Mało kto wie, że cebulica dwulistna jest objęta w Polsce ścisłą ochroną. Także nie zrywajcie, nie deptajcie i spacerujcie z pieskami z dala od tych roślinek.
fot. Sławomir Ryfczyński
Choć mają niezbyt romantyczną i nie kojarzącą się z czymś pięknym nazwę – cebulica dwulistna – to jednak robią wrażenie. Te delikatne kwiatki w tym roku pojawiły się w rekordowo sporej ilości.
Mało kto wie, że cebulica dwulistna jest objęta w Polsce ścisłą ochroną. Także nie zrywajcie, nie deptajcie i spacerujcie z pieskami z dala od tych roślinek.
fot. Sławomir Ryfczyński
Mamy też nadzieję że nikomu nie przyjdzie do głowy wykopywanie ich i przesadzanie na działki. Nie dość, że to nie mądre, to jeszcze niezgodne z prawem!
źródło: www.iswinoujscie.pl
Scilla siberica - Cebulica sybersyjska. To nie C.dwulistna...
Kiedyś tego było z milion razy więcej. Teraz szału nie ma.
Ktoś napisał, że ul Chopina ma przebiegać obwodnica w mieście. Nie wiem zkąd taki debilny pomysł ? Czy to możliwe?
Nie mogę nigdy ujrzeć tego parku jakoś tak bezproblemowo, bo wiem, że nie ekshumowano stamtąd ciał zmarłych, a wiele nagrobków potraktowano jak gruz. Dziś królują tu psy, ich kupy i alkoholicy. Na nich dofinansowania z UE, na ich eksmisję, pewnie się nie znajdzie.
PARK NA SZOPENA JEST BŁĘKITNYBARDZO ŁADNIE TERAZ WYGLĄDA..., ZA TO MIMO ŻE JEST TO MIEJSCE SPOCZYNKU, BYŁ TO KIEDYŚ CMENTARZ, STAŁ SIĘ MIEJSCEM WYCHODZENIA PRZEDEWSZYSTKIM Z PIESKAMI, CZYLI PSIĄ TOALETĄ I PRZESIADYWANIA PIJACZKÓW...
Teraz to już są szczątki tych kwiatów.Ja mieszkam przy tym parku więc od lat obserwuję przemiany. Najbardziej zniszczyli je ludzie przepraszam ludziści - czyściochy. Niszczą wszystko w imieniu czystości parku i innych miejsc zielonych. Tak więc te biedne roślinki zniszczyli poprzez jesienne porządki, grabienie liści do golutkiej ziemi i wyworzenie ich z terenu parku. Naturalny ekosystem obejmował, że spadłe jesienią liście przykrywają ziemię jak kołderką i chronią te roślinki przed mrozem. Kiedyś człowiek też przed zimą otulał ulubione kwiaty, a te dziko rosnące miały kołderkę z liści. Wiosną calutki park Szopena zamieniał się w niebieski dywanik, było ich pełno!! Teraz po kilku latach ''sprzątania '' pozostały nieliczne kępki glównie na górkach. Przykre to ale prawdziwe. Zbieranie kup psich powoduje że natura morduje się z woreczkami foliowymi których nie może rozłożyć, a ziemi i robaczkom brakuje mikroementów które przetwarzją. Od dwóch lat, dano spokój liściom jesienią i może kwiatów będzie więcej :)
Jakby jeszcze posprzątali park z tych zalegających ubiegłorocznych liści to te kwiatki wyglądałyby jeszcze lepiej. Dlaczego liście zostały zagrabione jesienią w hałdy i nie wywieziono ich dotychczas?!?
przeca to cebulica syberyjska a nie dwulistna o.O
to jest piękne! zawsze w tym w tym czasie chodzę na spacery
heh sama w zeszłym roku sadziłam cebulki a w tym roku posieję wiele kwiatków trawiastych kupionych w marketach taki mój wpływ na to miasto :D, by pszczółki i trzmiele miały jedzonko a nie tylko psie kupy ;)
To jest cebulica syberyjska i nie jest pod ochroną. Można nakopać sobie cebulek i zasadzić w przydomowym ogródku.
