Przy pomniku Zesłańców Sybiru zebrali się dziś członkowie świnoujskiego koła Związku Sybiraków, przedstawiciele władz miasta, marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, uczniowie szkół i przedszkolaki.
fot. Sławomir Ryfczyński
- To smutne wspomnienia, ból, jaki pozostał w nas na całe życie. Ale powinno się tę trudną prawdę historyczną przekazywać młodym pokoleniom. To bardzo ważne – mówi Janina Dzisko, która uczestniczyła w dzisiejszych obchodach Dnia Sybiraka.
Przy pomniku Zesłańców Sybiru zebrali się dziś członkowie świnoujskiego koła Związku Sybiraków, przedstawiciele władz miasta, marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, uczniowie szkół i przedszkolaki.
fot. Sławomir Ryfczyński
- To niesamowite ile te małe dzieci wiedzą o naszych przeżyciach. Jak bardzo je rozumieją. Cieszy mnie, że młode pokolenie będzie pamiętać o tych trudnych czasach i w dorosłym życiu nigdy do takiego czegoś mam nadzieję nie dopuści – mówiła Janina Dzisko.
fot. Sławomir Ryfczyński
Pani Maria Zając, prezes świnoujskiego koła Związku Sybiraków tłumaczy, że Dzień Sybiraka ustanowiono w rocznicę napaści sowietów na Polskę – 17 września.
fot. Sławomir Ryfczyński
- Dla nas jest bardzo ważne, aby młode pokolenie pamiętało, że podczas wojny była nie tylko okupacja niemiecka, ale też sowiecka – wyjaśnia nasza rozmówczyni.
fot. Sławomir Ryfczyński
Dodaje, że świnoujskie koło Związku Sybiraków zawiązało się na przełomie lat 1989 – 1990. Wówczas liczyło ono 300 członków. Teraz jest ich dokładni 138 osób.
fot. Sławomir Ryfczyński
- Jest nas coraz mniej, ale skoro zostaje pamięć, to mam nadzieję, że jak już nas wszystkich zabranie, to młodzi ludzie będą kontynuować tę tradycję - podkreślała Pani Maria.
źródło: www.iswinoujscie.pl
A GDZIE E SYBIRAKI CO NA ZWOLNIENIACH W ODRZE BYLI 80% W ROKU I MAJĄ DODATKI NA KTORE MY PLACIMY. NA EMERYTURY NIE POWINIEN DOSTAC, A MA JESZCZE DODATEK SYBIRACKI PSI WYMAZ
zabrali im młodość, smutne.
Przecież moherowe berety pochodzą z Torunia a nie z Syberii-nie od Sybiraków.O Sybirakach uczyliśmy się i uczą się nasze dzieci teraz na historii, jak nigdy przedtem.Znowu oszołomstwo sieje nienawiść i nigdy im się nic nie podoba, choć sami nic dobrego dla kraju ani dla miasta nie zrobili.Bądżmy obiektywni i sprawiedliwi zawsze i wobec wszystkich
Pamięć tak, nienawiść nie.
a komu te obchody sa potrzebne moj Ojciec zginal na Uralu a nie winie za to rzadu polskiego i takie uroczystosci uwazam za zachete do nienawisci BYLO MINELO A mlodziezy nie nalezy ZASMIECAC UMYSLOW BZDURAMI, wychowalem sie bez OJca i zyje bez NIENAWISCI milego dnia dla tego kolka
tak każdy z nich walczył, mieli 14 lat i uratowali Poskę, za 30 lat pewnie zamienią ten pomnik na telesfora i tyle będzie...
Wychodzi na to że polacy chętnie lub dużo chętniej witali hitlerowców w 1939r. Wniosek, że ci zza Buga tak. Cierpienie wpisane w los. Zapewne po opanowaniu sowietów przez Hitlera uczynił by ich zarządcami tych ziem. Cóż obiektywizm kłóci się z subiektywizmem. Racje historyczne i przeżycia.
Oj gościu drogi, chyba jednak nie wiesz kim są moherowe berety.
dzięki Tuskowi i jego rządu nie długo nic nie będzie ważne ! Historia za nich znika z pamięci ! za niego mamy podział w POlsce. Ale Tusk i jego politycy zapominają, że Polska istnieje właśnie dzięki tym moherom, to oni o Polskę walczyli do upadłego i ją budowali. A teraz co mają ! nędzne życie, poniżenie i obrażanie ! Dziękujemy Ci Tusku !
...i nazywają moherami? przykład idzie z góry -to premier III RP pierwszy tak właśnie ICH nazwał, ludzi starszych, z okrutną przeszłością, a ONI przecież też byli kiedyś młodzi i nie mieli szansy na normalność w Polsce;
nasze dzieci są zajętę oglądaniem gów*a typu gwiazdy na lodzie czy top model i innych rozrywek dla głupich. szkoda że nie mają pojęcia co Ci ludzie przeszli w zyciu nie z wlasnej winy! mijają ich na codzien i nazywają moherami :(
Piękna, skromna uroczystość. ..