POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [12.05.2012, 23:45:21] • Polska

BAŁTYK: PÓŁ TYSIĄCA URATOWANYCH

Dzisiaj (sobota 12 maja) zakończyły się międzynarodowe manewry ratownicze BALTIC SAREX 2012. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt jednostek nawodnych oraz samoloty i śmigłowce z 10 państw. Przeprowadzono ćwiczenia operacji SAR, w których uratowano około pół tysiąca osób. Były to największe ćwiczenia służb ratowniczych na Bałtyku.

W ćwiczenia zaangażowano ponad 3000 osób z Danii, Szwecji, Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec, Estonii, Finlandii, Francji oraz Rosji. W manewrach uczestniczyły siły polskiej Marynarki Wojennej: okręt ratowniczy ORP „Lech” z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie oraz specjalistów z Brzegowej Grupy Ratowniczej.

Faza morska „Baltic Sarex 2012” rozpoczęła się we wtorek, 8 maja. Podczas działań przeprowadzono ćwiczenia ewakuacji i ratowania ludzi z powierzchni morza, z pokładu promu Povl Anker oraz kilku innych jednostek. Ewakuowano blisko 500 osób. Załogi polskiego okrętu i śmigłowca udzieliły pomocy ponad 140 osobom. Scenariusz ćwiczenia zakładał głównie zdarzenia o charakterze masowym: kilka wypadków na morzu w jednym czasie oraz awarię i pożar na promie pasażerskim.

Przez trzy dni działań ratowniczych na morzu załogi polskiego okrętu ORP „Lech” oraz śmigłowca Mi-14 PŁ/R uczestniczyły w ewakuacji poszkodowanych z pokładów zagrożonych i tonących jednostek, udzielały pomocy medycznej rannym rozbitkom z jednostek pływających oraz ze śmigłowca, który rozbił się na morzu, gasiły pożary, jak również udzielały specjalistycznej pomocy medycznej nurkom poszkodowanym podczas prac na głębokościach. Załoga ORP „Lech” podczas ćwiczeń Baltic Sarex 2012 ewakuowała z zagrożonych i tonących statków ponad 100 osób, a załoga śmigłowca MI-14PŁ/R ponad 40.

Baltic Sarex to cykliczne manewry służb ratowniczych organizowane zgodnie ze standardami zalecanymi przez Międzynarodową Organizację Morską IMO (ang. International Maritime Organisation) oraz Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego ICAO (ang. International Civil Aviation Organisation). Ich zasadniczym celem jest doskonalenie procedur podczas skoordynowanych działań na rzecz ratowania życia na morzu. Działania samolotów i śmigłowców podczas prowadzenia akcji ratowniczych na morzu po raz pierwszy wspierał samolot wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS z Wielkiej Brytanii.

Organizatorem manewrów była Dania. Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w nich już po raz 13.

Na Bałtyku, każdej doby przebywa od 2500 do 3000 jednostek. Sprawia to, że akwen ten należy do jednych z najbardziej zatłoczonych mórz na świecie. W stosunku do jego powierzchni posiada zatem duży udział procentowy w globalnym transporcie morskim. Powoduje to spore prawdopodobieństwo występowania różnych incydentów zagrażających bezpieczeństwu użytkowników morza. Statystycznie rocznie na Bałtyku dochodzi do około 120 wypadków.

Relacje i fotografie z ćwiczeń „Balic Sarex 2012” dostępne są na stronie Brygady Lotnictwa MW: www.bl.mw.mil.pl


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Wtorek [15.05.2012, 12:42:19] • [IP: 92.42.118.***]

J. Poszepszyński, Twoje komentarze to niestety cała porażka...

J. Poszepszyński • Niedziela [13.05.2012, 21:20:05] • [IP: 31.63.212.***]

Zawsze taka walka z wiatrakami jest zawsze zakończona sukcesem. W realiach, to niestety pół porażka.

• Niedziela [13.05.2012, 19:09:00] • [IP: 80.50.26.***]

Oprócz ORP Lech i śmigłowca MI- 14 w ćwiczeniach wziął udział statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa ms Pasat.Od 13go maja bazuje

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■