Operacja betonowania dachów obu zbiorników na skroplony gaz na terenie terminalu LNG w Świnoujściu
fot. LNG - Świnoujście
Operacja wylewania pierwszej warstwy betonu na kopule dachu zbiornika TK-2011 rozpoczeła się 22 grudnia 2012 roku i zakończyła po 48h nieprzerwanych prac na wysokości ponad 40 metrów nad ziemią. Betonowanie było prowadzone przy użyciu 5 pomp z równoległym betonowaniem z pojemników przy użyciu 2 lub 3 żurawi. Mimo trudnych warunków atmosferycznych prace przebiegły zgodnie z planem, a co najważniejsze z zachowaniem najwyższych norm jakościowych. Dodatkowe wyzwanie stanowił fakt, że kopuła jest wypukła.
Ciekawostką techniczną był fakt, że do podtrzymania ciężaru betonu, rozłożonego na ogromnej powierzchni dachu (ponad 5000 m2) użyto tzw. „poduszki powietrznej” czyli ciśnienia powietrza wytworzonego w zamkniętym szczelnie wnętrzu zbiornika . W pełni kontrolowane ciśnienie wewnątrz zbiornika podtrzymywało (wypierało) stalową czaszę dachu na której ułożono zbrojenie, a potem wylewano betonową kopułę.
fot. LNG - Świnoujście
Analogiczna operacja betonowania na drugim zbiorniku zakończyła się sukcesem w sobotę 2 lutego br.
Cały proces wylewania betonu na dachach zbiorników LNG należał do jednych z najbardziej skomplikowanych, a zarazem kluczowaych etapów realizacji budowy terminalu w Świnoujściu. W najbliższych tygodniach planowane jest przeprowadzenie operacji betonowania drugiej warstwy na obu dachach, co zakończy prace na zewnątrz zbiorników.
fot. LNG - Świnoujście
Po zakończeniu prac łącznie zostanie wylane ok. 5000 ton lub 2200 m3 betonu co oznacza, że docelowa waga jednej kopuły będzie zbliżona do wagi wieży Eiffla w Paryżu lub 20-stu Dreamlinerów!
***
Polskie LNG S.A. jest spółką celową powołaną w 2007 roku do budowy terminalu LNG w Świnoujściu, czyli instalacji do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. LNG – Liquefied Natural Gas) dostarczanego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.
Polskie LNG S.A. wyraża zgodę na wykorzystanie filmu (w tym umieszczenie na stronach internetowych) w celach informacyjnych.
Z poważaniem,
Maciej Mazur
Kierownik ds. Komunikacji i PR
[IP: 80.245.176.* KRIOGENIKI UCZYŁEŚ SIĘ SPRZEDAJĄC LODY W ŚWINOUJŚCIU NA DEPTAKU?
DO RPT NIE POTRZEBNA JEST ANI WODA ANI TLEN A ROZGRZANE W SŁOŃCU PODŁOŻE JEST LEPSZE NIŻ 20 STOPNI CHŁODNIEJSZA WODA. A ROZWARSTWIENIE LNG W ZBIORNIKU TO WIEKSZY PROBLEM ZWIAZANY Z KONIECZNOŚCIA UWOLNIENIA OGROMNEJ ILOŚCI BOG KTÓRY MA TE WADE ŻE JEST WYBUCHOWY W POWIETRZU, POD WARUNKIEM ŻE ZAWORY DZIAŁAJĄ BO PRZY TAKIEJ JAKOŚCI WYKONANIA TERMINALU W ŚWINOUJŚCIU WSZYSTKO SIĘ ZDARZYĆ MOŻE BO PROBLEMEM JEST WZRASTAJĄCA TEMPERATURA. ALE TO CIE NIE MARTWI BO OPRÓCZ KURSU LODZIARZA SKOŃCZYŁEŚ LIPNE SZKOLENIE BHP NA BUDOWIE
Do gośćia 36. Nie dośc, że popisujesz się swoja indolencja, to jeszcze wykrzykujesz te głupoty wielkimi literami." ...do wybuchu niejest potrzebny tlen..." - ha, ciekawa teoria. Wybuch fizyczny może nastąpić w przypadku szybkiego wylewu LNG do wody, co w przypadku zbiorników nie ma miejsca. Natomiast w przypadku rozwarstwienia i wymieszania warstw nie ma wybuchu, a wzrost ciśnienia oparów, które są odprowadzane przez zawory bezpieczeństwa. A więc szukaj dalej wiedzy na portalach - polecam Ci pudelka:)
Widzę że kolega nałykał się suchej teorii a gorzej z praktyką. Przy betonowaniu elementów o dużej obiętości stosuje się betony niskoskurczowe a duża masa akurat jest zaletą a nie wadą ponieważ dzięki niej znakomicie utrzymuje się temperaturę mieszanki (przy temperaturach otoczenia poniżej +5 stopni stosuje się betony grzane i wówczas temperatura mieszanki betonowej wynosi min.+15 stopni celsjusza) co zdecydowanie przyspiesza rozpoczęcie procesu hydratacji.
