Wyniszczona przez konflikt Demokratyczna Republika Konga, jest miejscem jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Ponad 1,7 miliona ludzi pozostaje tam wysiedlonych ze swoich domów, za sprawą zbrojnych konfliktów żyjąc w niepewnych warunkach. A jednak Kinszasa jest też tętniącym życiem miastem, które przepełnia muzyka. Mężczyźni, kobiety, dzieci, sprzedawcy uliczni przez cały czas tańczą, śpiewają i wykonują muzykę. Tym samym mimo ogromnej biedy, Kinszasa jest miastem z niezwykłą energią i wspaniałymi ludźmi.
Pomysł Damona był taki, by zebrać wielu producentów i w dość niezwykły sposób nagrać płytę - opisuje jeden z uczestników projektu, Richard Russell. Jest wiele płyty nagranych z różnymi producentami, ale zazwyczaj każdy z nich pracuje oddzielnie. Tutaj pomysł był taki, aby wszyscy pojechali razem i pracowali w tym samym czasie w tym samym miejscu. Wspólnie.
Po przybyciu do Kinszasy producenci udali się do Cabaret Sauvage w dzielnicy Ndjili. Tam przy udziale Tout Puissant Mukalo, po raz pierwszy został zarejestrowany utwór Hello. Później DRC Music zaszyli się w studiu La Belle Kinoise, mieszczącym się Francuskim Instytucie Kultury. Bez komfortu współczesnej technologii studyjnej, zespół eksperymentował z nowym podejściem do tworzenia muzyki. Ze względu na użycie instrumentów domowej roboty, powstało bardzo nietypowe brzmienie. Sprzęt jaki zrobili do tworzenia muzyki był niesamowity - wspomina Dan The Automator. Energia i duszę jakie wkładali w robienie z wszystkiego, co było pod ręką, były dla mnie najważniejsze. Stare wiatraki, puszki, pnie drzew, domowe bębny, metalowe pręty...
Kiedy podkłady były gotowe, DRC Music rozpoczęło pracę nad wykończeniem kompozycji, zapraszając do studia wokalistów. Jak Nelly Liyemge, która razem z Albarnem zaśpiewała w Hello. Damon Albarn: Posiadanie tylu osób chcących przyjść i oddających się temu bez reszty, nie mając pojęcia, co się wydarzy... Zdałem sobie wówczas sprawę, że byłem świadkiem i uczestnikiem zupełnie nowego sposobu tworzenia muzyki.
DRC Music to: T-E-E-D (Totally Enormous Extinct Dinosaurs), Dan The Automator, Jneiro Jarel, Richard Russell, Actress, Marc Antoine, Alwest, Remi Kabaka, Rodaidh McDonald i Kwes, zaś w nagraniu płyty wzięło udział ponad pięćdziesięciu lokalnych artystów, w tym: Jupiter Bokondji, Okwess International, Bokatola System i Nelly Liyemge. Zysk ze sprzedaży albumu zostanie przeznaczony na wsparcie lokalnych muzyków, a także pracy jaką w Kongo wykonuje organizacja humanitarna Oxfam.