POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciñski • Wtorek [23.11.2010, 10:44:42] • ¦winouj¶cie

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Ludzie polskiego ¦winouj¶cia. Tadeusz Rutkowski jako porucznik Marynarki Wojennej, ok. 1933 r.(fot. Archiwum autora )

Pominiecie tego cz³owieka w naszej serii przedstawiaj±cej ludzi polskiego ¦winouj¶cia, by³oby swoistym nietaktem w stosunku do bardzo znacz±cej grupy mieszkañców miasta – ludzi w granatowych, marynarskich mundurach.

W losach naszego kolejnego bohatera Tadeusza Rutkowskiego na swój sposób odbija siê heroiczna historia Polskiej Marynarki Wojennej, a chyba tak¿e powik³ane drogi dziejów miasta, w którym przysz³o jemu i nam ¿yæ. A¿ smutno, ¿e w tym marynarskim mie¶cie nie znalaz³ siê dotychczas ¿aden obiekt, plac, ulica czy szko³a, której nadano by imiê tego wyj±tkowego cz³owieka. Przez ¦winouj¶cie przewinê³o siê wprawdzie wielu wspania³ych Polaków, patriotów o bohaterskiej nieraz przesz³o¶ci, ale ten tu mieszka³, pracowa³, umar³. Tu wreszcie pozostali jego bliscy, którzy wzorem swego wspania³ego ojca dalej pracuj± dla dobra miasta i jego mieszkañców.
Tadeusz Rutkowski urodzony w 1906 roku, nale¿a³ do tego pokolenia Polaków, którzy przez historiê obdarzeni czym¶ najwspanialszym: niepodleg³o¶ci± ojczyzny. Wolna Polska dla nich, nie by³a wy¶wiechtanym pojêciem, tak samo jak s³owa honor , czy ¿o³nierski obowi±zek. Dla przenikniêtego patriotyzmem m³odzieñca z Bia³egostoku, który po z³o¿eniu matury w 1926 roku zosta³ przyjêty do podchor±¿ówki w Rembertowie, a nastêpnie do toruñskiej Oficerskiej Szko³y Marynarki Wojennej nie by³ to tylko wybór sposobu na ¿ycie i zarabiania pieniêdzy. By³o to spe³nienie marzenia o s³u¿bie dla Ojczyzny i o wielkiej romantycznej przygodzie na morzu. Dla tamtego pokolenia s³owa popularnej piosenki „Mamy rozkaz ciê utrzymaæ, albo na dnie z honorem lec…” nie by³y pustymi s³owami. By³y jak przysiêga.

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Budynek w Toruniu, niegdy¶ siedziba Oficerskiej Szko³y Marynarki Wojennej.(fot. wikipedia.pl )

W 1929 r. nast±pi³a wymarzona promocja na pierwszy stopieñ oficerski podporucznika i s³u¿ba na polskich okrêtach Genera³ Haller, Komendant Pi³sudski, Kujawiak. W 1931 roku sta¿ na francuskich kr±¿ownikach Douquesne i Tourville. Na tym m³ody oficer nie poprzestawa³ i dalej doskonali³ marynarskie rzemios³o jako specjalista artylerii morskiej.

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Elew Oficerskiej Szko³y Marynarki Wojennej Tadeusz Rutkowski, 1928.(fot. Archiwum rodzinne )

Potem za¶ przysz³a s³u¿ba na polskich okrêtach Mazur oraz Burza. W kilka lat potem zapisa³y one najpiêkniejsze karty w historii polskiej marynarki wojennej. W 1933 roku nast±pi³ awans na porucznika i kolejne bardziej odpowiedzialne zadania. M³ody a ju¿ doskonale znaj±cy swe rzemios³o oficer, jako instruktor przekazywa³ umiejêtno¶ci nowym rocznikom w s³u¿bie morskiej. Kompetencje i odpowiedzialno¶æ oficera sprawi³y, ¿e ju¿ w stopniu kapitana Tadeusz Rutkowski wszed³ w sk³ad zespo³u odbieraj±cego we Francji zbudowany dla Polski nowoczesny stawiacz min Gryf .

