"Jachty w ciągu kilku godzin z bialutkich zmieniają barwę na czarną. Zabrudzane są pokłady, żagle, pokrowce, liny, dosłownie wszystko. Straty są ogromne. Pył węglowy wpada do oczu, czuć go nawet w ustach. Po takim pobycie żaden z obcych żeglarzy do Świnoujścia więcej nie zawinie i będzie nasze miasto omijał szerokim łukiem, a marina zacznie świecić pustkami.
Jeśli wybudują apartamentowce to ich los dosięgnie ta sama czarna zmora więc mogę tylko współczuć ich przyszłym lokatorom. Tymczasem czas by tą uciążliwa sprawą nie tylko dla mienia ale i dla zdrowia ludzi zainteresowały się odpowiedzialne instytucje państwowe, które powinny stać na straży naszego zdrowia, a nie chować głowę w piasek nie zauważając problemu."
Jak powstawały Cztery Wiatry to naprzeciwko nie było portu tylko forty, Chorzelin, osiedle Leśne.Port to było BOS i Świnoport 1.Basen Czterech Wiatrów to nie marina.Właśnie za parę dni rozpoczną już 54 sezon żeglarski!!
Po pierwsze marina była pierwsza od portu, gdy istniała marina po drugiej stronie istniały tylko bunkry poniemieckie. Po drugie węgiel składowano głębiej dziś wysypują tuż przy nabrzeżu, do tego wysyp przesunięto na plac gdzie kiedyś składowano rude, zanim mnóstwo ale na niekorzyść otoczenia.
Na to jest jedna, prosta, skuteczna rada: tam, przy porcie właśnie, powinien znajdować się Urząd Miasta z siedzibą Prezydenta obowiązkowo. Kto z wyborców jest za...?
W Port of Tyne (Anglia) z problemem pyłu unoszącego się znad keji przeznaczonych dla masowców (statków, które wożą takie pylące się ładunki węgla, nawozów, zbóż) zmagają się mieszkańcy pobliskich domów. Domagają się oni od władz miasta aby miasto wynagradzało im pieniężnie częste mycie okien, co władze miasta czynią. Dodatkowo władze portu podejmują próby ograniczenia unoszacej się chmury pyłów poprzez zastosowanie" zapór wodnych". Wygląda to tak, że na pewnej wysokości umieszcza się armatkę wodną wytwarzającą mgiełkę wody, po napotkaniu której chmura nie przedostaje się dalej i osadza się na keji. Wg mnie pomysł jest dobry i jest to sposób na rozw. problemu w stylu zachodnim (czyli lepszy niż wschodnim). Metoda ma również wady (częsta zmiana kierunku tworzenia mgiełki z powodu zmian kierunku wiatru, konieczność izolacji sprzetu elektr. znajd. się w pobliżu, zużycie energii i wody itp). Pył pojawia sie u nas i jest to DUŻY PROBLEM PORTU a nie mieszkańców, niestety poza mieszkancami - inni nie widzą problemu.
Dla niemca (no niemcy są właścicielem) kasa sie liczy. Wyeksploatują port, urządzenia, ludzi i zostawią. Nie bedą dokładac na zabezpieczenia przeciw pyleniu. A niemieckie pachołki co właścicieli portu bronią emerytury tuskowej nie dożyją bo pylica węglowa ich wykończy.
Port to nie święta krowa, jeśli wyrządza szkodę to powinien za nią zapłacić. Dlatego niech lepiej zacznie polewać węglowe hałdy, bo jak zaczną wpływać pozwy zbiorowe za wyrządzone szkody to się może okazać że taniej było by polewać wodą niż płacić odszkodowania.
PORT MOŻE ISTNIEĆ JEDNAKŻE MUSI ZAPEWNIĆ SĄSIADOM NORMALNE ŻYCIE. DLACZEGO NIE ZRASZAJĄ TYCH HAŁD Z WZGLĘDU NA OSZCZĘDNOŚCI KOSZTEM NASZEGO ZDROWIA CZY Z NIEDBALSTWA ?
PORT HANDLOWY PRZEŁADOWUJE WĘGIEL OD KILKUDZIESIĘCIU LAT.I TERAZ NAGLE ZACZĄŁ PYLIĆ.WCZEŚNIEJ TO CHYBA PYLIŁ BEZBARWNIE.Mojm zdaniem Port Handlowe, Stocznie, Gazoporty i przeróżny to właśnie przyszłosc tego miasta.Tutaj trzeba myśleć jak zatrzymac młodych ludzi w mieście a nie proponować im zarobek wakacyjny za 7zł/godz na czarno w kebabie albo innym ścierwie.
A co na to Wydział Ochrony Środowiska w mieście ? A co z płaceniem klimatycznego? Świnoujście jako kurort i miasto uzdrowiskowe powinno mieć czyste powietrze. Czy włodzarze naszego pięknego miasta myślą jak ten palący problem rozwiązać? Może iswinoujście się dowie i napisze dalszy ciąg.
placic klimatyczne i nie marudzic
A za tymi negatywnymi wpisami to kto lobbuje ? Port w Rostoku jak mniemam.
A ja słyszałam że to ściema przeciwników rozwoju portu jachtowego żeby zniechęcić żeglarzy do korzystania z basenu północnego.
Ale fajna zadyma ;-) Ja lubię jak się oś dzieje a wy?
przeca to żmuras pyli.
Byle do deszczu.
Do tego goscia co sie tak czepia gazoportu. Czlowieku jak nie wiesz o co chodzi w pszemysle gazowym to sie nie udzielaj pracuje na terenie gazoportu i jestem zadowolony z pracy tam i cieszy mnie to ze powstaje cos w koncu w Polsce a jak mas jakies swoje zale to zostaw je dla siebie
to jest już niemiecki port
Do Gość Środa [09.05.2012, 16:38] [IP: 92.42.116.**] Typie smieszny. W mieście mieszka ponad 40 tyś ludzi.A komentuje może 1% tych ludzi.Więc nie wrzucaj wszystkich do jednego wora bo głupi jesteś jak but.
to nie węgiel to ruda żelaza
Port pyli nie tylko węgiel - ale napisz słowo to zaraz obrońcy się znajdują że niby ten port miasto utrzymuje. Jełopy dla niemców - tak, dla niemców pracują bo niemcy mają większościowe udziały i ich bronią. A jak niemiecki turysta przyjedzie to be. Sługusy wstręnte, i jeszcze że ma pylić bo port... Zamkąć port, jak będzie czysto to więcej osób w turystyce i hotelarstwie znajdzie pracę niz tych kilku niedomytych dokerów w porcie...
dupa Jasiu !!
Port pracuje, zatrudnia kilkuset ludzi i placi podatki.Jakas inna firma w Swinoujsciu placi podatki ?oooooo, juz wiem PPD i UR Odra, Swinoujscie, Polimer, Odlewnia Zeliwa, Rzeznia - tyle kasy, jesooo
Prostactwo nie zna granic !! Jak by jeden osiol z drugim mieszkal blisko" Polnocnego" gdzie ciagle wszystko czarne to nie pisalby glupot. WLADZO NASZA ZROB COS Z TYM CZARNYM BADZIEWIEM - CHCEMY MIEC CZYSTO WLACZNIE Z POWIETRZEM !!
domy po stronie Warszowa nadają się do mycia po takim pyleniu kilka razy w sezonie.Jakby port zapłacił za taką usługę wsztstkim mieszkańcom to może by zmienił urządzenia na nowsze, które nie pozwajają na takie pylenie
Uzdrowisko Świnoujście wita ! super inhalacja !