POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciñski • Poniedzia³ek [06.12.2010, 07:32:36] • ¦winouj¶cie

Ludzie polskiego ¦winouj¶cia. Zdzis³aw Podkowski – nauczyciel

Ludzie polskiego ¦winouj¶cia. Zdzis³aw Podkowski – nauczyciel

Zdzis³aw Podkowski nauczyciel Liceum Ogólnokszta³c±cego w ¦winouj¶ciu.(fot. Archiwum autora )

¦winoujskie ¶rodowisko nauczycielskie by³o i pozostaje nadal, najbardziej intelektualnie aktywn± i twórcz± warstw± spo³eczn± miasta. Je¶li dzisiaj nasz± dum± s± wybitne osi±gniêcia m³odych ¶winouj¶cian w kraju czy poza jego granicami, doskona³e notowania miejscowych szkó³ w ró¿norodnych rankingach, a wreszcie poziom umys³owy ogó³u mieszkañców, to od pocz±tku do koñca, zawdziêczamy to nauczycielom. Do nich miasto nasze mia³o naprawdê szczê¶cie. W realizowanym obecnie cyklu mówi±cym o ludziach polskiego ¦winouj¶cia, o nauczycielach bêdê pisa³ czê¶ciej, w miarê gromadzenia materia³u. W ¶rodowisku ¶winoujskich nauczycieli z pewno¶ci± byli ludzie bardziej zas³u¿eni dla nauczania i wychowywania miejscowej m³odzie¿y, dla organizowania o¶wiaty w mie¶cie. Ten nauczyciel, o którym chcê napisaæ, utkwi³ w pamiêci setek ludzi z dzisiejszego pokolenia 50-latków, aktywnych jeszcze zawodowo rodziców i dziadków, by³ bowiem przez 17 lat, dyrektorem ¶winoujskiego Liceum Ogólnokszta³c±cego.

Pan Zdzis³aw Wincenty Podkowski, o którym to piszê, urodzi³ siê w 1924 r. Do wojny zamieszkiwa³ wraz z rodzin± w Kaliszu. Tam te¿ chodzi³ do szko³y podstawowej i podj±³ naukê w liceum. Przerwa³ j± wybuch II wojny ¶wiatowej. Po w³±czeniu terenów Wielkopolski do III Rzeszy i utworzeniu z nich tzw. Warthegau ( Okrêgu Warty ), rodzina Podkowskich zosta³a wysiedlona do tzw. Generalnej Guberni i zamieszka³a w Krakowie. Lata wojny dla m³odego cz³owieka by³y czasem poszukiwania dorywczej chocia¿ pracy, drobnego handlu i beznadziejnej egzystencji. Po wyzwoleniu, gdy tylko ruszy³o polskie szkolnictwo, nieco wyro¶niêty ju¿ uczeñ, podj±³ naukê w liceum ogólnokszta³c±cym w Krakowie. Koñczy³ je w 1946 r. z wynikiem bardzo dobrym, wykazuj±c szczególne zainteresowanie naukami humanistycznymi. Nie od razu po maturze móg³ jednak kontynuowaæ naukê. Skrzecz±ca rzeczywisto¶æ sprawi³a, ¿e trzeba by³o podj±æ pracê , by pomóc rodzicom w codziennym wi±zaniu koñca z koñcem. M³ody, zakochany w literaturze i ksi±¿kach absolwent liceum, podj±³ wiêc prozaiczn± pracê magazyniera w Centrali Druków Administracji Pañstwowej. Je¶li nawet praca w¶ród paczek z formularzami i kwitariuszami nie mia³a nic, ale to nic wspólnego z mi³o¶ci± do ksi±¿ek, ani nie zachwyca³a p³acowo, by³a to jednak praca. Co wa¿ne, istnia³a mo¿liwo¶æ, by w wolnych chwilach przygotowywaæ siê do wymarzonych studiów wy¿szych. I wreszcie ten czas nadszed³. W latach 1951 – 54 studiowa³ w Pañstwowej Wy¿szej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, na kierunku humanistycznym. Opinia w³adz uczelnianych z okresu studiów podkre¶la³a pracowito¶æ i inteligencjê studenta i okre¶la³a go „typem ksi±¿kowo - erudycyjnym”. Wskazywano te¿ na okazywany szacunek do pracy, kole¿eñsko¶æ. Tyle, ¿e do dzia³alno¶ci politycznej nie garn±³ siê.