Gość • Wtorek [19.02.2013, 19:10:17] • [IP: 93.94.188.**]
Duże różnice temperatur pomiędzy powierzchnią betonu a jego wnętrzem mogą być powodem naprężeń termicznych. Jeśli naprężenia termiczne przekroczą wartość graniczną wytrzymałości betonu, rozpoczyna się proces powstawania mikrospękań. Efektem końcowym jest obniżona trwałość betonu. To negatywne zjawisko jest zwłaszcza obserwowane przy wykonywaniu dużych masywów betonowych.
Gościu, gdzieś ci dzwonią ale nie wiesz w którym kościele.
LNG NIE WYBUCHA?? NIECH KLAKIERZY Z LNG NIE WYPISUJA GŁUPOT. DO WYBUCHU LNG NIE POTRZEBNY JEST NAWET TLEN. NAWET MAŁE ROZSZCZELNIENIE ZBIORNIKA MOŻE WYWOŁAC WYBUCH FIZYCZNY CZYLI SZYBKA ZMIANĘ SKUPIENIA I OBJĘTOŚCI O PONAD 600 RAZY. PRZYSPIESZENIE PAROWANIA I WYBUCH MOŻE NASTAPIĆ TAKŻE W SZCZELNYM ZBIORNIKU PRZY ROZWARSTWIENIU LNG. PROPONUJĘ OBEJRZEC NA YOU TUBE FILMY NA TEN TEMAT.
LNG MOŻE NAJPIERW WYBUCHNĄĆ ZMIENIAJĄC STAN SKUPIENIA A POTEN CHMURA GAZU WRAZ Z TLENEM WYBUCHNIE DRUGI RAZ. POLICZCIE : 2 X 160 000 m2 X 660 =211 200 000 m3 gazu ziemnego może wybuchnąc w dwóch fazach. A teraz niech ktos policzy promień rażenia
Jak zwykle na iswinoujscie sami fachowcy a czy któryś z Was słyszał o procesie zwanym hydratacją cementu i w jakich warunkach ów proces zachodzi ? Drodzy FACHOWCY najpierw do lektury a potem do komputera i proszę nie wypisujcie głupot, nic nie stoi na przeszkodzie żeby beton wbudowywać w ujemnych temperaturach, trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić.
Gość • Wtorek [19.02.2013, 14:40:20] • [IP: 87.205.101.***]
A jaki jest zasieg razenia wybuchu zbiornika gazu
TAKI SAM JAK ZASIĘG WYBUCHU STERTY DREWNA - CZYLI ŻADEN. LNG NIE JEST GAZEM SPRĘŻONYM I NIE WYBUCHA.
101 NIC NIE POCZUJESZ.ZOSTANIE Z CIEBIE SMRÓD I TROCHĘ LEGENDY. NAJBEZPIECZNIEJ JEST NA BIEGUNIE POŁUDNIOWYM LOT PRZED PRYWATYZACJA MA JESZCZE WOLNE MIEJSCA. W DROGĘ CZŁOWIEKU WIECZNY.
Na forum fachowego portalu wnp.pl znalazlem taki komentarz do tego tekstu:" Ale wtopa! Gdzie tu sukces?? pól roku po terminie, bez żadnych papierów z nadzoru, bez pozwoleń, z podrabianymi dokumentami dot. spawów, z lewym zbiornikiem na paliwo, który jest niezgodny z normami polskimi i jak pie..lnie to pół zachodniopomorskiego zmiecie z powierzchni, z flarą, którą się teraz rozkręca bo ją amatorzy zle poskręcali, z rurami, które mają być kriogeniczne a nie pełniają norm i nie mają atestów. No, to musiało się skończyć w prokuraturze, panie rzecznik, niech pan o prokuraturze coś nam napisze, czekamy!"
Jako mieszkaniec i sąsiad z za miedzy tej inwestycji troche sie zaniepokoilem.Moze niech sie rzecznik jednak wypowie co do tych zarzutów i tej prokuratury, a przede wszystkim naszego bezpieczenstwa!
