W ramach konferencji „Peenemünde z perspektywy ofiar” z udziałem uczestników z Polski, Anglii i Niemiec organizujemy publiczną uroczystość upamiętnienia ofiar w sobotę o godzinie 13.30 w Miejscu Pamięci Karlshagen.
Przedstawiciele naszego regionu oraz zainteresowane organizacje i obywatele są serdecznie zaproszeni do udziału.
Jest szczególny historyczny powód tej uroczystości: 13 października 1943 roku więźniowie obozu koncentracyjnego zakładu produkcyjnego Peenemünde zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Dora pod Nordhausen w górach Harz. Zakład produkcji rakiet V-2 po nalocie lombardowym na Ośrodek Doświadczalny Peenemünde został opuszczony i przeniesiony do podziemnych sztolni Mittelbau-Dora. Tam do końca wojny wyprodukowano około 6 tysięcy rakietowych bomb V-2. Przy pracach budowlanych i przy produkcji rakiet co najmniej 15 tysięcy więźniów obozu koncentracyjnego straciło życie.
Transport z północy wyspy Uznam do Mittelbau-Dora dotyczył około 600-650 ludzi, więźniów obozu koncentracyjnego. Wszyscy lub w dużej części zostali przetransportowani 13 października najpierw do Buchenwaldu, potem do Mittelbau-Dora.
Lista transportu z 13 października obejmuje większość więźniów. Nie wiadomo, jak ten transport został przeprowadzony, prawdopodobnie koleją.
W tym kontekście ważne jest, że chodzi o więźniów obozu pracy zakładu seryjnej produkcji rakiet, którym zarządzał Ośrodek Doświadczalny wojsk lądowych Peenemünde. Inny obóz pracy - Karlshagen 1 (zarządzany przez Luftwaffe) pozostał wówczas nienaruszony i przetrwał do wiosny 1945.
Fundacja im. Friedricha Eberta Meklemburgii-Pomorza Przedniego,
dyrektor Jürgen Peters i Polsko-Niemieckie Forum Kultury Wysp Uznam i Wolin, rzecznik, dr. Günther Jikeli sen.
Ludzie...pisze wyraznie ze wiezniow...czytajcie z uwaga i bzdur nie piszcie bo wstyd. ..
Czyją pamięć mamy uczcić? Wieźniów czy Niemców którzy wiernie służyli Hitleowi i budowali dla niego códowną broń, ktora miała odmienić losy wojny na naszą niekorzyść ? Czy też pamięć tych wieźniów ze statku wiezienia który został trafiony bombą. A wieźniowie którym udało się dotrzeć do brzegu byli przez okolicznych mieszkańców wyspy celem ostrzału i polowania.
To sympaty gest naszych sasiadów.
Kim byli ci więźniowie obozu?
Ci nic nie winni ludzie produkowali tam zabawki, sprzęt gospodarstwa domowego. Barbarzyńcy nadlecieli śmiercionośnym ładunkiem pomordowali Więc czcijmy pamięć niewinnie skazanych w Norymberdze, poległych SS manów którzy pilnowali bandytów w obozach koncentracyjnych. bohaterów poległych U-botów Wszystkich którzy walczyli z żydo - komuną byli nosicielami kultury - poległych na wschodzie i na zachodzie w imię narodowego socjalizmu pod przewodem firera walczyli o nowy porządek o nową Europę w imię wolności rasy panów, ustaw Norymberskich. Grose Heil czcijmy ich pamięć. Jednak głupota nie zna granic
polacy wywołali II wojne światową atakując znienacka niczego się nie spodziewającą radiostacje niemiecką w Gliwicach i tak doszło do wojny
Lepiej