POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [01.03.2013, 12:36:35] • Polska

2 tony podwodnego arsenału

Dwie tony niebezpiecznych materiałów zniszczyły okręty dowodzonego przez Polskę Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - SNMCMG1. Były to miny morskie i bomby lotnicze z II wojny światowej. Obiekty zalegały w pobliżu jednego z najważniejszych dla Europy szlaku morskiego - na podejściu do Kanału Angielskiego (La Manche). Operacją ich zniszczenia dowodził polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” (okręt flagowy SNMCMG1).

Działania przeciwminowe na południowym akwenie Morza Północnego przeprowadzono w ramach operacji pod kryptonimem „Beneficial Cooperation” w Wyłącznej Morskiej Strefie Ekonomicznej Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii, jak również na wodach terytorialnych Belgii i Holandii. Trwała ona przez ostatnie dwa tygodnie (od 18 lutego) i zakończyła się dzisiaj, tj. w piątek, 1 marca. Jej celem było poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych, które mogły spoczywać na dnie morza jeszcze od czasów II wojny światowej, a które mogłyby zagrażać bezpiecznej żegludze. Prowadziły ją okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG1, którym od stycznia br. dowodzi polska Marynarka Wojenna. Na czele Zespołu stoi polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Z jego pokładu dowódca SNMCMG-1 kmdr por. Piotr Sikora i podległy mu sztab oficerów dowodził operacją przeciwminową. Bezpośrednie działania przeciwminowe przeprowadziły następujące niszczyciele min wchodzące obecnie w skład SNMCMG1: polski ORP „Czajka”, niemiecki FGS „Weilheim”, belgijski BNS „Bellis” oraz holenderski HNLMS „Schiedam”.

Łącznie, podczas operacji „Beneficial Cooperation” unieszkodliwiono 8 podwodnych obiektów niebezpiecznych. Siedem z nich to bomby lotnicze, a jedna, to mina morska. Wszystkie pochodziły z okresu II wojny światowej. Masa ich ładunku wybuchowego została oszacowana na ponad 2 tony.

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) należy do awangardy sił NATO gotowych w każdej chwili do reakcji na różnego rodzaju zagrożenia dla bezpieczeństwa morskiego. Jego głównym zadaniem jest osłona szlaków morskich przed zagrożeniem minowym, sprawdzanie ważnych dla żeglugi akwenów, wykrywanie i niszczenie obiektów podwodnych mogących zagrozić żegludze. W skład SNMCMG-1, od 2002 roku, wchodzą, na zasadach rotacji polskie niszczyciele min. W 2010 roku, po raz pierwszy Polska objęła dowodzenie tym Zespołem. Teraz (od 17 stycznia br.) ponownie SNMCMG-1 dowodzi polska Marynarka Wojenna. Okrętem flagowym jest ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki. W składzie Zespołu operuje obecnie także polski niszczyciel min ORP „Czajka”.


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Środa [06.03.2013, 10:29:01] • [IP: 46.169.200.***]

oj, Pan Możejko wiedziałby co z tym zrobic. ..:-))

Gość • Środa [06.03.2013, 09:34:09] • [IP: 90.168.231.**]

mogli wziasc nasze bylego prezydenta swinoujscia.on z mlotkiem sprawilby sie lepiej a napewno taniej

Gość • Sobota [02.03.2013, 16:57:09] • [IP: 31.63.199.***]

Dwie tony, to dużo? Śmiech na sali.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■