzielone na realizację przedsięwzięć współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej bądź też finansowanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

TBS-y i PPP

TBS-y to spółka non profit, która powinna budować mieszkania na wynajem dla niezamożnych. Obecnie w kraju działa aktywnie tylko ponad 200 TBS-ów. Nie jest to oszałamiającą liczba. TBS-y to pomysł na tanie, czynszowe lokale mieszkalne, o ile gmina jest ich udziałowcem lub właścicielem. W praktyce jest jednak różnie. Gmina powinna partycypować w kosztach przedsięwzięcia. TBS-y to jeden z bardziej przystępnych sposobów na posiadanie mieszkania przez tych, których nie stać na kupno domu lub mieszkania, ale stać na zapłatę nieco wyższego czynszu. Finansowanie TBS-u powinno odbywać się poprzez pobieranie od mieszkańców opłat w postaci czynszów.

Dobrym pomysłem na rozwiązanie problemu braku mieszkań w gminie może okazać się budowa mieszkań w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Firma budowlana na zlecenie i w porozumieniu z urzędem gminy buduje na potrzeby gminy lokale mieszkalne, a następnie po ich oddaniu do użytku i zamieszkaniu zarządza nimi. Pobiera czynsz, który przez określony czas jest wynagrodzeniem za wybudowanie mieszkań.

NA CO DOFINANSOWANIE Z FUNDUSZU DOPŁAT

Na finansowe wsparcie mogą liczyć gminy, jeśli otrzymane środki przeznaczone zostaną na:
• budowę budynku (na nieruchomości stanowiącej własność inwestora lub będącej w jego użytkowaniu wieczystym),
• adaptację, remont lub przebudowę budynku, lub części takiego budynku,
• nabycie lokali mieszkalnych, również połączonie z ich remontem,
• pokrycie części kosztów tworzenia mieszkań przez towarzystwo budownictwa społecznego


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Poniedziałek [29.10.2007, 14:39:06] • [IP: 80.245.176.***]

Dać do przetaegu tyśące działek budowlanych na rynek. To nie realne. Kto to zrobi? W urzędzie nie ma takich ludzi?

ryynio • Poniedziałek [29.10.2007, 08:15:38] • [IP: 83.249.94.**]

te wierzowce przy deptaku wygladaja jak jakis surrealistyczny horror, tylko szaleniec stawia przy starówce bloki z wielkiej plyty o 8 pieter wyzszy niz reszta zabudowan, te" leningrady" przytlaczaja, tego typu budynki mozna stawiac na Karsiborze, na Krzywej, ale przy" starówce" ?! jeszcze te bloki przy kapitanacie portu w ostatecznosci ujda zas te przy grunwaldzkiej/boh.wrzesnia nalezy zbuzyc

Gość • Niedziela [28.10.2007, 20:54:22] • [IP: 80.245.179.**]

Władze miasta na razie działają STWARZAJĄC problemy mieszkaniowe. Zanosi sie na piękną katastrofę. Nie tylko dla tych co wpłacili do gminy pieniądze, ale także dla Niemców, Norwegów, Amerykanów, którym zachciało sie kupować nieruchomości w Świnoujściu.

Gość • Niedziela [28.10.2007, 20:18:44] • [IP: 88.156.234.***]

.

Gość • Niedziela [28.10.2007, 20:14:37] • [IP: 87.194.6.***]

Ja uważam że gmina wspólnie ze Spółdzielnią Słowianin powinna wybudować jakieś 2 wieżowce z wielkiej płyty koło placu przy muzeum jest duzo miejsca. Wieżowce powinny być w kolorze jasnoróżowym.

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do końca miesiąca ma zakończyć się budowa promenady wzdłuż ulicy uzdrowiskowej ■ Od minuty ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego radnego Cezarego Zdzieszyńskiego rozpoczęły się obrady IX sesji Rady Miasta ■ Adam Bodnar bierze się za świnoujską prokuraturę. Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, wraz z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, znalazła się pod ścisłym nadzorem nowo powołanego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar, decyzją z 17 października 2024 r., powierzył Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyjaśnienia przewinień dyscyplinarnych dotyczących niewłaściwego zarządzania, które trwały od 2016 roku do marca 2024 roku w świnoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. złotych ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■