POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [03.12.2012, 14:23:34] • Polska

Eksperci VELUX radzą: więcej tlenu ułatwia naukę

Eksperci VELUX radzą: więcej tlenu ułatwia naukę

fot. Organizator

Duszne klasy w polskich szkołach mogą być przyczyną kłopotów z koncentracją wśród uczniów. Eksperci firmy VELUX prezentują szereg prostych i praktycznych porad, których zastosowanie może znacząco poprawić jakość powietrza w salach lekcyjnych.

Aż 90% swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. W latach dzieciństwa i młodości, szkoła jest drugim domem dla uczniów. Brak odpowiedniej wentylacji w klasach może negatywnie wpływać na naukę, skutkując przemęczeniem oraz problemami z koncentracją.

Według badań przeprowadzonych w województwie lubelskim, dopuszczalna wysokość stężenia tego dwutlenku węgla jest przekraczana trzy-pięciokrotnie aż w 80% szkół na terenie regionu. Jako że ogromna liczba szkół w Polsce została wybudowana w latach 60-tych i 70-tych, podobnych wyników można spodziewać się w całym kraju. Niestety polskie prawo wciąż traktuje wiele kwestii budowlanych życzeniowo, nie precyzując wymagań prawnych określających w jaki sposób zapewniać czyste i bezpieczne normy powietrza w klasachii.
„Podczas procesu myślowego intensywnie wzrasta zapotrzebowanie mózgu na tlen, którego wciąż brakuje naszym pociechom, spędzającym większość czasu w rzadko wietrzonych pomieszczeniach zamkniętych” mówi dr Hanna Orłowska, pediatra z Centrum Medycznego ENEL-MED. „Koncentracja uwagi uczniów systematycznie spada wraz ze wzrostem stężenia dwutlenku węgla w klasie. Jak wykazują badania, w polskich szkołach stężenie dwutlenku węgla przekracza normy. Stan ten powoduje trudności w koncentracji uwagi, a co za tym idzie zdobywaniu i przetwarzaniu wiedzy, prowadząc do obniżenia procesów poznawczych i niskiej efektywności nauczania.”– dodaje dr Orłowska.

Dyrekcje szkół rzadko dysponują wystarczającą ilością środków finansowych na modernizację budynków, dlatego porady ekspertów VELUX są proste i praktyczne, a także możliwe do wprowadzenia od zaraz:
Nauczyciele powinni wietrzyć klasy podczas przerw lekcyjnych, co zapewni odpowiednią wymianę powietrza, a uczniowie zaczną lekcję ze świeżą porcją tlenu.
Otwarcie okna na oścież na kilka minut jest o wiele bardziej efektywne, niż okno uchylone przez godzinę – zapewnia lepszą wymianę powietrza i zmniejsza utratę ciepła.

Okna zainstalowane w klasie powinny być wyposażone w urządzenia ułatwiające wentylację przy zamkniętym oknie np. klapę lub moduł wentylacyjny. Zbyt szczelne okna mogą być powodem niewłaściwego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej często stosowanej w tego typu budynkach.

Kratki wentylacyjne w klasach nigdy nie powinny być zaklejane, ani zastawione meblami.

Dobra wentylacja jest ważna również ze względu na panującą we wnętrzu wilgotność powietrza. Przyjmuje się, że człowiek wydycha około 600 ml wody dziennie, czyli 25 ml/h. W klasie z trzydziestoma uczniami po 8 godzinach lekcyjnych bez wietrzenia przybędzie w powietrzu blisko 5 litrów wodyiii. Ciepłe powietrze lepiej pochłania wilgoć,
a to sprzyja rozwojowi bakterii i drobnoustrojów – oznacza to, że uczniowie mogą częściej i łatwiej chorować.
Dbajmy zatem o właściwą wilgotność i temperaturę powietrza w klasie:
Zamontujmy w klasie termometr z higrometrem, aby na bieżąco je kontrolować.
Nie bójmy się wietrzenia ze względu na oszczędność energii, suche powietrze nagrzewa się szybciej niż wilgotne. Względna wilgotność powietrza w klasie powinna wynosić nie więcej niż 50 %.

Optymalna temperatura w klasie powinna wynosić 18-21o Celsjusza.
„Badania przeprowadzone w duńskich i niemieckich placówkach wykazały, że uczniowie przebywający w klasach, gdzie jest dobra jakość powietrza, uzyskują lepsze oceny podczas testów, a nieobecność na zajęciach z powodu choroby maleje nawet o 4%iv.

Z osobistych doświadczeń mojej córki i jej kolegów wynika, że niestety, jakość powietrza w polskich szkołach pozostawia wiele do życzenia” – powiedziała arch. Monika Kupska-Kupis z firmy VELUX. „Jako firma, dążymy do kreowania architektury przyjaznej ludziom i ich zdrowiu. Dlatego widząc problem, z naszego doświadczenia prezentujemy kilka prostych i skutecznych porad, dzięki którym szkoły będą lepiej sprzyjały rozwojowi młodych umysłów.”

Kwestia jakości powietrza w klasach szkolnych jest ważnym tematem podejmowanym w krajach skandynawskich. Szwedzkie ustawodawstwo reguluje normy związane z wentylacją w budynkach szkolnych, a w placówkach oświaty są przeprowadzane regularne kontrole. W nowo budowanych czy modernizowanych duńskich szkołach stosuje się nowoczesne rozwiązania techniczne przyjazne dla środowiska i oszczędzające energię, będące praktycznym przykładem wdrażania idei zrównoważonego rozwoju. „Sytuacja w Polsce może ulec poprawie, dlatego warto na co dzień dbać o jakość powietrza, a przy modernizacjach lub budowie nowych szkół kwestię dobrej wentylacji uznać za priorytet” - dodaje arch. Monika Kupska-Kupis z VELUX.

Informacje o Grupie VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach,
a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o VELUX w Polsce
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 520 osób.


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Antycyponek • Wtorek [04.12.2012, 14:36:51] • [IP: 31.63.247.***]

A jak ktoś jest uczulony na tlen?

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Adam Bodnar bierze się za świnoujską prokuraturę. Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, wraz z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, znalazła się pod ścisłym nadzorem nowo powołanego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar, decyzją z 17 października 2024 r., powierzył Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyjaśnienia przewinień dyscyplinarnych dotyczących niewłaściwego zarządzania, które trwały od 2016 roku do marca 2024 roku w świnoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. złotych ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■