ikamien.pl • Sobota [05.03.2011, 07:18:47] • Region
Poseł Oświęcimski interpeluje w sprawie prywatyzacji uzdrowiska
fot. Wojtek Basałygo
Poseł Konstanty Oświęcimski (PO) złożył do Ministra Skarbu Państwa interpelację w sprawie procesu prywatyzacyjnego Uzdrowiska Kamień Pomorski. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, minister Aleksander Grad odpowiedział posłowi na jego pytania.
- Zwracają się do mnie zarówno mieszkańcy Kamienia Pomorskiego, jak i przedstawiciele władz samorządowych i wyrażają swoje zaniepokojenie przebiegiem procedury prywatyzacyjnej Uzdrowiska Kamień Pomorski – pisze poseł w pierwszych zdaniach interpelacji. - To firma, która w dużej mierze decyduje zarówno o obliczu Kamienia Pomorskiego, jak i o kondycji finansowej jego mieszkańców. (...) Tymczasem pojawiają się informacje o rzekomo bardzo niskiej kwocie wynegocjowanej od potencjalnego inwestora – pisze poseł Oświęcimski.
Pełna treść odpowiedzi Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada:
1. Na jakim etapie znajduje się obecnie proces prywatyzacji Uzdrowiska Kamień Pomorski sp. z o.o.?
Jedyny uczestniczący w procesie prywatyzacji spółki inwestor, PCZ SA z siedzibą we Wrocławiu, złożył wiążącą propozycję warunków zakupu udziałów spółki. Po jej analizie zespół ds. negocjacji powołany do prowadzenia procesu prywatyzacji spółki przedstawi ministrowi skarbu państwa rekomendację dotyczącą podjęcia z inwestorem negocjacji w sprawie zakupu udziałów spółki bądź zakończeniu prowadzonego procesu.
2. Jak duże nakłady inwestycyjne i w jakim okresie będzie musiał ponieść potencjalny inwestor?
Nakłady inwestycyjne oraz okres inwestycyjny stanowią warunki pozacenowe, które potencjalny inwestor prezentuje w swojej ofercie zakupu udziałów spółki. Po uzgodnieniu z inwestorem ceny zakupu udziałów warunki te mogą podlegać negocjacjom. Zatem ww. warunki stanowią część uzgodnień negocjacyjnych, których treść nie jest upowszechniana do momentu zakończenia negocjacji, akceptacji ustaleń przez ministra skarbu państwa i podpisania umowy sprzedaży udziałów spółki (o ile inwestor nie zastrzeże tych informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa).
Jednocześnie w kontekście zobowiązań pozacenowych oferowanych przez potencjalnego inwestora podkreślam, że Ministerstwo Skarbu Państwa w prowadzonych procesach prywatyzacyjnych zobligowane jest do uwzględnienia stanowiska prezentowanego przez Komisję Europejską odnośnie do pomocy publicznej udzielanej w procesach prywatyzacji, z którego wynika, że decydującym merytorycznym kryterium przy wyborze najlepszej oferty jest cena zaoferowana za udziały spółki.
3. Czy pracownicy uzdrowiska będą mieli gwarancję zatrudnienia i jak będzie wyglądał pakiet socjalny zabezpieczający ich interesy?
Po zakończeniu z wyłonionym inwestorem etapu negocjacji dotyczących głównych parametrów transakcji minister skarbu państwa umożliwia inwestorowi podjęcie negocjacji ze związkami zawodowymi działającymi przy uzdrowisku w sprawie pakietu socjalnego, ale nie jest stroną prowadzonych uzgodnień i nie ma wpływu na ich treść.
Pragnę zaznaczyć, że minister skarbu państwa liczy na porozumienie pomiędzy inwestorem a związkami zawodowymi co do zapisów pakietu socjalnego. Doświadczenie przy prywatyzacji spółek uzdrowiskowych pokazuje, że możliwe jest uzgodnienie wspólnego stanowiska związków zawodowych i inwestora nabywającego udziały spółki. Należy jednak mieć na uwadze, że zgodnie z obowiązującymi przepisami brak porozumienia co do pakietu socjalnego nie uniemożliwia zbycia udziałów spółki na rzecz inwestora.
4. Czy inwestor będzie zobowiązany do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w obiektach uzdrowiska i przez jaki okres?