Ludzie polskiego ¦winouj¶cia. Zdzis³aw Podkowski – nauczyciel

Zdzis³aw Podkowski jako absolwent WSP w Krakowie, 1954 r. (fot. Archiwum autora )

Jak nazwa szko³y wskazywa³a, kszta³cono w niej nauczycieli, których wtedy w zniszczonym wojn± kraju bardzo brakowa³o. Szczególny ich brak wystêpowa³ na Ziemiach Odzyskanych, w tym na Pomorzu Zachodnim. Nic zatem dziwnego, ¿e ju¿ w maju 1954 r. ¶wie¿o upieczony absolwent krakowskiej WSP podj±³ pracê w ¶winoujskim Liceum Ogólnokszta³c±cym, jako nauczyciel jêzyka polskiego w klasach od VII do XI. Na pocz±tek, nowy nauczyciel otrzyma³ s³u¿bowy pokój w budynku szkolnym, ze sto³em, ¿elaznym ³ó¿kiem i czajnikiem, przydzielonym mu przez ówczesnego dyrektora W³adys³awa Dudara. Pan Zdzis³aw z wielk± pasj± rozpocz±³ sw± wielk± przygodê pedagogiczn± jako nauczyciel dodatkowo prowadz±cy bibliotekê szkoln±. W opinii podpisanej z 1956 roku, wskazano na bardzo dobre przygotowanie do zawodu oraz wysoki poziom metodyczny prowadzonych lekcji, sumienno¶æ i pracowito¶æ nauczyciela. Z racji pracy bibliotekarskiej potrafi³ nader skutecznie zainteresowaæ uczniów lekturami szkolnymi i literatur±. Z racji wielkiego zaanga¿owania w ¿ycie sportowe, szybko zdoby³ te¿ sympatiê uczniów bardziej ceni±cych tê dziedzinê aktywno¶ci cz³owieczej. Bardzo czêsto widywano go w sportowym przyodziewku, biegaj±cego po pla¿y m.in. w towarzystwie pana Witolda Rusakiewicza.

Pracowito¶æ i zaanga¿owanie nauczyciela sprawi³y, ¿e ju¿ w 1957 roku powierzono mu funkcjê zastêpcy dyrektora do spraw m³odzie¿y i wychowania. W tak zwanym miêdzyczasie zawar³ zwi±zek ma³¿eñski z nauczycielk± jêzyka polskiego Weronik± Bu³±. Ma³¿onkowie wraz z urodzonym kilka lat potem synem, zamieszkiwali przy ulicy Chopina.

Ludzie polskiego ¦winouj¶cia. Zdzis³aw Podkowski – nauczyciel

Dyrektor Z. Podkowski , grono nauczycielskie LO i przedstawiciele w³adzy na rozpoczêciu kolejnego roku szkolnego.(fot. Archiwum autora )