O, pani Kasia.
Cebulica syberyjska (Scilla siberica) – gatunek byliny należący do rodziny szparagowatych. Pochodzi z zachodniej Azji, Kaukazu i wschodniej Europy[2]. Jest uprawiana jako roślina ozdobna, czasami zdziczała (ergazjofigofit). Cebulica dwulistna (Scilla bifolia L.) – gatunek byliny z rodziny szparagowatych. Obszar występowania obejmuje rejon Kaukazu, Azji Mniejszej sięgając do Syrii na południu, Europy południowej i środkowej. Północna granica zasięgu przebiega przez Polskę, Niemcy, Belgię, Francję[2]. W Polsce występuje w Karpatach, rzadziej w południowej części niżu, ale jest rośliną rzadką. Tak, dwulistna wystepuje głownie w Karpatach i jest pod ochorna, a ta syberyjska nie jest i roslina ozdobna. ;]
A dlaczego mamy ich nie wykopywać?Może to jest jedyna szansa na ich przetrwanie w naszym mieście?!Przecież naszej pani Barbarze M wszechpanującej w naszym mieście królowej zieleni na tym zupełnie nie zależy.W lubelskiem skąd pochodzi pewnie takich kwiatków nie ma, więc jej to przysłowiowo"zwisa".Lekką rączką wydała na nie wyrok i kwiatki te po raz ostatni w tym roku cieszą nasze oczy.Za sprawą pani Basi M!A jak je ludzie wykopią to przynajmniej przetrwają.A jak myślicie co się stało z tymi fioletowymi kwiatkami, kwitnącymi na wiosnę przy nowej promenadzie??Wykopane i wyrzucone na śmietnik, bo się WSZECHMOGĄCEJ nie podobały!A może gdyby tak ogłosić to wzięłyby te kwiatki szkoły, przedszkola lub działkowicze...Wstyd!Barbara M z własnej kieszeni powinna finansować te swoje ogrodnicze zapędy!Te wsiowe promenadowe kule to też jej wymysł!Tam w urzędzie NIKT nie ma nic do powiedzenia jeśli coś jej wpadnie do głowy.Ona WIE WSZYSTKO NAJLEPIEJ!Za pieniądze z naszych kieszeni to wszystko!
Ładnie park wygląda z takim 'dywanem'.
Cebulica dwulistna czy cebulica syberyjska? kto to wie , a kwiatki przepiękne
Raczej trupica dwulistna bo te tylko na cmentarzyskach występują
to nie park tylko miejsce po cmentarzu, gdzie walają się ludzkie kosci, a teraz " park dla s----ch psów"
Jeżeli jest pod ścisłą ochroną to dlaczego ma zniknąć z parku przy ul. Chopina. W trakcie jego przebudowy (oby do niej nie doszło) zostanie zniszczona, bo w tamtym miejscu ma być" obwodnica" centrum miasta. A co ze" śrubą", też zniknie z mapy Świnoujścia. To skandal
Nie deptać, Nie wykopywać a co zrobi ogrodnik Miasta jak chcą zagospodarować Park na Chopina ?(Hansa Park) tam ich jest bardzo dużo, będą pojedynczo wykopywać cebulki? Przekonamy się czy będą wtedy pod ochroną i pozostaną, czas pokaże
NIE, NIE, NIE.Mam nadzieję, że to nie przejdzie.
Żonkila chyba były sadzone w mieście w kilku ostatnich latach, czyż nie? Co z nimi?
Miasto powinno wysadzić na wysepkach w centrum miasta kilka żonkili i tulipanów jak w Berlinie, z pewnością dawałoby to piękny efekt na wiosne.