POGODA

Reklama


Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [10.01.2012, 02:09:57] • Kamień Pomorski

Michał Rembas w Kamieniu Pomorskim

Michał Rembas w Kamieniu Pomorskim

fot. ikamien.pl

W sobotę, 7 stycznia br., w kamieńskim Muzeum odbyła się, zapowiadana promocja książki szczecińskiego dziennikarza, podróżnika i historyka Michała Rembasa zatytułowanej „Zachodniopomorskie tajemnice”.

Kilka minut po dwunastej, po słowie wstępnym Dyrektora MHZK Grzegorza Kurki nasz Gość przeniósł licznie zebranych słuchaczy w nieznane zakątki naszego województwa odkrywając tytułowe zachodniopomorskie tajemnice.

A jest ich całkiem sporo. Autor ograniczył się w swej publikacji do odkrycia i pokazania trzydziestu siedmiu z nich pokazując, zwłaszcza czytelnikowi spoza naszego województwa, że Pomorze Zachodnie to nie tylko Szczecin z Zamkiem Książąt Pomorskich, czy Międzyzdroje z żubrami. Książka Rembasa w świetny sposób pokazuje, że nasz region to nie tylko wymienione wyżej miasta. Warto zboczyć ze szlaków turystycznych by zobaczyć prawdziwe perełki.

Odkryte przez szczecińskiego dziennikarza i podróżnika miejsca są często ukryte, w żaden sposób nie wyeksponowane, bywa też, że nierzadko trudno do nich dotrzeć. Trud ten jednak się opłaci. Naszym oczom ukażą się wówczas miejsca, przy których, używając słów Autora, Wawel to młodzieniaszek.

Michał Rembas rozpoczął swą sobotnią narrację w kamieńskim Muzeum od megalitycznych grobowców, starszych od egipskich piramid, które tworzy przeszło sto głazów ustawionych w trójkąt w polu za wsią Krępcewo, między Stargardem Szczecińskim a Pyrzycami. Uczestnicy promocji mieli również okazję zobaczyć śluzy Międzyodrza, poznać losy błazna z Sowna – jedyny bodaj przypadek, gdy władca ufundował swemu błaznowi okazałą płytę nagrobną, niczym przedstawicielowi rodu książęcego. Spore wrażenie zrobił też krzywy las sosnowy koło Gryfina. Autor „Zachodniopomorskich tajemnic” pokazał nam również Brzesko, czy niezwykle interesujące malowidła z XIV-wiecznego kościoła w Czachowie wyglądające tak jakby namalowało je dziecko.

Na sobotnim spotkaniu nasz Gość zapowiedział, że swej przygody z odkrywaniem tajemnic regionu nie kończy. W drugiej części publikacji, której napisanie planuje, obiecał pokazać także tajemnice powiatu kamieńskiego i już zapowiedział się też na spotkanie jej dotyczące w naszym Muzeum.

Michał Rembas pokrótce przedstawił także dwie inne publikacje, w których powstaniu miał znaczący udział. Pierwsza to monografia prawobrzeżnej dzielnicy Szczecina „Dąbie. Prawobrzeże wielkiego Szczecina” napisana wspólnie ze szczecińską konserwator-zabytkoznawcą Alicją Biranowską-Kurtz. Drugie wydawnictwo stanowi wyjątkowy album „Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski” z przebogatą szatą graficzną, i tekstem opracowanym przez M. Rembasa, który, jak się przyznał, darzy cmentarze szczególnym zainteresowaniem. W albumie tym, w jednej publikacji zabrane zostały nekropolie różnych wyznań z terenu całego kraju. Od katolickich cmentarzy komunalnych, tych największych jak Powązki, Rakowicki w Krakowie, Osobowicki we Wrocławiu czy szczeciński Centralny przez ewangelickie oraz dawne cmentarze niemieckie – m.in. w Karsiborze, mennonickie na Żuławach Wiślanych, kirkuty, cmentarze prawosławne i tatarskie w Beskidzie Niskim i na Podlasiu po grekokatolickie na Roztoczu, nekropolie wojenne i wojskowe. W publikacji znalazły się też „cmentarze niezwykłe”, jak robiąca wielkie wrażenie kaplica czaszek w kościele św. Bartłomieja w Czermnej.

Sobotnia wizyta naszego Gościa w MHZK, jak zapowiedział, nie była ostatnią. Już teraz czekamy na następną.

Publikacje Michała Rembasa są do nabycia w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Zachęcamy do lektury.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■