Książka pt. „12 WOLINSKI DYWIZJON TRAŁOWCÓW 1961-2011” jest drugą pozycją z serii Dywizjony Polskiej Marynarki Wojennej. Autor z niezwykłą starannością, w sposób szczegółowy opisuje kolejne lata historii dywizjonu - od początku organizacji sił trałowych w Świnoujściu aż do 2011 roku. W książce opisano okręty służące w składzie 12. Dywizjonu Trałowców na przestrzeni ostatnich 50 lat. Książka wydana w miękkiej lakierowanej okładce liczy 292 strony, 6 tabel, 7 schematów, 6 załączników, 2 rysunki oraz 127 fotografii - w tym większość publikowana po raz pierwszy. Publikacja ukaże się w nakładzie kolekcjonerskim – pierwsze wydanie liczy tylko 300 egzemplarzy.
Wszelkich informacji dotyczących uroczystości udziela rzecznik prasowy 8.FOW, kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI. Kontakt tel. 661 417 739, e-mail: rzecznikprasowy8fow@wp.pl
Stanisław BIELA urodził się 1946 roku w Sułkowicach w powiecie Myślenickim. Ukończył technikum kolejowe oraz studium pedagogiczne w Krakowie. Pracował jako mechanik, gajowy, a później jako nauczyciel w Technikum Elektrycznym w Nowym Sączu. Jako emeryt prowadził własna firmę, prowadząc prace na Zaporze i Zbiorniku Czorsztyńskim. Wielokrotnie nadzorował realizacją robót wysokościowych prowadzonych przez Klub Wysokogórski w Nowym Sączu.
W 1965 r. został ratownikiem-ochotnikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – w grupie Krynickiej. Jest inicjatorem i współorganizatorem współpracy służb polskiego ratownictwa górskiego pomiędzy Grupą Krynicką GOPR a Horską Służbą Slowencki Raj, Horską Służbą Pienińskiego Parku Narodowego i Czeską Horską Służbą z Gór Izerskich. W latach 1966-72 przewodniczył Komisji Turystyki Narciarskiej przy Oddziale PTTK „Beskid”. Od 1968 r. Jest także przewodnikiem terenowym oraz beskidzkim. Zorganizował i przez wiele lat był prezesem Zarządu Klubu Wysokogórskiego w Nowym Sączu. Wspinał się w Hindukuszu Afgańskim, Alpach, Górach Atlas, Tatrach, Górach Riły oraz w rejonach skałkowych Słowacji, Saksonii Szwajcarskiej (dawne NRD), Górach Bukowych (Węgry) i Wraca (Bułgaria). Odznaczony został Tarczą Herbową Miasta Nowego Sącza, złotą i srebrną odznaką GOPR i Za Zasługi Dla Ratownictwa Górskiego, Srebrną Honorową Odznaką PTTK i srebrną odznaką "Zasłużony w Pracy PTTK z młodzieżą".
Od 2007 r. współpracuje z redakcją magazynu „Okręty Wojenne”, a od 2011 r. współpracuje również z Przeglądem Morskim publikując artykuły o marynarkach dawnego Układu Warszawskiego.
Jego hobby to jazda offroadowa samochodem, skitury, fotografia oraz malarstwo – w szczególności pejzaże górskie. Stanisław Biela ma trójkę dzieci – córki Katarzynę oraz Ewę oraz syna Macieja.
Matka Chrzestna Książki - Krystyna Biela (żona autora) jest ekonomistką. Podobnie jak męża interesuje ją tematyka marynistyczna lecz swojej serce oddała górom, z których pochodzi.
rzecznik prasowy 8.FOW
kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI
czy on wie co to był areszt w zawieszeniu na 12 dywizjonie żeby książkę pisać
Szkoda że p.Biela nie ogłosił że będzie pisał książkę o 12 DTRB.Na pewno byłoby więcej zdjęć, więcej faktów, mniej pomyłek.
Książka Pana Bili całkiem niezła. Masa błędów. Brak informacji o osobach bez których wykonanie wielu zadań stawianych przed dywizjonem stawiałoby duży znak zapytania. Sami wodzowie gdzie Indianie.
Za dużo do czytania jak dla mnie.
ale poszła - szkoda ze zabrakło...
Panie Rzeczniku. Obawiam się, że do Basenu Północnego trałowiec nie wejdzie. Zapewne chodzi Panu o zewnętrzne nabrzeże, to przy Kanale Głównym. Nabrzeża mają swoje numery. Należało więc chyba podać numer nabrzeża i byłoby wszystko jasne.
Jeśli nie przewiduje się chętnych czytelników na to dzieło, to faktycznie może najlepiej zwodować cały nakład i tak niewielki...
12 dywizjon pływających trupów