iswinoujscie.pl • Sobota [26.01.2013, 17:23:41] • Świnoujście
Flexicurity czyli elastyczność i bezpieczeństwo pracowników

fot. Adam Strukowicz
Przedstawiciele Zachodniopomorskiego rzemiosła zebrali spotkali się w dniach 25 do 27 stycznia w Świnoujściu. Uczestnikom wojewódzkiej konferencji dla pracodawców i pracowników małej i średniej przedsiębiorczości gościny udzielił hotel Interferie Medical Spa. To tu właśnie zastanawiano się nad przyśpieszeniem w Polsce wprowadzania uregulowań służących bardziej elastycznemu systemowi zatrudniania pracowników oraz gwarancji socjalnego bezpieczeństwa w przypadku zwolnień.
-” System taki działa już z powodzeniem w wielu krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech, Danii, Holandii.”-mówi reporterowi iswinoujscie.pl Rafał Dąbrowski – dyrektor izby Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie. „Flexicurity to najogólniej mówiąc mechanizm prawny, który pomaga przetrwać pracownikom trudne chwile gdy firma wpada w rynkowe problemy, niekoniecznie związane z kryzysem.”-dodaje dr Krzysztof Bondyra z Uniwersytetu i. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stworzeniem takich warunków zainteresowane są także świnoujskie firmy. Wyrazem tego był udział w konferencji Zbigniewa Sulżyckiego reprezentującego Cech Rzemiosł Różnych w Świnoujściu. Przedsiębiorcy ze Świnoujścia zwracali podczas konferencji uwagę na konieczność usprawnienia systemu zarządzania w firmach, zwłaszcza biurokracji, która często angażuje zbyt dużo czasu i środków właścicieli firm.

fot. Adam Strukowicz
Organizowanie takich jak ta konferencji służyć ma zwróceniu uwagi rządzących na konieczność jak najszybszego usprawnienia polskiego systemu prawnego pod kątem flexicurity. Organizacją, która wzięła na siebie obecnie największy ciężar lobbowania w tej sprawie jest Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie. Podczas konferencji w Świnoujściu ZRP reprezentował prezes Jerzy Bartnik, który oficjalnie otworzył obrady. Podczas wizyty reportera iswinoujscie.pl trwał wykład eksperta ds. ewaluacji Marii Twardowskiej.
Poza nią referaty na spotkanie w Interferie Medical Spa przygotowali: Grzegorz Śmigielski (omówił uwarunkowania w jakich powstał projekt), Paweł Masłowski ( dyrektor ZSW omówił system kształcenia zawodowego w Polsce). Sytuację na rynku pracy w województwie Zachodniopomorskim przedstawiły dyrektorki Wojewódzkiego Urzędu Pracy Katarzyna Brzychcy oraz dyrektor PUP Kamień Pomorski Grażyna Och.

fot. Adam Strukowicz
Pracom panelu dyskusyjnego podsumowującego konferencję przewodzi Zbigniew Sulżycki. Wnioski mają zostać przesłane do Warszawy z myślą o dalszych pracach przy wdrażaniu krajowego systemu Flexicurity.
Uczestnicy konferencji chwalili gospodarzy. Goście byli pod wrażeniem warunków zakwaterowania, zaplecza i bazy zabiegowej Interferie Medical Spa. Mimo chłodu zdecydowana większość skorzystała także z okazji do nadmorskich spacerów. Prezes Bartnik nie wyklucza, że ZRP będzie chciało także w przyszłości organizować w Świnoujściu wyjazdowego spotkania swoich członków.
