POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Sobota [05.02.2011, 12:53:41] • Region

PRZEKAZANIE DOWODZENIA

Polska Marynarka Wojenna przekazała siłom morskim Holandii i Belgii roczne dowodzenie elitarnym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się w piątek, 4 lutego, w holenderskim porcie w Den Helder. Okrętem flagowym, podobnie jak przez cały ubiegły rok, nadal będzie polski ORP „Kontradmirał Xawey Czernicki”. Po raz pierwszy w historii, z pokładu polskiego okrętu, siłami NATO dowodzić będzie holendersko-belgijski sztab.

Polska Marynarka Wojenna przez ostatni rok dowodziła elitarnym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO - SNMCMG1. Zespół ten operując pod polskim dowództwem zapewniał bezpieczeństwo żeglugi na akwenach europejskich. Od stycznia 2010 r. okrętem dowodzenia SNMCMG-1 jest ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

W piątek, 4 lutego, w bazie morskiej w Den Helder (Holandia) dotychczasowy dowódca SNMCMG-1 kmdr por. Krzysztof Jan Rybak przekazał dowodzenie w ręce oficera holenderskiej MW – kmdr. por. Hermana W. Lammersa. Okrętem flagowym Zespołu, w dalszym ciągu będzie polski ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI”. Natomiast nowy sztab Zespołu utworzyli oficerowie sił morskich Holandii i Belgii.

W uroczystości przekazania dowodzenia Zespołem SNMCMG-1 uczestniczył dowódca Marynarki Wojennej RP admirał floty Tomasz MATHEA, Dowódca Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii wiceadmirał Matthieu J. M. Borsboom, dowódca Morskiego Komponentu Sił Zbrojnych Belgii admiral de division Jean-Paul Robyns, szef Sztabu Dowództwa Komponentu Morskiego NATO w Northwood kontradmirał Hank Ort oraz zdający obowiązki po rocznym dowodzeniu polski sztab SNMCMG-1 z komandorem Rybakiem na czele i obejmujący dowodzenie Zespołem sztab holendersko-belgijski pod dowództwem komandora Lammersa. W uroczystości uczestniczyły reprezentacje załóg okrętów SNMCMG-1 w tym załoga okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Podczas uroczystości dowódca Marynarki Wojennej RP admirał floty Tomasz Mathea podkreślił, że dowodzenie przez Polskę stałym zespołem okrętów NATO było pierwszym takim wydarzeniem w historii polskich sił morskich. Dowodzenie SNMCMG-1 było dla polskiej Marynarki Wojennej nie tylko wielkim przywilejem lecz także nowym doświadczeniem i sprawdzianem naszej sojuszniczej wiarygodności – powiedział dowódca MW. Jednocześnie admirał floty Tomasz Mathea podkreślił rolę obrony przeciwminowej w zapewnieniu bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. Podziękował także komandorowi Rybakowi, całemu polskiemu sztabowi i załodze ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” za dokonania rocznej misji pod flagą NATO.

SNMCMG-1 (Standing NATO Mine CounterMeasures Group One) to Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Określany jest mianem „Tarczy Przeciwminowej”. To jeden z czterech kluczowych dla Sojuszu stałych zespołów okrętowych należących do elitarnych Sił Odpowiedzi. Dowodzenie Zespołem powierzane jest siłom morskim państw NATO na okres roku, na zasadach rotacji.

Głównym zadaniem okrętów SNMCMG1 jest zapewnienie bezpieczeństwa na morskich szlakach komunikacyjnych, wykrywanie i likwidacja zagrożeń minowych, walka z terroryzmem oraz utrzymywanie ciągłej zdolności Sił Odpowiedzi NATO do reagowania w sytuacjach kryzysowych na morzu. Okręty Zespołu zapewniają system obrony przeciwminowej na akwenach morskich. Działania obejmują m.in. prowadzenie operacji bojowych oraz udział w ćwiczeniach utrzymujących najwyższy standard wyszkolenia i gotowości bojowej. Siły te są także przygotowane w każdej chwili do akcji ratowania życia, reagowania w sytuacjach klęsk żywiołowych i ewakuacji ludności cywilnej z zagrożonych rejonów. Poprzez swoją stałą obecność na akwenach morskich demonstrują także determinację państw NATO do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa żeglugi.

Marynarka Wojenna RP objęła dowodzenie „Tarczą Przeciwminową” w styczniu 2010 roku. Tym samym Polska została pierwszym państwem spośród tych, które wstąpiły do NATO po 1999 roku, któremu Sojusz powierzył dowodzenie jednym ze swoich elitarnych zespołów Sił Odpowiedzi. Dowódcą Zespołu został kmdr por. Krzysztof Jan Rybak, któremu podlegał sztab złożony głównie z polskich oficerów. Okrętem dowodzenia i jednocześnie jednostką flagową został polski ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” pod dowództwem kmdr. ppor. Marcina Prętnika. Przez ostatni rok Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO operował na wodach północnej Europy, w tym także na Bałtyku. Okręty Zespołu pod polskim dowództwem przeprowadziły 5 operacji bojowych niszczenia materiałów wybuchowych spoczywających na dnie Morza Północnego i Bałtyckiego. Brały także udział w 7 międzynarodowych ćwiczeniach na morzu, w tym w największych ubiegłorocznych manewrach NATO w Europie pod kryptonimem „Brilliant Mariner”.

W drugiej połowie 2010 roku Dowództwo Morskiego Komponentu Sił NATO w Northwood zwróciło się do Polski z prośbą o przedłużenie misji ORP „Kontradmirał X. Czernicki” jako okrętu dowodzenia SNMCMG-1. Na początku grudnia 2010 roku okręt powrócił do macierzystego portu w Świnoujściu, odtworzył gotowość bojową i przeszedł konieczne przeglądy techniczne. Jednocześnie sformowano drugą załogę pod dowództwem kpt. mar. Marka Szwarca. Pod koniec stycznia 2011 roku okręt opuścił port w Świnoujściu i przebazował się do holenderskiego portu Den Helder, gdzie odbyło się przekazanie dowodzenia. Zatem od 4 lutego 2011 roku Zespołem SNMCMG-1 dowodzi już holendersko-belgijski sztab z pokładu polskiego okrętu. Misja ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” zaplanowana jest na pół roku. Bierze w niej udział 60 polskich marynarzy tworzących załogę okrętu.

ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI” to nowoczesny, wielozadaniowy okręt dowodzenia. Spełnia wszystkie wymagania okrętu dowodzenia NATO oraz światowe standardy, stawiane jednostkom pływającym. Wyposażony jest w najnowsze systemy łączności i dowodzenia pozwalające na dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi skomplikowane zadania przeciwminowe. Zintegrowany system informacji na okręcie pozwala na monitoring ruchu jednostek na wszystkich akwenach. Okręt może ponadto operować na każdym akwenie naszego globu jako okręt dowodzenia, a także jednostka wsparcia logistycznego. W latach 2002 – 2003 uczestniczył w misji na Zatoce Perskiej.


kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■