POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [04.07.2012, 07:28:58] • Świnoujście

Błękitny magnes na turystów

Błękitny magnes na turystów

fot. Sławomir Ryfczyński

Nad świnoujską plażą już siódmy sezon z rzędu powiewać będzie błękitna flaga. Tym samym cały czas pozostajemy w elitarnym międzynarodowym klubie. Jury z siedzibą w Kopenhadze przyznaje to wyróżnienie na jeden sezon. Co trzeba zrobić by zapracować na błękit nad kąpieliskiem także w przyszłym roku?

Podstawa to oczywiście czystość wody. Zarządca plaży pod błękitną flagą powinien co 15 dni przeprowadzać analizę wody pod względem mikrobiologicznym i fizykochemicznym. Sprawdzana jest również czystość piasku. Na szczęście OSiR „Wyspiarz” dysponuje potężną maszyną do przeczesywania i wygrzebywania odpadów pozostawionych przez ludzi. Mało kto ją widzi bo do pracy przystępuje nocą, gdy miasto pogrążone jest we śnie. Dzięki temu pierwsi plażowicze przychodzą na plażę, na której znalezienie choćby papierka po cukierku graniczy z cudem.

Błękitna flaga, którą możemy się ponownie chwalić to także znak dla turystów, że zarówno na samym kąpielisku jak i w jego bezpośrednim sąsiedztwie nie brakuje różnorodnej oferty dla wypoczywających. Od gastronomii, przez lokale rozrywkowe, handel, a także prywatną inicjatywę dodającą kolorytu promenadzie.

Świnoujście mogłoby całkowicie zakasować konkurencję i uzyskać trzy błękitne flagi. Na pewno na to wyróżnienie, ze względu na naturalne piękno zasługiwało swego czasu także kąpielisko morskie na Warszowie. Tej szansy pozbawiła nas inwestycja Polskiego LNG. Na szczęście budowa gazo portu nie ma na razie przełożenia na walory lewobrzeżnego kąpieliska.

O „Błękitne Flagi” starają się przede wszystkim miasta i gminy, zarządzające kąpieliskami morskimi i śródlądowymi, a także przystaniami jachtowymi. Świnoujście uzyskało również ten znak dla mariny w Basenie Północnym. Ale nie wszyscy wiedzą, że jeżeli przystań taki certyfikat uzyska to o błękitną flagę mogą starać się również właściciele łodzi stojącej w tej przystani. Dlatego też możemy mieć nadzieję, że na dwóch flagach w Świnoujściu się nie skończy… .

źródło: www.iswinoujscie.pl


Zaktualizowano: Środa [04.07.2012, 14:22:54]

komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■