W styczniu 1960 roku Zdzis³aw Podkowski powo³any zosta³a na stanowisko dyrektora ¶winoujskiego Liceum Ogólnokszta³c±cego, po ust±pieniu W³adys³awa Dudara. Nowy dyrektor, ca³kiem nie¼le radzi³ sobie z kierowaniem sporym zespo³em ludzi oraz rozlicznymi problemami szko³y. Zmor± by³y nieustaj±ce remonty, zdobywanie ¶rodków na zakup pomocy naukowych, rzeczy ma³ych i du¿ych. W czasach dyrektorowania pana Podkowskiego uporz±dkowane zosta³o obej¶cie szkolne, wybudowano ogrodzenie, a w miejscu zburzonego w czasie wojny skrzyd³a i rumowiska po budynku stra¿y po¿arnej, powsta³o s³u¿±ce do dzisiaj m³odzie¿y, boisko szkolne. Zadania administracyjne znacznie ogranicza³y mo¿liwo¶æ pracy pedagogicznej. By zachowaæ bezpo¶redni kontakt ze szko³± i m³odzie¿±, naucza³ wiêc jêzyka francuskiego w pierwszych klasach liceum. Szko³a i uczniowie wype³nia³y jego czas bez reszty, nawet kosztem ¿ycia osobistego. Prze¿ywa³ ka¿d± maturê, losy ka¿dego niemal potencjalnego studenta i z wielk± dum± opowiada³ o „swoich” dziewczêtach i ch³opcach. Szacunek i autorytet zespo³u nauczycielskiego, jakim kierowa³, zdoby³ spokojem, wielk± kultur± osobist± i umiejêtno¶ci± wspó³¿ycia z lud¼mi. Uczciwy i wymagaj±cy jednakowo wobec siebie jak i innych, potrafi³ w tym zespole wytworzyæ atmosferê swobodnego, twórczego my¶lenia.

Ludzie polskiego ¦winouj¶cia. Zdzis³aw Podkowski – nauczyciel

Podczas uroczysto¶ci z okazji Dnia Nauczyciela. (fot. Archiwum autora )

Po jego skrzyd³ami dojrzewali nauczyciele bêd±cy dzisiaj legend± ¶winoujskiej o¶wiaty: ma³¿onkowie Kardaszowie, znakomity matematyk Zenon Mroczkowski, fizyk Stefan Sroka, Janina Lech i wielu, wielu innych. Szko³a, dziêki nauczycielom i uczniom zdoby³a w tym czasie renomê jednej z najlepszych w województwie. Dyrektor tej szko³y nie ustawa³ tak¿e w pracy nad sob±. Mimo nawa³u zajêæ podj±³ studia magisterskie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i ukoñczy³ je z wynikiem bardzo dobrym, w 1975 r.

Ludzie polskiego ¦winouj¶cia. Zdzis³aw Podkowski – nauczyciel

Szko³a, w której Zdzis³aw Podkowski pracowa³ 30 lat.(fot. Adam Strukowicz )

Dyrektorowanie w LO przekaza³ w 1978 roku pani Janinie Lech. Nie oznacza³o to rozstania z zawodem. Do koñca pracowa³ jako zastêpc± dyrektora Liceum dla Pracuj±cych. Zmar³ 28 lutego 1985 r. w czasie pracy, przy biurku w swym gabinecie.

Na cmentarzu w obecno¶ci setek ludzi ¿egna³ go, tak¿e ju¿ nie¿yj±cy W³adys³aw Dudar, s³owami: „Trzydzie¶ci jeden lat temu przyjmowa³em Ciê do pracy, teraz ¿egnam Ciê. Spoczywaj w pokoju”. Zdzis³aw Podkowski pochowany zosta³ w t.zw alei zas³u¿onych Cmentarza Komunalnego. Jego wiêcej ni¿ skromny nagrobek, ustawiony swego czasu przez administracjê cmentarza, niczym siê nie wyró¿nia. Dobrze, ¿e od czasu do czasu odwiedzaj± go uczniowie naszego Liceum, kwiatkami i zniczami oddaj±c czê¶æ pamiêci bardzo dobrego cz³owieka i pedagoga.

¼ród³o: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 49, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Ogl±dasz 1-25 z 49

gpk • Czwartek [21.04.2016, 14:17:08] • [IP: 217.153.7.***]

Janina Lech przekazanie pa³eczki ? Kpicie, czy o drogê pytacie ?