Cyt.:" Dodatkowe wyzwanie stanowił fakt, że kopuła jest wypukła." Sprawdziłem we wszystkich możliwych źródłach i okazuje się, że jeszcze nigdzie na świecie nikt nie wybudował innej kopuły jak wypukłą. W tym cały szkopuł, że nie ma innych kopuł. Ani płaskich, ani wklęsłych, zawsze są wypukłe. Więc nie chrzańta tu głupot o dodatkowych wyzwaniach! Po drugie chciałbym nieśmiało zaznaczyć, że w języku polskim nie ma takiego zwrotu:" ...należał do jednych z najbardziej skomplikowanych...". Można powiedzieć, że należał do najbardziej skomplikowanych, albo był jednym z najbardziej skomplikowanych. Ale należał do jednych z najbardziej... kompletna bzdura. Wy mnie tu języka polskiego nie kaleczta! Jak już chceta być dziennikarzami, to chociaż udawejta mądrych!
Sami fachowcy się znaleźli. Zbiorniki buduje zagraniczna firma która nie takie konstrukcje i nie w takich warunkach budowała. Zbiorniki przed betonowaniem były wypełnione ogrzanym powietrzem, wylewano także specjalną mieszankę betonową, w efekcie nie ma żadnych problemów z jakości tak wykonanej konstrukcji. To są całkiem inne warunki i całkiem inne betony niż to z czego buduje się altanki na działkach, a skąd jak widać, większość komentujących czerpie swoją wiedzę o betonowaniu.
Gość • Wtorek [19.02.2013, 12:33:42] • [IP: 62.69.251.***]
Już w temperaturze bliskiej 0 St. C twardnienie betonu przebiega bardzo wolno. Natomiast gdy temperatura spada od -1 do -3 St. C w mieszance betonowej zamarza do 50 proc. wody. Zamarzająca woda zwiększa objętość o ok. 9 proc., w wyniku czego powstający lód niszczy strukturę betonu, co znacznie obniża jego wytrzymałość. Dlatego też przy betonowaniu lub układaniu zaprawy cementowej w temperaturze poniżej 0 St. C. bardzo ważne jest zabezpieczenie świeżego betonu przed zamarznięciem lub maksymalne opóźnienie tego procesu, tak aby między cementem, a wodą mogły zajść reakcje chemiczne mające decydujący wpływ na wytrzymałość betonu.Jest to bardzo trudny proces do realizacji, dlatego też głupotą jest prowadzenie wylewek zimą!!
Oby kiedyś nie nastąpiło jakieś nieszczęście z tego powodu, ostatnio takich poważnych fuszerek w polsce było wiele, także gościu nie pieprz nam tutaj głupot o jakieś chemii.
Na mrozie do pewnej temperatury, wylewa fachowiec. A Ty Wtorek [19.02.2013, 13:25:56] [IP: 195.198.46.***] wylewasz beton u siebie na wsi w upał...Hihihihihi znafco za dychę.
[IP: 80.245.176.* KRIOGENIKI UCZYŁEŚ SIĘ SPRZEDAJĄC LODY W ŚWINOUJŚCIU NA DEPTAKU? DO RPT NIE POTRZEBNA JEST ANI WODA ANI TLEN A ROZGRZANE W SŁOŃCU PODŁOŻE JEST LEPSZE NIŻ 20 STOPNI CHŁODNIEJSZA WODA. A ROZWARSTWIENIE LNG W ZBIORNIKU TO WIEKSZY PROBLEM ZWIAZANY Z KONIECZNOŚCIA UWOLNIENIA OGROMNEJ ILOŚCI BOG KTÓRY MA TE WADE ŻE JEST WYBUCHOWY W POWIETRZU, POD WARUNKIEM ŻE ZAWORY DZIAŁAJĄ BO PRZY TAKIEJ JAKOŚCI WYKONANIA TERMINALU W ŚWINOUJŚCIU WSZYSTKO SIĘ ZDARZYĆ MOŻE BO PROBLEMEM JEST WZRASTAJĄCA TEMPERATURA. ALE TO CIE NIE MARTWI BO OPRÓCZ KURSU LODZIARZA SKOŃCZYŁEŚ LIPNE SZKOLENIE BHP NA BUDOWIE
Do gośćia 36. Nie dośc, że popisujesz się swoja indolencja, to jeszcze wykrzykujesz te głupoty wielkimi literami." ...do wybuchu niejest potrzebny tlen..." - ha, ciekawa teoria. Wybuch fizyczny może nastąpić w przypadku szybkiego wylewu LNG do wody, co w przypadku zbiorników nie ma miejsca. Natomiast w przypadku rozwarstwienia i wymieszania warstw nie ma wybuchu, a wzrost ciśnienia oparów, które są odprowadzane przez zawory bezpieczeństwa. A więc szukaj dalej wiedzy na portalach - polecam Ci pudelka:)
Widzę że kolega nałykał się suchej teorii a gorzej z praktyką. Przy betonowaniu elementów o dużej obiętości stosuje się betony niskoskurczowe a duża masa akurat jest zaletą a nie wadą ponieważ dzięki niej znakomicie utrzymuje się temperaturę mieszanki (przy temperaturach otoczenia poniżej +5 stopni stosuje się betony grzane i wówczas temperatura mieszanki betonowej wynosi min.+15 stopni celsjusza) co zdecydowanie przyspiesza rozpoczęcie procesu hydratacji.