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

ORP Gryf nowoczesny stawiacz min zbudowany we Francji. (fot. wikipedia.pl )

Na jego pok³adzie pe³ni³ te¿ funkcjê I oficera artylerii. Ostatni rok pokoju to s³u¿ba jako zastêpca dowódcy, a nastêpnie jako dowódca na okrêtach Wilja, Czapla i Mewa. Kilkana¶cie dni przed wybuchem wojny kapitan Tadeusz Rutkowski stan±³ na mostku ORP Mazur, jako dowódca okrêtu. Tam zasta³ go wybuch wojny.
Ju¿ 1 wrze¶nia 1939r., podczas nalotu na Gdyniê, okrêt zosta³ zaatakowany przez bombowce hitlerowskie. Mimo trafienia bombami, prze³amania siê okrêtu na pó³, ogromnych strat w ludziach, za³oga kontynuowa³a beznadziejn±, ale heroiczn± walkê. Artylerzy¶ci nie przerwali ostrza³u z ciê¿kiego karabinu maszynowego – z wystaj±cej jeszcze ponad wod± rufy okrêtu. Gdy woda zala³a pok³ad, po zdjêciu proporca dowódcy, pozosta³a przy ¿yciu za³oga opu¶ci³a ton±cy okrêt. Ocenia siê, ¿e w walce zginê³o oko³o 40 marynarzy z licz±cej 77 osób za³ogi. Dowódca kapitan T. Rutkowski ranny po eksplozji bomby i wybuchu kot³ów, si³± eksplozji zosta³ wyrzucony do morza.

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Szkolenie artylerzystów na pok³adzie ORP Mazur, 1939 r.(fot. wikipedia.pl )

Po wyratowaniu z morza i opatrzeniu ran, zg³osi³ siê do dowódcy dywizjonu artylerii nadbrze¿nej kmdra ppor. Stanis³awa Kukie³ki i do pierwszych dni pa¼dziernika 1939 r., walczy³ w obronie Helu, jako zastêpca dowódcy. Po kapitulacji, lata wojny, jak wielu innych, bohaterskich obroñców Wybrze¿a, kapitan Rutkowski spêdzi³ w obozach jenieckich.

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Portret T. Rutkowskiego, z okresu jenieckiego namalowany przez kolegê obozowego.(fot. Archiwum rodzinne )

Wyzwolenie z niewoli nast±pi³o w styczniu 1945 r. a z nim upragnione spotkanie z rodzin±, ¿ona i dwójk± dzieci. Wiosn± 1945 r. nast±pi³ powrót nad wytêsknione morze, do Sopotu. Jako cywil pracowa³ w Pañstwowym Urzêdzie Repatriacyjnym, a nastêpnie jako pilot w portach Gdañska i Gdyni. Z pocz±tkiem nastêpnego roku nast±pi³o powo³anie do s³u¿by wojskowej, pocz±tkowo w Sztabie Generalnym WP a nastêpnie w Marynarce Wojennej. W 1947 roku awansowany do stopnia komandora podporucznika, Tadeusz Rutkowski podj±³ s³u¿bê w ¦winouj¶ciu, jako szef sztabu Szczeciñskiego Obszaru Nadmorskiego ( SON ). By³o to spotkanie z miastem, w którym pozosta³ do koñca, na dobre i na z³e. ¦winoujskie lata komandora Rutkowskiego bêd± przedmiotem kolejnego opracowania.

¼ród³o: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Ogl±dasz 1-19 z 19

Go¶æ • Niedziela [28.11.2010, 20:58:35] • [IP: 80.245.189.***]

nie wiem czyj± ga³±¼ podcina³ Pan Tomek, to szanowany obywatel i wykonuje dobrze swoj± pracê i zawsze bêdê badania robi³a w jego laboratorium, szacunek i wiarygodno¶æ to jego cecha. pozdrawiam Panie Tomku

Go¶æ • Niedziela [28.11.2010, 18:48:57] • [IP: 88.156.234.***]

O osmiornica sie odezwala , a gdzie pozostale piec wpisow >?