Go¶æ • ¦roda [06.03.2013, 08:23:14] • [IP: 61.152.202.**]

Bylem uczniem Pana Mgr. Podkowskiego. Nazwam sie Leszek Olejnik. Ukonczylem Licem w Swinoujsciu a nastepnie Politechnike Szczecinska. Pan" Bekon" byl swietnym Nauczycielem. A z ta pania to bylo tak. Kobieta powiedziala zechce rozmawiac z Panem Bekonem. Podkowski zwitowal ze to Ja.Nazwam sie Podkowski. Bekon to moje pseudo. L. Olejnik, Choming, Chiny

marcin • Sobota [11.12.2010, 21:57:13] • [IP: 62.152.147.***]

Jasiñska nie Patela tak

Go¶æ • Sobota [11.12.2010, 20:45:01] • [IP: 178.238.251.***]

Nie chcialem zabieraæ g³osu, skoñczy³em liceum za czasów p. dyrektora, traktowali¶my Go z przymru¿eniem oka, teraz my¶lê, czy och i achy o Pi³sudskim nie s± tak samo przek³amane.

Go¶æ • Sobota [11.12.2010, 18:40:24] • [IP: 77.253.193.***]

Czytaj±c komentarze, od¿y³y moje wspomnienia. Piekne, niezapomniane chwile pozostana na cale zycie. Pan Dyrektor uczyl mnie jezyka polskiego i w swoim zoltym notatniku przez jakis wzglad zaznaczyl, ze bylam nieobecna na Jego lekcjach. Rozp³aka³am siê, bo dal mi poprawkê. Wzi±³ mnie na rozmowê do gabinetu i po wyja¶nieniu ca³ej sprawy (nieobecno¶ci mia³ inny numer w dzienniku i przez pomy³kê nieobecno¶ci wpisywa³ mi) postawi³ mi 4 na koniec. Nie zapomnê Jego przeprosin. Byl bardzo poruszony cala sprawa. / Ala

Go¶æ • Sobota [11.12.2010, 18:22:31] • [IP: 80.245.178.**]

@ Go¶æ • Pi±tek [10.12.2010, 22:22] • [IP: 62.152.156.**] - zanim bezmy¶lnie bêdziesz powtarza³ nazwiska z tego artyku³u, to siê najpierw zastanów co piszesz i poczytaj te¿ komentarze innych, to mo¿e ci siê oczy otworz±.

by³a uczennica Pana Dyrek • Sobota [11.12.2010, 16:32:14] • [IP: 178.238.253.**]

Mówili¶my na Niego bekon, pamiêtam jak mama jednej z kole¿anek przysz³a do szko³y w jakiej¶ sprawie i koniecznie chcia³a rozmawiaæ z dyrektorem Bekonem, drzwi od jego gabinetu by³y otwarte. Pan Dyrektor wyszed³ i powiedzia³ :to ja jestem. Powiedzia³ tej pani jak siê nazywa. Nigdy jednak w zaden sposób nie m¶ci³ siê na tej uczennicy. W ka¿dej sytuacji by³ wymagaj±cym nauczycielem, ale te¿ wspania³ym cz³owiekiem.

Dorota • Sobota [11.12.2010, 14:36:47] • [IP: 92.42.113.***]

Co do jednego z ma³¿onków K, to raczej siê cieszê, ¿e nie uczy moich dzieci. Wybitnie potrafi³ obrzydziæ matematykê. Nie wspomnê o tym, ¿e nie potrafi³ niczego nauczyæ. Z reszt± wymienionych siê zgadzam. doda³a bym tu jeszcze pani± Jasiñsk±.Znakomicie przygotowana do lekcji, mnóstwo wiedzy przekazanej z licznych ¼róde³, a nie z podrêcznika, który ka¿dy sam móg³ przeczytaæ. Dodam, ¿e nie by³y to czasy internetu i komputerów.