Jak zwykle sami fachowcy w każdej dziedzinie tutaj się wypowiadają;-) Chłopaki pięknie pracują. Oby tak dalej.
Gość • Wtorek [19.02.2013, 19:10:17] • [IP: 93.94.188.**] Duże różnice temperatur pomiędzy powierzchnią betonu a jego wnętrzem mogą być powodem naprężeń termicznych. Jeśli naprężenia termiczne przekroczą wartość graniczną wytrzymałości betonu, rozpoczyna się proces powstawania mikrospękań. Efektem końcowym jest obniżona trwałość betonu. To negatywne zjawisko jest zwłaszcza obserwowane przy wykonywaniu dużych masywów betonowych. Gościu, gdzieś ci dzwonią ale nie wiesz w którym kościele.
LNG NIE WYBUCHA?? NIECH KLAKIERZY Z LNG NIE WYPISUJA GŁUPOT. DO WYBUCHU LNG NIE POTRZEBNY JEST NAWET TLEN. NAWET MAŁE ROZSZCZELNIENIE ZBIORNIKA MOŻE WYWOŁAC WYBUCH FIZYCZNY CZYLI SZYBKA ZMIANĘ SKUPIENIA I OBJĘTOŚCI O PONAD 600 RAZY. PRZYSPIESZENIE PAROWANIA I WYBUCH MOŻE NASTAPIĆ TAKŻE W SZCZELNYM ZBIORNIKU PRZY ROZWARSTWIENIU LNG. PROPONUJĘ OBEJRZEC NA YOU TUBE FILMY NA TEN TEMAT. LNG MOŻE NAJPIERW WYBUCHNĄĆ ZMIENIAJĄC STAN SKUPIENIA A POTEN CHMURA GAZU WRAZ Z TLENEM WYBUCHNIE DRUGI RAZ. POLICZCIE : 2 X 160 000 m2 X 660 =211 200 000 m3 gazu ziemnego może wybuchnąc w dwóch fazach. A teraz niech ktos policzy promień rażenia
Jak zwykle na iswinoujscie sami fachowcy a czy któryś z Was słyszał o procesie zwanym hydratacją cementu i w jakich warunkach ów proces zachodzi ? Drodzy FACHOWCY najpierw do lektury a potem do komputera i proszę nie wypisujcie głupot, nic nie stoi na przeszkodzie żeby beton wbudowywać w ujemnych temperaturach, trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić.
Gość • Wtorek [19.02.2013, 14:40:20] • [IP: 87.205.101.***] A jaki jest zasieg razenia wybuchu zbiornika gazu TAKI SAM JAK ZASIĘG WYBUCHU STERTY DREWNA - CZYLI ŻADEN. LNG NIE JEST GAZEM SPRĘŻONYM I NIE WYBUCHA.
234 TO NIE GARNEK Z GOTUJĄCYMI SIĘ KARTOFLAMI POD PRZYKRYWKĄ -BRAK WIEDZY.
251 TĄ TECHNOLOGIĄ PRACOWAŁO SIĘ 100 I WIĘCEJ LAT TEMU POCZYTAJ COŚ NOWEGO I NIE PISZ GŁUPOT STARUSZKU.
101 NIC NIE POCZUJESZ.ZOSTANIE Z CIEBIE SMRÓD I TROCHĘ LEGENDY. NAJBEZPIECZNIEJ JEST NA BIEGUNIE POŁUDNIOWYM LOT PRZED PRYWATYZACJA MA JESZCZE WOLNE MIEJSCA. W DROGĘ CZŁOWIEKU WIECZNY.
Gosc 14:40, ok 5-7 kilometrow. No i ta kopula, jak by ja wyrwalo to taki latajacy spodek nie wiadomo jak daleko poleci i w jakim kierunku...
