W części podwodnej ułożono ponad pięć tysięcy sztuk wypełnionych kamieniem materacy gabionowych o wymiarach 6,0 x 2,0 x 0,3 m i 5,0 x 2,0 x 0,3 m. Wykonano również podwodne narzuty z kamienia łamanego o zróżnicowanych frakcjach, o łącznej kubaturze ponad 49000 metrów sześciennych. Zespoły nurkowe przepracowały pod wodą w sumie około 4300 godzin. W części nadwodnej dokonano rozbiórki bruku w miejscach zapadlisk, zabetonowano zapadliska, ułożono bruk z kamienia naturalnego oraz wykonano spoinowanie szczelin na całej powierzchni skarpy.
Jak informuje rzecznik UMS Ewa Wieczorek, inwestycja została dofinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Jej ostateczny koszt to około 42 miliony złotych, z czego współfinansowanie unijne to nieco ponad 34 miliony złotych. Celem przebudowy było przywrócenie parametrów wytrzymałościowych obiektu, który jest narażony na nieustanne oddziaływanie sztormów i silnych prądów morskich.
Modernizacja falochronu wschodniego przyczyni się znacząco do poprawy bezpieczeństwa żeglugi na drogach wodnych, wiodących do portów morskich w Świnoujściu, Policach i Szczecinie, a także stanowić będzie osłonę od strony zachodniej dla nowo budowanego portu zewnętrznego w Świnoujściu.
Urząd Morski w Szczecinie planuje udostępnienie budowli mieszkańcom i turystom w przyszłym roku, z zastrzeżeniem jednak możliwości okresowego zamknięcia, związanego z, trwającą na wschód od falochronu, budową infrastruktury zapewniającej dostęp do portu zewnętrznego.
To chyba się wykonawca wyniesie z Mariny, oczywiście uprzednio sprzątnowszy ten bałagan co tam panuje?
Gość • Niedziela [12.08.2012, 07:31] • [IP: 83.7.149.***] Dlaczego dopiero w przyszłym roku! Mieli udostępnic zaraz po tym jak zrobią!" - ale nie zrobili! Zakończono przebudowę falochronu, ale ciągle trwa budowa ostrogi po jego wschodniej stronie i teraz po falochronie jeżdżą gruchy z betonem - to jest ciągle plac budowy! Tam się nie da spacerować.
Dlaczego dopiero w przyszłym roku! Mieli udostępnic zaraz po tym jak zrobią!
" 1462 metry zachodniej skarby " Powinno być skarpy - skarbów tam nie ma - proszę o poprawienie BŁĘDU. A jeśli chodzi o falochron to zobaczymy jak gazowiec zamiesza śrubą i jaka będzie odporność falochronu wewnętrznego remontowanego i nowo wybudowanego zewnętrznego, na sztormy - to zweryfikuje czas - aby była podobna jak tego budowanego za kaizera.
Ad:Sobota [11.08.2012, 08:06] • [IP: 77.23.29.**] Oddają nam tylko odsetki od tego co Polakom zrabowali w 1939.
Oj, co by to było gdyby nie ta Unia? Lata sześdziesiąte, nic dalej. Wkład finansowy ma się tak jak 34 miliony do 8 milionów zł. Część tych 34 milionów to wkład Helmutów i Starych Niemr.
"Gość • Piątek [10.08.2012, 15:42] • [IP: 46.112.5.***] skoro zakończyli prace dlaczego wpuszcza turystów dopiero przyszłym roku??" - bo dobudowywana jest ostroga po wschodniej stronie falochronu (część budowy portu zewnętrznego) i po falochronie dojeżdżają w to miejsce wszelkie maszyny budowlane i" gruchy" z betonem. To jest ciągle plac budowy, a właściwie droga dojazdowa na plac budowy. Nie da się tam spacerować.
a nowy falochron jest bardziej wschodni ?
W końcu będzie można rybki połowić w normalnym miejscu :D
zachodniej skarby ?? analfabeto pisz texty w wordzie poprawi ci automatycznie
No to na rybki będzie można pochodzić tylko kiedy jak te głąby mają wszystko w d---- może kiedyś udostępnią nam ten falochron
skoro zakończyli prace dlaczego wpuszcza turystów dopiero przyszłym roku??
Tylko latającym dywanem.
Czy już można tam spacerować?
Nie da się pojechać rowerkiem, czytaj uważnie:"w przyszłym roku" udostępnią zastrzegając sobie prawo okresowego zamykania. A w ogóle szkoda - to pokancerowanie wybrzeża, a szkody są większe też dlatego, że teraz budują gazociąg przez Wapnicę, pochlastają Woliński Park.
Da się tam teraz pojechać rowerkiem?
Mieli odkuć starą pamiątkową płytę, po poprzednich mułach, którzy ją zacementowali. Znaleźli ją, czy zrobili z mody d_pę?