Go¶æ • Sobota [11.12.2010, 14:24:59] • [IP: 217.97.193.***]

Janina Lech? To jest szczê¶cie?Naprawdê tu przy wspominaniu pana Podkowskiego? Janina wciela³a w ¿ycie marksizm i leninizm jako wierna córka PZPR

Go¶æ • Sobota [11.12.2010, 13:43:46] • [IP: 95.41.110.***]

Tylko szkoda ¿e o wielkim cz³owieku pisz± mali ludzie.

Go¶æ • Pi±tek [10.12.2010, 22:22:33] • [IP: 62.152.156.**]

"...ma³¿onkowie Kardaszowie, znakomity matematyk Zenon Mroczkowski, fizyk Stefan Sroka, Janina Lech i wielu innych..." Mia³am to szczê¶cie, ¿e ci nauczyciele-byli moimi nauczycielami.Dzi¶ ju¿ tak ma³o jest" pasjonatów" swego powo³ania.Obserwujê to na przestrzeni lat, gdy moje dzieci koñcz± kolejne etapy edukacji.Dzi¶ TAKICH NAUCZYCIELI JU¯(PRAWIE) NIE MA. ¯AL...

marcin • Pi±tek [10.12.2010, 22:05:40] • [IP: 62.152.156.**]

Albo w 1976 albo w1977 uczy³ mnie j. francuskiego. Wspania³y cz³owiek, pe³ny szacunek.

Go¶æ • Pi±tek [10.12.2010, 15:19:37] • [IP: 83.21.150.***]

Pierwsza nauczycielka rok 1946 to tylko jedna pani ¦liwiñska która by³a nauczycielk± i dyrektork± a klasa jedna jedyna sk³ada³a siê z 8 (nazwiska pamiêtam)uczni w ró¿nym wieku i ró¿nym stopniu wiedzy..Nastêpni nauczyciele którzy dochodzili to - panowie Ostapiec, Szczuraszek, Ewertowski. Liceum Ogólnokszta³c±ce powsta³o w 1948 roku, za czasów niemieckich nosi³o nazwê Adolf Hitler.Czasy pana Podkowskiego to pozniejsze czasy. ..by³ wyj±tkowo cierpliwy i wyrozumia³y prawdziwy pedagog. Wielu" rycerzy ³by zakute"zawdziêcza jemu swoj± wiedzê.Bo cz³owiek tym jest jaka jest JEGO ¦WIADOMO¦Æ..

Go¶æ • Pi±tek [10.12.2010, 14:13:44] • [IP: 80.245.178.**]

Wobec tego mam nadziejê, panie doktorze, ¿e w tym nowym, planowanym wydawnictwie sprawa" przekazania"dyrektorowania bêdzie przedstawiona zgodnie z prawd±.

Go¶æ • Czwartek [09.12.2010, 22:57:20] • [IP: 85.19.195.***]

Fenomenalny pedagog. Pamietam ze zawsze chodzil po szkole w garniturze i tenisowkach!! Dyrektor o anielskiej cierpliwosci dla nas mlodych, no i wyrozumialosci. Uczylismy sie na przelomie lat 60-70-tych. Pamietamy na zawsze!Panie dyrektorze!

J.Pluciñski • Czwartek [09.12.2010, 18:47:37] • [IP: 80.245.191.***]

Szanowni Czytelnicy, dziêkujê za ¿yw± reakcjê na zamieszczony materia³. Byæ mo¿e umie¶ci³em zbyt ma³o informacji o panu Podkowskim, ale to z prostej przyczyny ograniczona ilo¶æ miejsca i brak wiedzy. Liczê na wspomnienia i uwagi, o których przesy³anie do redakcji bardzo proszê. Stanowi to przygotowanie do planowanego wydawnictwa o ludziach naszego miasta. Panu IP 190 mogê poleciæ moj± ksi±¿kê :"Miasto i jego mieszkañcy do 1945 r. " Jest jeszcze w ksiêgarni k.poczty. Na inne pytania bêdê odpowiada³ sukcesywnie. Do kolejnego opracowania brakuje mi kilku zdjêæ pana Juliusz Hebla. Za ka¿de udostêpnione bêdê wdziêczny. Pozdrawiam. J.P.