Po co się nad tym tak spuszczają, jak ja tam się zatrudnię za ciecia i zrobię sabotaż tego całego bajzlu.
12:33:42 - Cudowiarek
Na forum fachowego portalu wnp.pl znalazlem taki komentarz do tego tekstu:" Ale wtopa! Gdzie tu sukces?? pól roku po terminie, bez żadnych papierów z nadzoru, bez pozwoleń, z podrabianymi dokumentami dot. spawów, z lewym zbiornikiem na paliwo, który jest niezgodny z normami polskimi i jak pie..lnie to pół zachodniopomorskiego zmiecie z powierzchni, z flarą, którą się teraz rozkręca bo ją amatorzy zle poskręcali, z rurami, które mają być kriogeniczne a nie pełniają norm i nie mają atestów. No, to musiało się skończyć w prokuraturze, panie rzecznik, niech pan o prokuraturze coś nam napisze, czekamy!" Jako mieszkaniec i sąsiad z za miedzy tej inwestycji troche sie zaniepokoilem.Moze niech sie rzecznik jednak wypowie co do tych zarzutów i tej prokuratury, a przede wszystkim naszego bezpieczenstwa!
Cyt.:" Dodatkowe wyzwanie stanowił fakt, że kopuła jest wypukła." Sprawdziłem we wszystkich możliwych źródłach i okazuje się, że jeszcze nigdzie na świecie nikt nie wybudował innej kopuły jak wypukłą. W tym cały szkopuł, że nie ma innych kopuł. Ani płaskich, ani wklęsłych, zawsze są wypukłe. Więc nie chrzańta tu głupot o dodatkowych wyzwaniach! Po drugie chciałbym nieśmiało zaznaczyć, że w języku polskim nie ma takiego zwrotu:" ...należał do jednych z najbardziej skomplikowanych...". Można powiedzieć, że należał do najbardziej skomplikowanych, albo był jednym z najbardziej skomplikowanych. Ale należał do jednych z najbardziej... kompletna bzdura. Wy mnie tu języka polskiego nie kaleczta! Jak już chceta być dziennikarzami, to chociaż udawejta mądrych!
Nie widziałem jakos wklęsłych kopuł.
Sami fachowcy się znaleźli. Zbiorniki buduje zagraniczna firma która nie takie konstrukcje i nie w takich warunkach budowała. Zbiorniki przed betonowaniem były wypełnione ogrzanym powietrzem, wylewano także specjalną mieszankę betonową, w efekcie nie ma żadnych problemów z jakości tak wykonanej konstrukcji. To są całkiem inne warunki i całkiem inne betony niż to z czego buduje się altanki na działkach, a skąd jak widać, większość komentujących czerpie swoją wiedzę o betonowaniu.
Niebywałe - kopuła jest wypukła. A to bywają inne kopuły?
Gość • Wtorek [19.02.2013, 12:33:42] • [IP: 62.69.251.***] Już w temperaturze bliskiej 0 St. C twardnienie betonu przebiega bardzo wolno. Natomiast gdy temperatura spada od -1 do -3 St. C w mieszance betonowej zamarza do 50 proc. wody. Zamarzająca woda zwiększa objętość o ok. 9 proc., w wyniku czego powstający lód niszczy strukturę betonu, co znacznie obniża jego wytrzymałość. Dlatego też przy betonowaniu lub układaniu zaprawy cementowej w temperaturze poniżej 0 St. C. bardzo ważne jest zabezpieczenie świeżego betonu przed zamarznięciem lub maksymalne opóźnienie tego procesu, tak aby między cementem, a wodą mogły zajść reakcje chemiczne mające decydujący wpływ na wytrzymałość betonu.Jest to bardzo trudny proces do realizacji, dlatego też głupotą jest prowadzenie wylewek zimą!! Oby kiedyś nie nastąpiło jakieś nieszczęście z tego powodu, ostatnio takich poważnych fuszerek w polsce było wiele, także gościu nie pieprz nam tutaj głupot o jakieś chemii.
A jaki jest zasieg razenia wybuchu zbiornika gazu
a teraz Śpiewak zaspiewa przed prokuratorem
Na mrozie do pewnej temperatury, wylewa fachowiec. A Ty Wtorek [19.02.2013, 13:25:56] [IP: 195.198.46.***] wylewasz beton u siebie na wsi w upał...Hihihihihi znafco za dychę.
a teraz Śpiewak zaspiewa przed prokuratorem
Ty z 12, 33 takiś mądry to napisz jak żeście odlali pierwszy zbiornik że powstała przerwa w niby ciągłym odlewie.