POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Poniedziałek [23.05.2011, 07:19:10] • Polska

REKIN na Bałtyku

Gwałtowny wzrost cen surowców, w tym przede wszystkim paliw, a także cen towarów dostarczanych drogą morską, zarówno tych codziennego użytku, jak i istotnych dla produkcji przemysłowej – to jedynie wybrane konsekwencje blokady państwa od strony morza. Tylko w przypadku polskich podmiotów gospodarki morskiej oznaczałoby to dzienną stratę w ich przychodzie na poziomie około 60 milionów złotych. W oparciu o taką właśnie sytuację opracowany został scenariusz największych w tym roku ćwiczeń Marynarki Wojennej pod kryptonimem REKIN 2011. Głównym założeniem manewrów będzie przećwiczenie obronnej operacji na morzu, której celem jest niedopuszczenie do blokady morskiej państwa w sytuacji narastającego zagrożenia.

Faza morska ćwiczenia REKIN 2011 rozpocznie się w poniedziałek 23 maja i potrwa do piątku 27 maja. Scenariusz manewrów zakłada konieczność utrzymania panowania na morzu w celu niedopuszczenia do blokady morskiej państwa i blokady portów w sytuacji narastającego zagrożenia. Chodzi także o zabezpieczenie morskich szlaków komunikacyjnych, zapewnienie swobody transportu morskiego i osłonę transportowców. Scenariusz dotyczy fikcyjnych państw i nie odnosi się do żadnych rzeczywistych uwarunkowań polityczno-militarnych. Jest tzw. „tłem” do przeprowadzenia manewrów organizowanych w celu sprawdzenia sił Marynarki Wojennej w prowadzeniu połączonej operacji obronnej we współdziałaniu z jednostkami Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych.

W ćwiczeniu „Rekin 2011” wezmą udział okręty, lotnictwo Marynarki Wojennej oraz jednostki brzegowe. Komponent morski sformują: okręt podwodny ORP „Kondor”, fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”, okręty rakietowe ORP „Orkan” i ORP „Piorun”, trałowce ORP „Sarbsko”, ORP „Nakło”, ORP „Drużno” i ORP „Śniardwy”, niszczyciele min ORP „Mewa” i ORP „Czajka” (wraz z grupami nurków minerów), okręty transportowo-minowe ORP Lublin”, ORP „Poznań” i ORP „Toruń”, okręt ratowniczy ORP „Piast” i ORP „Zbyszko” wraz z Brzegową Grupą Ratownictwa, zbiornikowiec ORP „Bałtyk”, okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP „Hydrograf” oraz jednostki zabezpieczenia (holowniki i okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”).

Lotnictwo morskie operować będzie w składzie: śmigłowców Mi-14 PŁ i Mi-17. W ćwiczeniu udział weźmie także śmigłowiec ratowniczy W3-RM „Anakonda” oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy An-28 „Bryza”. Na lądzie zadania wykonywać będą 8 i 9 Dywizjon Przeciwlotniczy oraz 8 i 43 Batalion Saperów (wraz z kompaniami chemicznymi). Ćwiczyć będą obsady stanowisk dowodzenia, punkty obserwacji technicznej, jednostki logistyczne i zaopatrzenia.

W ramach prowadzenia operacji obronnej polegającej na utrzymaniu panowania na morzu załogi okrętów przećwiczą osłonę szlaków komunikacyjnych przed atakami z powietrza, wody oraz przed atakami okrętów podwodnych. Okręty wykonają strzelania artyleryjskie i torpedowe oraz strzelania rakietowe do celów powietrznych. Prowadzone będą trałowania, operacje poszukiwania i niszczenia min, obrona przed bronią masowego rażenia, rozpoznanie, a także akcje ratownicze oraz uzupełnianie zapasów na morzu. Istotną częścią manewrów będzie załadunek i wyładunek sprzętu wojskowego z nieprzygotowanego brzegu, bez konieczności wchodzenia do portu, a następnie przeprowadzenie transportowców przez zagrody i pola minowe. Lotnictwo Marynarki Wojennej przećwiczy zwalczanie okrętów podwodnych, rozpoznanie i wskazywanie celów oraz akcje ratownicze i zadania transportowe. Jednostki brzegowe wykonywać będą zadania związane m.in. z obroną portów, obroną przeciwchemiczną, zabezpieczeniem inżynieryjnym oraz logistycznym.

Tego typu ćwiczenia to doskonalenie wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Chodzi głównie o osłonę strategicznego transportu morskiego oraz utrzymanie panowania na morzu w sytuacji kryzysowej, aby nie dopuścić do blokady morskiej państwa. Obecnie, od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych zależy stabilny, niezagrożony rozwój gospodarki morskiej. Drogą morską transportowany jest bowiem największy tonaż towarów międzynarodowej wymiany handlowej. Drogą morską dostarczane są także różnego rodzaju surowce, z których korzystają państwa morskie. Podobne działania jednostki Marynarki Wojennej realizują także podczas ćwiczeń i operacji w ramach współpracy międzynarodowej pod auspicjami NATO i Partnerstwa dla Pokoju. „REKIN” 2011 jest głównym, krajowym ćwiczeniem Marynarki Wojennej.

kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Środa [25.05.2011, 00:45:45] • [IP: 80.245.189.***]

ILE MAJA MOTOGODZIN NA TEN CEL?

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 19:34:35] • [IP: 80.245.185.***]

jaki to sprzet !! ? zlom.I dalej jak za komuny ordery nagrody i marsze. Smiech na sali

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 10:50:15] • [IP: 193.69.22.**]

Sprzetu coraz mniej...Jeszcze kilka lat a keje bedzie pusta...

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■