Go¶æ • Czwartek [09.12.2010, 14:44:14] • [IP: 80.245.190.*]

Panie Doktorze, proszê co¶ napisaæ lub przypomnieæ artyku³ o przedwojennym ¦winouj¶ciu, jaki mia³o obszar, ilu mieszkañców, jak wygl±da³o.

Go¶æ • Czwartek [09.12.2010, 14:11:15] • [IP: 92.42.115.***]

Wspania³y cz³owiek i nauczyciel. Uczy³ mnie francuskiego. Rzeczywi¶cie takich nauczycieli ju¿ nie ma...

Go¶æ • Czwartek [09.12.2010, 10:31:20] • [IP: 92.42.112.***]

I zacytuje jeszcze tylko to, o czym juz ktos kilka wpisow tutaj wspomnial -" Szkoda czasu na czytanie dobrych ksiazek, dlatego czytaj te najlepsze" - oj, sam czesto go cytowalem na wlasny uzytek, a to wlasnie JEGO slowa

Go¶æ • Czwartek [09.12.2010, 10:23:56] • [IP: 92.42.112.***]

Jego zolte kalendarze pamietam dobrze:) Odkad rzucila go zona, wygladal czesto smutny i zaniedbany. Jako nauczyciel. ... byl pasjonata romantykiem, wzorem, moim wzorem i chyba nie tylko. I kto by pomyslal, ze wystarczy tylko kochac te Polskosc w kazdym slowie pisanym i mowionym a juz jest sie bogatym... i wspanialym

Go¶æ • Czwartek [09.12.2010, 08:35:21] • [IP: 80.245.185.***]

Wielki cz³owiek !!

Go¶æ • ¦roda [08.12.2010, 13:28:23] • [IP: 80.54.123.***]

By³ prawdziwym przyjacielem m³odzie¿y. Takich nauczycieli nam brakuje. rocznik 1978

idiota ¶winoujski • ¦roda [08.12.2010, 08:49:46] • [IP: 93.94.185.***]

Takich ludzi siê nie zapomina choæ odchodz±. Ciep³y, mi³y - prawdziwy pedagog ! Pozosta³ ¿al...

Go¶æ • Wtorek [07.12.2010, 22:34:03] • [IP: 80.54.123.**]

Panie Jozefie czy nie orientuje sie Pan na jakiej ulicy stal dom o nazwie Haus Drehrolle ?.Wpadlo mi zdjecie z tym domem i jestem bardzo ciekawy gdzie sie znajdowal.pozdrawiam

Go¶æ • Wtorek [07.12.2010, 20:05:36] • [IP: 93.198.221.**]

Pan dyrektor Podkowski mial podejscie do pracy i uczniow nietuzinkowe. Mial swoje sposoby w nauczaniu calkiem proste wydawaloby sie-potrafil wskoczyc na szkolna lawke recytujac" Ode do mlodosci" lub przekazywal w ten sposob wiedze, ktora kazdy uczen, Polak powinien wiedziec i nie zapomniec-wiedzial ze ow wyczyn na zawsze pozostanie w pamieci uczniow a tym samym przekaz. Pedagog z powolania!! Szkoda ze dzisiaj juz nie spotyka sie tak wielkich pedagogow jak pan Podkowski.

Ogl±dasz 1-25 z 49
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 bêdzie dzia³a³ w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 wrze¶nia 2024 r. W celu pozostawienia darów nale¿y najpierw zadzwoniæ pod nr telefonu 91 321 59 49. ■ AKTUALIZACJA KOMUNIKATU: Pañstwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w ¦winouj¶ciu potwierdzi³ przydatno¶æ wody do spo¿ycia z wodoci±gu „Granica-Wydrzany” na odcinku ul. Chrobrego obejmuj±cym budynki przy ul. Chrobrego 19, 21, 26 i 28 ■