POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [28.02.2012, 17:08:43] • Świat

UNICEF ostrzega: miasta zawodzą dzieci i nie spełniają swojego zadania

UNICEF ostrzega: miasta zawodzą dzieci i nie spełniają swojego zadania

fot. Organizator

Proces urbanizacji pozostawia setki milionów dzieci w miastach i miasteczkach bez dostępu do podstawowych i niezbędnych usług, alarmuje UNICEF w raporcie „The State of the World’s Children 2012: Children in an Urban World.”

Ponad 50% ludności na świecie mieszka obecnie na obszarach miejskich. Liczba ludności zamieszkującej obszary miejskie rośnie każdego roku i proces ten jest nieuchronny. W ciągu kilku najbliższych lat, jak podaje raport, więcej dzieci będzie dorastać w miastach niż na obszarach wiejskich. Przewiduje się, że do roku 2050 dwie trzecie ludności na świecie będzie zamieszkiwało miasta i miasteczka. Dzieci urodzone w miastach już teraz stanowią 60% wzrostu populacji miejskiej.

Kiedy myślimy o ubóstwie, obraz, który zazwyczaj rysuje nam się w głowie, to dziecko pochodzące z wiejskiej osady – mówi Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Dzisiaj jednak coraz większa liczba dzieci żyje w slumsach i dzielnicach nędzy. Są jednymi z najbardziej pokrzywdzonych i zagrożonych na świecie, pozbawionych dostępu do podstawowych usług i prawa do prawidłowego rozwoju. Wykluczając dzieci żyjące w slumsach, nie tylko pozbawia się je szansy na osiągnięcie pełni ich możliwości, ale również społeczeństwo, w którym żyją, pozbawia się korzyści z posiadania dobrze wykształconej, zdrowej ludności miejskiej – dodaje Anthony Lake.

Miasta mogą zaoferować dzieciom wiele korzyści, takich jak dostęp do szkół, przychodni lekarskich czy placów zabaw. Te same miasta na całym świecie stanowią również tło dla jednych z największych dysproporcji wśród dzieci w zakresie zdrowia, edukacji i możliwości rozwoju. Infrastruktura i usługi wydają się także nie nadążać za wzrostem populacji na wielu obszarach miejskich, przez co nie spełniają podstawowych potrzeb dzieci.

Rodziny żyjące w biedzie często muszą płacić więcej za usługi gorszej jakości. Woda, na przykład, może kosztować 50 razy więcej w biednych dzielnicach, gdzie mieszkańcy są zmuszeni do jej zakupu od osób prywatnych, niż w bogatszych dzielnicach, gdzie gospodarstwa domowe mają bezpośredni dostęp do sieci wodociągowej.

UNICEF wzywa rządy państw do uwzględniania dzieci w centrum planowania urbanistycznego oraz do poszerzenia i poprawy jakości usług dla wszystkich. Autorzy raportu “The State of the World’s Children 2012: Children in an Urban World.” zwracają uwagę na znaczenie wspólnoty lokalnej w walce z miejską biedą i podają przykłady skutecznego partnerstwa z dziećmi i młodzieżą. Ta współpraca przynosi namacalne rezultaty, jak lepsza infrastruktura publiczna w Rio de Janeiro i Sao Paulo (Brazylia), wyższy wskaźnik umiejętności czytania i pisania w Cotacachi (Ekwador)
oraz wzmocnienie gotowości działania w stanach katastrof (infrastruktura kryzysowa) w Manili (Filipiny). W Nairobi (Kenia) młodzież sporządziła mapę slumsów, dzięki czemu dostarczyła wiele cennych wskazówek i informacji dla urbanistów.

Oportunidades, projekt rozpoczęty w Meksyku, który umożliwił biedniejszym rodzinom posłanie dzieci do szkół i korzystanie z opieki zdrowotnej, prowadzony zarówno na obszarach wiejskich,
jak i miejskich, stanowi cenne doświadczenie dla krajów, które podążyły za przykładem Meksyku.

UNICEF i Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich od 15 lat pracują wspólnie nad projektem Miasta Przyjazne Dzieciom, budując partnerstwo na rzecz uwzględniania spraw dzieci w planach miast, w celu zapewnienia im dostępu do usług i stworzenia chronionych miejsc, by miały bezpieczne i zdrowe dzieciństwo.
Urbanizacja jest trwale związana z naszym życiem. Musimy inwestować w rozwój miast i zwracać szczególną uwagę na to, by zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do rozwoju – powiedział Anthony Lake.

Pełna treść raportu UNICEF “The State of the World’s Children 2012: Children in an Urban World.” dostępna jest na stronie internetowej: http://www.unicef.org/sowc/files/SOWC_2012-Main_Report_EN_21Dec2011.pdf

***

UNICEF walczy każdego dnia z głodem i niedożywieniem, zapewniamy dostęp do czystej wody, organizujemy opiekę medyczną, dostarczamy lekarstwa oraz prowadzimy programy szczepień. Jesteśmy zwykle pierwszą organizacją spieszącą z pomocą ofiarom klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Wspiera nas 12 mln darczyńców na całym świecie. Każdego roku wspólnie ratujemy 7 mln dzieci. www.unicef.pl


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Piątek [23.03.2012, 22:00:57] • [IP: 92.42.115.**]

W Świnoujściu już nie zobaczymy bawiących się dzieci na podwórkach, ponieważ ważniejsze są'' bryki'' parkowane nielegalnie na podwórkach.Wygoda ludzka zabija wolnośc dzieci do zabawy i kontaktowania się z rówieśnikami, zabiera się im radośc z dzieciństwa.Widziwc dzieci bawiące się na podwórkach to luksus 21-go wieku.

Gość • Środa [29.02.2012, 11:19:05] • [IP: 192.168.101.***]

To prawda, jakiś czas temu bardzo zadziwiła mnie Bydgoszcz- 70-80% młodych i bardzo młodych ludków.

Gość • Wtorek [28.02.2012, 20:21:15] • [IP: 178.37.187.***]

A ja mieszkam w najlepszym mieście na świecie, Świnoujściu, gdzie spotkanie młodych na ulicy graniczy z cudem...

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Adam Bodnar bierze się za świnoujską prokuraturę. Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, wraz z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, znalazła się pod ścisłym nadzorem nowo powołanego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar, decyzją z 17 października 2024 r., powierzył Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyjaśnienia przewinień dyscyplinarnych dotyczących niewłaściwego zarządzania, które trwały od 2016 roku do marca 2024 roku w świnoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. złotych ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■