źródło: www.iswinoujscie.pl
Mateusz koledzy i koleżanki z baru trzymają za ciebie kciuki! Miej ja ja i rzuc tę robotę :)
dyrektorowi INTERFERIE przydałoby się szkolenie w zakresie kulury osobistej, żeby odnosił sie do pracowników w taki sposób jak powinien facet na tym stanowisku, a Patataj??szkoda gadać
cienko cienko z ta frekwencja
pojedynczo lub w małych zespołach pracowniczych nic nie zdziałacie przeciwko łamaniu swoich praw w hotelach Ale pracownice, bo większość to kobiety, nie wiedzą że mogą założyć miejscowy związek zawodowy pracowników hoteli i walczyć w zorganizowany sposób z wyzyskiem właścicieli wszelkiej maści biznesu sezonowego. Oczywiście to kosztuje ale pożytek powinien zwrócić koszty a i nerwy też kosztują przy użeraniu się o wypłatę. Jeżeli 70 80 % ludzi pracujących w tym biznesie przystąpi do związku to pracodawcom zrzednie mina i muszą inaczej rozmawiać bo jak im związek zablokuje pensjonat w czasie sezony to tylko kwikną
czyli o wszytkim i niczym, pojedli, popili na tym koniec
Bylo ich podobno 100, a na konferencji wielu zabraklo bo leczyli kaca po wieczorku... wstyd i chanba... unia zasponsorowala wandali...
Władzo!Weżcie się wreszcie za dorobkiewiczów, którzy okrutnie, po chamsku traktują swoich, najczęściej młodych pracowników.I płacą im za ciężką pracę śmieszne pieniądze.Zbyt często nie dbają o bezpieczeństwo pracy.Zatrudniają na czarno,. ..Przecież niewolnictwo dawno minęło.Pokrzywdzonym pracownikom trzeba pomóc.
tą sprawę należy poruszać dawno powinny być zmiany
Czas zacząć dobrze wynagradzać ludzi którzy wykonują własnymi rękoma usługę lub wytwarzają produkty a nie tych co tylko gadają i nic z tego pożytku dobrego nie ma. W praktyce czy zakładach jest tak że jak wymyślą biurokraci co ma być zrobione to i tak później pytają się fizycznego czy dobrze i na ich doswiadczeniu się wożą. Cudzymi rękoma to można i zamki budować. Dlaczego naśladujemy na ślepo bo w innych krajach tak mają owszem jestem za reformą ale zacznijmy od siebie. Jeżeli mamy wychodzić z kryzysu to razem, a nie takie ogromne kominy płacowe jest to już nie przyzwoicie. Patrzmy przykłady w Parlamencie.
188..święte słowa...zebrali i spotkali...masakra!!
"firma wpada w rynkowe problemy" - ciekawe, że nie wpada w problem rynkowy ani gazownia, elektrownia, ZWiK, czy Urząd Miasta albo chociażby Marynarka Wojenna. Mają widocznie dobre ZARZĄDY (ale chyba tylko naszymi pięniedzmi0. Trzeba się tego od nich nauczyc. I to powinni pokazywac i uczyc na szkoleniach.
na palcach u jednej reki można policzyć normalnych pracodawców w Ś-ciu, reszta to buraki ze słomą w butach, którzy dorobili się na sprzedaży grzebieni pod granicą, ledwo podstawówkę skończyli a pomiatają i nie szanują mądrzejszych od siebie
Mierny przedstawiciel/autorytet cechu.
Wiecie dlaczego w krajach UE mają elastyczny system zatrudniania bo tam Pracują Polacy i mogą sobie pozwolić na dużą rotację dobrych pracowników. U nas to się nie sprawdzi. Brak szkół na dobrym poziomie i myślą że po kursach już wyuczyli człowieka aby wykonywał zawód. To sie tak nie da. Brak jest fachowców nie długo to nam się odbije wielkim echem jak nie będzie kim wykonać danej pracy. Kiedyś kilka osób szło na studia teraz wszyscy studiują, a do pracy nie ma nikogo wszyscy chcą rządzić bo tylko z tego jest kasa. Wystarczy chodzić na zajęcia i ma się papier inż, mgr, a że głowie pusta to nieważne najważniejszy papier.Taki mamy niski poziom nauczania. Słuchajcie głosu ludu zawsze jest w tym jakaś prawda.
