Zajęcia odbywać się będą w ramach programu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów w klasach I-III w Gminie-Miasto Świnoujście”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Całkowita wartość projektu wynosi 379 tys. 873 zł. i jest w całości finansowana z programu Kapitał Ludzki.
Według założeń ,realizacja projektu ma zapewnić każdemu uczniowi z klas I - III szkoły podstawowej (w tym sześciolatkom) bogatą ofertę zajęć dodatkowych zgodną z jego indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami edukacyjnymi rozwojowymi. Tego typu działania pomogą w realizacji celów wynikających z wymagań nowej podstawy programowej, która zakłada indywidualizację procesu nauczania stosownie do potrzeb i możliwości każdego ucznia. Zwiększy się również stopień i zakres wykorzystania w szkole aktywizujących metod nauczania, motywujących dzieci do czynnego udziału w zajęciach (np. poprzez stosowanie metody dramy, gier dydaktycznych czy inscenizacji), a także poszerzy dostępność i podniesie jakość wsparcia oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, w szczególności tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Realizacja projektu przyczyni się także do poprawy jakości pomocy udzielanej przez szkoły rodzicom, którym zostaną przedstawione indywidualne potrzeby rozwojowe ucznia, jego potencjalne możliwości oraz zalecenia do dalszej edukacji.
Zajęcia potrwają do maja przyszłego roku. Weźmie w nich udział w sumie 434. uczniów ze świnoujskich szkół podstawowych.
- Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci klas I – III szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Świnoujście poprzez indywidualizację procesu kształcenia na zajęciach dla dzieci z trudnościami w nauce oraz na zajęciach rozwijających ich szczególne uzdolnienia – mówi zastępca prezydenta miasta Joanna Agatowska.
Część zajęć będzie skierowana do dzieci mających zdiagnozowane dysfunkcje. I tak, w zależności od potrzeb uczniowie będą chodzić na zajęcia logopedyczne, gimnastyki korekcyjnej, socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne. Ale to nie wszystko. Będą też dodatkowe lekcje dla dzieci z trudnościami w matematyce. Kolejne skierowane są do dzieci mających szczególne uzdolnienia w zakresie przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.
- W ramach tego samego programu szkoły zostaną również doposażone w pomoce dydaktyczne i sprzęt do zajęć – dodaje Joanna Agatowska, zastępca prezydenta Świnoujścia.
Zajęcia potrwają przynajmniej do końca maja przyszłego roku. W projekcie wezmą udział:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marynarki Wojennej RP,
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. mjr Henryka Sucharskiego,
- Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mieszka I,
- Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno-Przedszkolnym,
- Szkoła Podstawowa nr 4 w Zespole Szkół Publicznych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza,
- Szkoła Podstawowa Specjalna przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Konopnickiej.
Tekst: Rzecznik Prezydenta Miasta
Najlepiej aby uczniowie siedzieli w szkole od 8.00 do 20.00 Przecież to jest podstawówka klasy 1-3 a są zajeżdzani w szkole jak starsi uczniowie
A dlaczego dopiero teraz a nie od września? Bo nie było chętnych na dostawę tych pomocy ani nauczycieli za takie grosze jakie proponowało miasto. Znaleźli w końcu chętnych ale można się domyślać jakości jaką dostaną za te pieniądze.
Najpierw był krzyk, że sześciolatkom odbiera się dzieciństwo, a teraz będą głosy pełne zachwytu, że dzieciaki będą udu... dłużej w szkole. Jak to się zmienia.
Ciekawe kiedy sie o nich dowiemy
To dobrze, że ruszają dodatkowe zajęcia w szkołach.