Wczoraj w sali Jazz Club Centrala odbyło się niezwykle ciepłe spotkanie organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Zabrali się na nim pracownicy MOPR oraz najważniejsi goście, czyli członkowie Rodzin Zastępczych. Wszystko po to, aby wspólnie podsumować program pn.: „Silna niespokrewniona rodzina zastępcza”.
Jak mówią organizatorzy, spotkanie miało na celu podziękowanie Rodzinom Zastępczym za udział w projekcie oraz wymianę doświadczeń związanych z uczestnictwem w warsztatach.
Uczestniczyli w nim nie tylko członkowie Rodzin Zastępczych, ale także osoby prowadzące zajęcia szkoleniowe oraz młodzież z Gimnazjum Publicznego Nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I, którzy brali udział w części artystycznej pod kierunkiem Pani Jadwigi Widawskiej.
fot. Sławomir Ryfczyński
- Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji spotkania składamy Panu Dariuszowi Ryżczakowi za nieodpłatne udostępnienie sali Jazz Club „Centrala” przy ul. Armii Krajowej 3, Pani Jadwidze Widawskiej Gimnazjum Publicznego Nr 1 w Świnoujściu kierującej częścią artystyczną, Kwiaciarni „Niecoinna” w Świnoujściu oraz wszystkim gościom za przybycie – mówią pracownicy MOPR.
Projekt „Silna niespokrewniona rodzina zastępcza” jest organizowany od 1 sierpnia br. przez MOPR w wyniku rozstrzygnięcia przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej konkursu na finansowe wspieranie programów z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną w roku 2010.
Jak mówią pracownicy MOPR, w terminach 27-29.08.2010r. oraz 03-05.09.2010r. dla niespokrewnionych i zawodowych niespokrewnionych rodzin zastępczych funkcjonujących w Świnoujściu, zostały przeprowadzone szkolenia w formie warsztatowej, będące głównym celem projektu. Zajęcia były prowadzone przez specjalistów - psychologów, pedagogów a założeniem ich był rozwój umiejętności wychowawczych opiekunów zastępczych.
W zakresie zagadnień poruszanych przez prowadzących znalazły się takie tematy jak:
- poprawa komunikacji między opiekunami i dziećmi,
- konstruktywne rozwiązywanie trudnych sytuacji w procesie wychowawczym, w relacjach opiekun-dziecko,
- asertywność,
- stres, objawy, skutki oraz metody relaksacyjne pełniące funkcje przeciwdziałania wypaleniu podczas pełnienia obowiązków rodzica/opiekuna zastępczego.
W czasie, gdy rodzice i opiekunowie brali udział w szkoleniach, dla dzieci zorganizowane były zajęcia warsztatowe z elementami zabaw psychoedukacyjnych i socjoterapeutycznych.
Warsztaty odbywające się poza miastem, zabawy, spotkania przy ognisku, wspólnie spędzony czas - pełniły funkcję integracyjną, co pozwoliło na wzmocnienie kontaktów między rodzinami oraz pełniejszą otwartość w wymianie doświadczeń i wzajemnej pomocy między członkami rodzin. Rodziny pozyskały możliwość lepszego poznania się i wspierania w rozwiązywaniu trudnych sytuacji.
fot. Sławomir Ryfczyński
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na ten cel przeznaczyło dotację w wysokości 36.400,00zł. Program realizowany jest również ze środków własnych MOPR w Świnoujściu.
Działania przewidziane w projekcie pn.: „Silna niespokrewniona rodzina zastępcza” kończą się 31 grudnia 2010r. i objęły również refundację zakupu sprzętu domowego przez trzy rodziny zastępcze.
Tak niewiele trzeba żeby zrobić dobrą rzecz
Kto spiewa?
Brawa dla MOPR
brawa dla adama i agatki
Dobrze, ze sa ludzie, ktorzy zajmuja sie innymi rodzinami w potrzebie.
Do [IP: 80.245.184.***] A to znowu TY, nie mający nic ciekawego do powiedzenia?
To jest sok - multiwitamina firmy Hortex.
znowu ona?... -, -
a najlepsze z tego to browar na głównym miejscu(foto)...to się młodzi poduczyli?