Reprezentantem Cechu był Zbyszek S, a dlaczego nie napisano że Cech reprezentował Zarząd Cechu. I tak się właśnie tworzy elastyczność pracownika Oni pracują, a śmietankę spija ten co u władzy.
dotacje dostali z uni...to sporzytkowali.dziki kraik.
Pracownicy muszą być elastyczni a ich pensje jeszcze bardziej elastyczne, żeby starczyły na miesiąc. Mali i średni przedsiębiorcy biorą pracowników na czarno.Żadnych umów, świadczeń i za najniższą krajową. Nie zapewniają pracownikom nic oprócz wyzwisk, poniżania i wykorzystywania do granic wytrzymałości. Często się słyszy jak i się nie podoba wypad znajdę 10 na Twoje miejsce.Myślę, że przydałaby się taka strona na której podawano by do wiadomości gdzie są tacy pracodawcy, aby nikt więcej nie podjął u niego pracy.Oni żyją dzięki swoim pracownikom, ale nie rozumieją tego. Słuchajcie wszyscy po kolei strajkują zastrajkujmy i my wykorzystywani, poniżani niewolnicy restauratorów, sklepikarzy, budowlańców i inni.Niech sobie damulki i cwaniacy popracują sami na kuchni, zmywaku.Niech polatają na obcasach z tacą pełną szklanek i talerzy, niech wejdą na dach bez zabezpieczenia.Sami byli kiedyś takimi jak my szarakami ale dorobili się :))) i udają panów ale z chama na pana nikt jeszcze nie wyszedł.
Podziwiam pracowników ze Świnoujścia- są tacy elastyczni. Obecnie sama siebie podziwiam-jestem zmuszona, bynajmniej przez jakiś czas tu mieszkać i też stałam się elastyczna. Mimo, że mam wyższe wykształcenie, mówię w języku niemieckim w pracy- (a mieszkam w ojczyźnie)- zarabiam 1700zł. To jest koszmarne, że wszyscy godzą się na taki stan rzeczy, pozwalają prywatnym właścicielom na taki wyzysk!Dlaczego nie zorganizowaliście strajków?Tak jednego dnia na godzinkę wyjść z hoteli.Dlaczego godzicie się na taki wyzysk?!!Umowy śmieciowe, najniższe krajowe a hotele maja po 3 gwiazdki-żałosna rzeczywistość/.
bicie piany ale za czyj a kasę?? A ponoć należymy do UE
W interferie za kilka miesięcy będzie pracował sam pan dyrektor bo pracownicy znajdą inne stanowiska pracy, szacunek wtedy się zmieni do nich bo nikt tam już nie chce pracować a nie wiem czy ktoś mądry za 1200 zł będzie barmanem, kelnerem sprzątaczką itp w jednym cały pakiet jaki oferuje INTERFERIE takie są realia i jeszcze żeby szanowali pracownika żal. Patataj pffffffff
Pracownicy są elastyczni i to bardzo, od dawna, trudniej z pracodawcami ich trzeba przszkolić
Jak oni debatowali skoro na sali takie pustki. I takie mamy wyniki. Najważniejsze, że kasa została sporzytkowana.
wielu jest" kierowników", którzy mają pracownikow za GÓW.. Przydałaby się lista pracodawców w Świnoujściu, których należy unikać jak ognia, żeby nikt się nie naciął. Oni czyją się bezkarni, bo wiedzą że zawsze na miejsce tego pracownika przyjdzie kolejny. Taka lista mogłaby nas przestrzec i wiedzielibyśmy czego, gdzie się możemy spodziewać...
Pokarzcie jak się bawili na wieczorku.
Teraz tylko czekać owoców tej konferencji. Może w naszej Stoczni MSR gdzie dzieje się nieciekawie coś by poradzili lub pomogli. Pomocy.