POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Piątek [19.08.2011, 17:06:50] • Region

PASSEX NA BAŁTYKU

Na Morzu Bałtyckim zakończyło się polsko-amerykańskie ćwiczenie sił morskich PASSEX. Przez dwa dni (18-19 sierpnia) okręty i lotnictwo morskie przećwiczyły operację poszukiwania okrętu podwodnego, zwalczania celów powietrznych oraz antyterrorystyczną z użyciem grup boardingowych. Doskonalono także elementy łączności i manewrowania. W manewrach udział wzięły m.in. dwie „bliźniacze” fregaty rakietowe – polska i amerykańska.

Ze strony polskiej w ćwiczeniu udział wzięła fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”, okręt podwodny ORP „Kondor” oraz lotnictwo morskie, w tym śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) SH-2G, 2 śmigłowce ZOP Mi-14 PŁ i samolot patrolowo-rozpoznawczy ”Bryza”. Amerykańskie siły reprezentowała fregata rakietowa USS „Carr”.

Kluczowym elementem ćwiczenia była obrona zespołu jednostek nawodnych przed działaniami okrętu podwodnego. Okręt podwodny stwarza największe zagrożenie dla konwojów, transportu morskiego i szlaków komunikacyjnych. Może również łamać blokady oraz wykonywać ataki torpedowe. Takie właśnie działania symulował podczas ćwiczenia polski okręt podwodny typu „Kobben” - ORP „Kondor”. Natomiast fregaty rakietowe ORP „Gen. T. Kościuszko” i USS „Carr” we współpracy ze śmigłowcami – jednym pokładowym SH-2G i dwoma Mi-14PŁ, poszukiwały i zwalczały okręt podwodny, aby zapewnić bezpieczeństwo morskich szlaków komunikacyjnych. Załogi przećwiczyły również procedury obronne przed atakiem z powietrza oraz atakiem terrorystycznym. Podczas treningów na morzu przećwiczone zostały podstawowe zadania indywidualne każdego okrętu oraz funkcjonowanie zespołu w wypadkach awarii, pożarów, poszukiwań i akcji ratowniczych.

Fregaty rakietowe typu „Oliver Hazard Perry” są najbardziej popularnymi jednostkami tej klasy na świecie. Zbudowano ponad 50 takich jednostek. Służą we flotach kilku państw świata m.in. amerykańskiej, tureckiej, hiszpańskiej, egipskiej, tajwańskiej i pakistańskiej. Również w składzie polskiej Marynarki Wojennej znajdują się dwie fregaty tego typu – ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko”. Okręty te są uniwersalnymi jednostkami. Mogą być wykorzystywane do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania okrętów nawodnych, statków oraz samolotów i śmigłowców. Okręty te przeznaczone są również do osłony własnych okrętów i statków, patrolowania, prowadzenia akcji embarga, humanitarnych i pokojowych. Wszystko po to aby zapewnić bezpieczeństwa strategicznych szlaków komunikacyjnych. Z pokładu fregaty może operować śmigłowiec pokładowy (w polskiej Marynarce Wojennej jest to śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych SH-2G).

Tegoroczna wizyta amerykańskiej fregaty w Marynarce Wojennej RP wpisuje się w cykl spotkań, wizyt i wspólnych manewrów obu flot. Gdynię w zeszłym roku odwiedził amerykański niszczyciel USS „Kauffman” (typu Oliver Hazard Perry), a w latach poprzednich m.in. krążownik USS „Gettysburg” (typu Ticonderoga) oraz trzy niszczyciele USS „Ramage”, USS „Cole” i USS „Mitscher” (typu Arleigh Burke).

kmdr ppor. Piotr Adamczak
z-ca rzecznika prasowego dowódcy Marynarki Wojennej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■