iswinoujscie.pl • Wtorek [22.05.2012, 07:09:14] • Świnoujście
Lepsze perspektywy dla logistyków ze Świnoujścia
fot. Organizator
Dostać dobrą pracę wcale nie jest łatwo, dlatego absolwenci szkół ponadgimnazjalnych muszą być coraz lepiej wykształceni. Kluczem do sukcesu są praktyczne umiejętności, które do tej pory można było zdobyć przede wszystkim podczas obowiązkowych praktyk. Dzięki Wirtualnym Laboratoriom Logistyczno-Spedycyjnym i Magazynowym, czas spędzony na lekcji w szkole może być równie produktywny. Praktyczne ćwiczenia w systemie biznesowym wdrażają uczniów w zadania realizowane na co dzień w firmach. Wszystko zgodnie z nową podstawą programową dla zawodu technik logistyk, która będzie obowiązywać od września.
Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu we współpracy z firmą L-Systems opracowała nowoczesne i innowacyjne narzędzie kształcenia w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych. Do tej pory Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe testowało w całej Polsce 49, w tym również Zespół Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu. Od września do końca listopada każda szkoła w Polsce może skorzystać z całkowicie bezpłatnego okresu próbnego i poznać zasady pracy z systemem. Warunkiem jest posiadanie pracowni komputerowej z dostępem do Internetu o szybkości łącza nie mniejszej niż 2MB/s. Nie ma więc bariery sprzętowej, ponieważ większość szkół posiada już takie wyposażenie.
W ramach okresu próbnego szkoła w Świnoujściu dostanie za darmo m.in. 30 kompletów skryptów dla uczniów, podręczniki dla nauczycieli i inne pomoce dydaktyczne oraz otrzyma odpowiednie wsparcie merytoryczne. Dzięki temu zagwarantuje swoim uczniom lepsze perspektywy na rynku pracy. „Specjaliści ds. logistyki, spedycji czy zarządzania są w Polsce bardzo poszukiwani. Znalezienie osób z doświadczeniem albo chociaż podstawową znajomością obsługi systemów klasy ERP wciąż nie jest łatwe. W LUG Light Factory szukamy osób, które rozumieją procesy organizacyjne występujące w przedsiębiorstwach i wiedzą jak je kontrolować za pomocą systemu komputerowego. Wirtualne Laboratoria rozwijają w uczniach szkół średnich takie umiejętności i przygotowują ich do pracy zgodnie z potrzebami pracodawców. To bardzo potrzebny projekt." – stwierdza Ryszard Wtorkowski, Prezes Zarządu LUG Light Factory
Z badań przeprowadzonych w ramach projektu wynika, że uczniowie dzięki nauce w Wirtualnych Laboratoriach lepiej rozumieją przerabiany materiał i szybciej uczą się go wykorzystywać w praktyce. Dzięki temu przed absolwentami otwierają się nowe możliwości – zarówno w zakresie kontynuowania edukacji na studiach wyższych jak i podczas poszukiwania dobrej pracy. „Dostęp do Wirtualnych Laboratoriów to nie tylko ćwiczenia w systemie
używanym na co dzień w firmach, ale również komplet gotowych materiałów dydaktycznych i program nauczania zgodny z nową podstawą programową.” – mówi Paweł Fajfer, kierownik projektu. Jest to tym bardziej istotne, że od przyszłego roku szkolnego zacznie obowiązywać nowa podstawa programowa, która nakłada na szkoły obowiązek praktycznego kształcenia. Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe są jednym z nielicznych narzędzi, które pozwalają wywiązać się z tych obowiązków zarówno przy programie modułowym jak i przedmiotowym.
Wirtualne Laboratoria to pomysł na kształcenie ponadgimnazjalne z ogromnym potencjałem. W taki sam sposób, jak ćwiczenia w systemie Epicor iScala dla logistyków, można opracować w oparciu o inne systemy biznesowe materiały dla księgowych, kadrowych czy grafików. Więcej informacji na temat Wirtualnych Laboratoriów można znaleźć na stronie projektu pod adresem www.laboratoria.wsl.com.pl. W zakładce „dołącz do nas” można też zgłosić chęć korzystania z Wirtualnych Laboratoriów Logistyczno-Spedycyjnych i Magazynowych, a w zakładce „kontakt” zadać dodatkowe pytania.
Ideę Wirtualnych Laboratoriów popierają Ambasadorowie Projektu - Lug Light Factory Sp. z o.o., PACON Drukarnia i Producent Opakowań Mazij Sp. j., El-Cab Sp. z o.o., Adecco Poland Sp. z o.o. oraz czasopismo Polski Przemysł.
Rozwoziciel pizzy ma więcej miesięcznie niż logistyk w euroterminalu. ALe nie ma co narzekać:) PS. Co Ty gadasz, że bez stałej przeprawy...co to ma do tego?Pomyśl zanim odpowiesz. Pracuję w spedycji i nie polecam szukania pracy w Świnoujściu. Marna płaca i dużo stresu.
Powiem tylko jedno! Świnoujście jest przykładem braku" logistyki" - więc o czym wy tu mówicie? Jeżeli ktoś mi wskaże pracę dla logistyka w tym mieście to uwierzę!
Lepsze perspektywy tak, ale dla tych co wyjadą z tego miasta, bo tutaj, dopóki nie będzie stalej przeprawy, to nic się nie rozwinie,
Łatwo jest dostać dobrą pracę - wystarczy mieć znajomości.
Logistyk to świetny zawód, ale nie w Polsce. Córka mojej koleżanki pracowała kilka lat w firmach logistycznych na umowach śmieciowych i dopiero kiedy wyjechała do GB dostała dobrą pracę i po niedługim czasie otworzyła własną firmę. (Dobrzy logistycy ciągną za sobą zadowolonych klientów). Aktualnie prowadzi spedycję lądową, morską i lotniczą i ma się świetnie. Do sukcesu potrzebne są studia minimum licencjackie. Technik logistyk wszędzie będzie tylko popychadłem. Do tego dobra znajomość angielskiego i francuskiego (im więcej zna się języków tym lepiej, bo kontakty rozszerzają się). W Polsce na własny biznes szanse marne, ale na umowach śmieciowych można zdobywać prawdziwą praktykę, a nie wirtualną (ta jest źródłem szmalu dla organizatorów). Jednak zdobycie pracy nawet na umowę śmieciową nie jest łatwe...