ikamien.pl • Poniedziałek [27.06.2011, 11:39:23] • Region
Wielkie odkrycie w Lubinie! Archeolodzy znaleźli szczątki pierwszych chrześcijan
fot. Wojtek Basałygo
Badania archeologiczne w Lubinie k. Międzyzdrojów prowadzone są już czwarty sezon. Wcześniej na grodzisku odkryto fundamenty najstarszego kościoła na Pomorzu. Teraz archeolodzy dokopali się do szkieletów pochowanych na przykościelnym cmentarzu. Odnalezione przy nich krucyfiksy świadczą, że pochówek odbył się w chrześcijańskim obrządku. Odkrycia dokonali studenci archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego.
Profesor Marian Rębkowski wraz z dr Andrzejem Janowskim z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie oraz grupą studentów archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego w 2009 roku odkryli fragmenty kamiennych fundamentów, układające się na kształt budowli kościelnej.
fot. Wojtek Basałygo
- W 1124 roku misjonarz Otton z Bambergu założył tutaj kościół. Była to jedna z kilku pierwszych chrześcijańskich świątyń na całym Pomorzu – tłumaczy prof. Marian Rębkowski. - Gród pełnił również funkcje militarne z racji swojego położenia. W Lubinie mieściła się także siedziba urzędnika książęcego – dodaje profesor.
fot. Wojtek Basałygo
W tym roku pierwsza ekipa naukowców pracuje na stanowisku archeologicznym na przykościelnym cmentarzu. Opisują dokładnie znalezione szkielety i leżące przy nich przedmioty. Dokładne badania antropologiczne określą wiek kości. Kolejna ekipa zajmuje się odkrywaniem umocnień grodziska.
fot. Wojtek Basałygo
- Ze względu na porę roku pracujemy codziennie od 6 rano do 14. Później praca staje się bardzo męcząca przez świecące słońce – tłumaczy prof. Rębkowski.
Wraz z niezwykłymi odkryciami narodził się pomysł udostępnienia miejsca turystom. Do punktu widokowego na grodzisku prowadzą od Międzyzdrojów czytelne drogowskazy. Z grodziska rozpościera się przepiękny widok na Zalew Szczeciński. Na miejscu znajduje się mała gastronomia z tarasami widokowymi. W przyszłości odkrycia archeologów mają zostać zakryte specjalną hartowaną szybą.
fajne. A jak się wezmą za park na ul. Szopena to dopiero znajdą kości...
Aha! Więc to stąd rozpełzła się ta zaraza, która nas prześladuje do dzisiaj?
Nie chciał bym, żeby ktoś jakąś szpachelką dłubał mi między żebrami za ok. 10.000 lat.
Taka zabawa dla dorosłych, tylko piaskownica trochę większa. Ogólnie b. przyjemna robota, ale śródziemnomorska lepsza-bo cieplej.
Mam do tego ambiwalentny stosunek
Amatorzy
Nie ma to jak wycieczki i mała gastronomia przy szkieletach przodków. Może za kilkaset lat przy ich zwłokach urządzą sobie piknik ?