Gwarancje co do kontynuowania działalności przez spółkę stanowią zobowiązania pozacenowe i są częścią uzgodnień negocjacyjnych, których treść nie jest upowszechniana do momentu zakończenia negocjacji, akceptacji ustaleń przez ministra skarbu państwa i podpisania umowy sprzedaży udziałów spółki. Oczekiwania ministra skarbu państwa co do kontynuacji lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonego przez Uzdrowisko Kamień Pomorski sp. z o.o. zostaną przedstawione inwestorowi na etapie negocjacji w projekcie umowy zbycia udziałów spółki.
a co z tym ;; bagnem'; uzdrowiskowym u nas.tu to dopiero jest prywata--mieszkaniec świnoujścia ze skierowaniem od specjalisty musi wystać kilka godz. w kolejce-[ w lutym] żeby od ; władeczyni;; w białym fartuchu-dowiedzieć sie że ma szanse na Pażdziernik--ale jak by nazywał sie HANS STETKE--to jutro-i jaka tu mowa o korzyściach dla mieszkańców.kto tu jest WŁAŚCICIELEM--i komu ma służyć ; ten nasz kurort;;; ??///---
Prywatyzacja, owszem.Konkretny właściciel z nazwiska, który wyłoży swoje pieniądze, który potrafi dodawać, odejmować tak aby zakład na koniec roku był na godnym plusie.Właściciel, który będzie dbał o załogę. Mało miejsca aby o wszystkim pisać.Boję się jednak, że przejście z obecnej własności w prywatną odbędzie się ze szkodą.Najpierw doprowadzi się do stanu, że będzie obniżona wartość zakładu aby kupiec nabył za niską cenę, następnie, po zakupie, wartość automatycznie wzrośnie do ceny normalnej.O tą różnicę będziemy jako społeczność ubodzy.Tak jak to się działo przy oddawaniu ziemi kościołowi.Prawdopodobnie będzie to spółka skarbu państwa z 51 % udziału więc w radzie nadzorczej będą osoby z klucza partyjnego, którzy nie będą znali się na specyfice zakładu, tak jak podczas prywatyzacji Polic.Niektórym z zarządu trzeba było tłumaczyć o co chodzi przy produkcji.Podobnie będzie, przy prywatyzaci PŻM, znajdzie się taki w zarządzie, który nie będzie wiedział dlaczego statek utrzymuje sie na wodzie.Szkoda gadać.
Czy to prawda, że część gazoportu będzie zbudowana na terenie Natury 2000 i dlatego nie było wydanej decyzji środowiskowej, a potem rapciak organizował jakieś zebrania i pseudokonsultacje ?
A czy gazoport i terminal w Swinoujsciu bedzie sprywatyzowany ? Napewno tak i sprzedany po cenie nizszej niz koszt budowy.A wiec caly narod powinien jeszcze zrobic zbiorke pieniedzy aby nie braklo na ukonczenie budowy inwestycji.A potem niech sprzedadza, bo nie moze w Polsce byc czegogolwiek panstwowego.Niech buduja z naszych pieniedzy oraz naszym kosztem i niech prywatyzuja...
a czy uzdrowisko w S-ciu też bedzie prywatyzowane?
A dlaczego miał sukcesy w Rewalu. Proste, bo pozwolił działać prywatnym inwestorom. Gdyby wmieszały się w to związki i tzw. czynniki społeczne to nic by z tego nie wyszło. Tylko prywatyzacja może uzdrowic sytuację, także w Uzdrowisku w Świnoujściu, gdzie panuje totalny bałagan. Ale znajomi króliczka mają sie b.dobrze i największym problemem dla personelu są " upierdliwi" kuracjusze.
Poznałem posła Oświęcimskiego kilka lat temu i wtedy był znakomitym menedżerem, wójtem najlepszej gminy turystycznej w Polsce, według rankingu Reczypospolitej - w Rewalu. Dzięki niemu powstały setki świetnych pensjonatów, sanatoriów, ośrodków spa, zmodernizowano ulice, oświetlenie, zbudowano boiska szkolne, halę olimpijską, ruszyła telewizyjna promocja turystyczna gminy, organizowano masę imprez w roku... Po nim schedę przejął godnie wójt Skraburski i też dobrze rządzi! Polityka nie ma tu nic wspólnego, po prostu to są autentyczni samorządowcy, bez idiotycznych walk politycznych i głupiej opozycji jak w Świnoujsciu i dlatego są efekty!
Poseł Oświęcimski? Pierwszy raz słyszę to nazwisko.
Czemu się dziwicie? przecież wszystkie prywatyzacje odbywają się" na patencie". Chodzi o to, żeby kupili ci co maja kupić i żeby oczywiście zapłacili jak najnmiej, bo wzbogacić się maja koledzy króliczka a nie skarb państwa, czy gmina Kamień Pomorski. A PO no cóż. Najpierw sami prywatyzują, a później ich posłowie udają, że bronią prywatyzowanych firm. Obłuda PO nie zna granic.
Nabywca uzdrowiska zrobi co bedzie chcial.Ma na to przyzwolenie panstwa polskiego.Dla panstwa liczy sie tylko aby sprzedac, a ludzie niech sobie radza sami. PO CO NAM TAKIE PANSTWO ?.
SKANDAL