POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [06.06.2011, 00:20:18] • Region

Lammerfest – czyli Jarmark Owczy

Lammerfest – czyli Jarmark Owczy

fot. Sławomir Ryfczyński

W sobotę, 4 czerwca, na rynku urokliwego niemieckiego miasteczka Usedom już po raz dziewiąty zorganizowano jarmark owczy . To okazja do zaprezentowania wyrobów z owiec - przede wszystkim wełny, choć nie tylko. Ku naszemu zaskoczeniu organizatorzy zaprosili też liczną polską reprezentację. Okazuje się, że partnerskie związki Wolina i Usedom mogą przynieść zaskakujące efekty. Na przykład w postaci pokazu strzyżenia owiec przez zastępcę burmistrza Wolina.

Pokaz strzyżenia był jedną z wielu atrakcji, które przyciągnęły setki widzów. Na spróbowanie swoich sil w tej niełatwej sztuce dał się namówić Ryszard Mróz reprezentujący burmistrza Wolina Eugeniusza Jasiewicza. Gość śmiało chwycił maszynkę do strzyżenia i dał pokaz sprawności, których pozazdrościć mu może niejeden hodowca.

Jak zdradził nam po pokazie Ryszard Mróz, choć nigdy nie hodował owiec, to jako absolwent Akademii Rolniczej i z takim zadaniem łatwo sobie poradził. Do Usedom delegacja Wolina nie przyjechała jednak jako dodatkowa atrakcja festynu. Wolin i Usedom od lat łączy współpraca partnerska. Lammerfest stał się kolejna okazją do podkreślenia owocnego partnerstwa. Gospodarze i goście podkreślali to już w trakcie uroczystego otwarcia festynu, na deskach specjalnie przygotowanej sceny.
Po zakończeniu części oficjalnej przyszła pora na artystyczną. Wypełniły ja występy grup z Niemiec i Polski. Jako pierwsi prezentowali się muzycy z Usedom, którzy opanowali sztukę gry na myśliwskich instrumentach dętych.

Największe bodaj brawa otrzymali najmłodsi. Zespół Fritza Reutera przedstawił ludowy show taneczny.
Do Usedom przyjechali również muzycy ludowi z Polski. Na rynku zaprezentowała się „Orkiestra z Ostromic”.
Występy artystyczne stanowiły dopełnienie atrakcji jarmarku. Do wieczora czynne były stoiska z wyrobami pochodzącymi z owczych hodowli. Rozmaite gatunki wełny, a także wełniane rękawice, skarpety , swetry przyciągnęły klientów nie tylko z samego miasta ale całej niemal wyspy.

Szczególnym powodzeniem cieszyły się stoiska , an których nie tylko sprzedawano ale także prezentowano owcze rzemiosło, np. przędzenie wełny.
Festynn zakończył się ok. godziny 18.00. Na zakończenie wystąpił jeszcze jeden zespół folklorystyczny z Polski – „Wolinianki”. Organizatorzy rozdali nagrody pośród pań uczestniczących w konkursach, m.in. konkursie robienia Na drutach. Dziewiąty Lammerfest upłynął pod znakiem wymarzonej pogody i stał się okazją do miłego spędzenia czasu dla całych rodzin.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Bździągwa • Poniedziałek [06.06.2011, 23:02:35] • [IP: 79.162.134.***]

Barany! W kolejkę do golenia, na co q_ czekacie?!

Gość • Poniedziałek [06.06.2011, 17:05:39] • [IP: 178.238.251.***]

Artykuł zupełnie pomija znakomity sceniczny występ polskich dzieci z SolSep Studio Joli Janczykowskiej, które w języku niemieckim, chyba już po raz czwarty wystawiały adaptację" Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków", a szkoda bo występ był bardzo udany i dzieci dostały ponowne zaproszenie od burmistrza Usedom... no ale tak to jest jak się pisze artykuł nie będąc na imprezie, albo wpadając tylko na moment by pstryknąć zdjęcia...

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■