Go¶æ • Niedziela [28.11.2010, 11:05:13] • [IP: 178.182.58.***]

Chwa³a bohaterom. To ju¿ historia, a ¿ycie toczy siê dalej. Nie zawsze potomni postêpuj± tak jak przodkowie. Przypuszczam ¿e by³ to artyku³ na zamówienie. Nie NALE¯Y £¡CZYÆ EKONOMII Z HISTORI¡. Pan Tomek pracowa³ jak ka¿dy obywatel ostatnio na w³asny rachunek, i na w³asne ¿yczenie podci±³ ga³±¼ na której siedzia³. A teraz szuka winnych i podpiera siê zas³ugami innych. A FEEE !!

Go¶æ • Niedziela [28.11.2010, 11:01:31] • [IP: 188.146.232.***]

Chwa³a bohaterom. To ju¿ historia, a ¿ycie toczy siê dalej. Nie zawsze potomni postêpuj± tak jak przodkowie. Przypuszczam ¿e by³ to artyku³ na zamówienie. Nie NALE¯Y £¡CZYÆ EKONOMII Z HISTORI¡. Pan Tomek pracowa³ jak ka¿dy obywatel ostatnio na w³asny rachunek, i na w³asne ¿yczenie podci±³ ga³±¼ na której siedzia³. A teraz szuka winnych i podpiera siê zas³ugami innych. A FEEE !!

Go¶æ • Niedziela [28.11.2010, 11:00:07] • [IP: 188.146.141.***]

Chwa³a bohaterom. To ju¿ historia, a ¿ycie toczy siê dalej. Nie zawsze potomni postêpuj± tak jak przodkowie. Przypuszczam ¿e by³ to artyku³ na zamówienie. Nie NALE¯Y £¡CZYÆ EKONOMII Z HISTORI¡. Pan Tomek pracowa³ jak ka¿dy obywatel ostatnio na w³asny rachunek, i na w³asne ¿yczenie podci±³ ga³±¼ na której siedzia³. A teraz szuka winnych i podpiera siê zas³ugami innych. A FEEE !!

Pacjent Laboratorium • Pi±tek [26.11.2010, 08:38:57] • [IP: 80.54.123.***]

Gor±ce pozdrowienia dla Tomka, którego teraz wywala dyrektor szpitala - jego dzia³ania polegaj± na niszczeniu tego co dobrze funkcjonuje w naszej s³u¿bie zdrowia i nie dba o dobro pacjentów. Trzymaj siê Tomku i nie daj siê tym politycznym uk³adom.

Go¶æ • ¦roda [24.11.2010, 19:54:12] • [IP: 92.42.117.**]

Ja równie¿ serdecznie pozdrawiam pana Rutkowskiego z laboratorium :) Du¿y szacun za wieczny u¶miech i przyjazn± d³oñ. Oby tak dalej Panie Tomaszu !!

Go¶æ • ¦roda [24.11.2010, 18:55:28] • [IP: 83.13.55.***]

A ja z du¿± przyjemno¶ci± chcê zwróciæ uwagê na syna pana Tadeusza Rutkowskiego, jest to bardzo kulturalny i solidny w swojej pracy kierownik laboratorium.Moja rodzina i wielu znajomych wykonywa³o badania w tym laboratorium i wszyscy jeste¶my bardzo zadowoleni z tego, jak nas potraktowano.Atmosfera w laboratoium jest niezwykle sympatyczna, a to jest z pewno¶ci± zas³uga pana Tomasza.Wiele pokoleñ mia³o z panem Tomaszem kontakt, bo pracuje tu ponad 40 lat i zapracowa³ sobie na bardzo dobr± opiniê przekazywan± z ust do ust przez pacjentów.Pan Tomasz kieruje od paru lat Labolatorium Centralnym i oby nadal s³u¿y³ mieszkañcom ¦winouj¶cia swoj± solidn± prac±, czego nam wszystkim ¿yczê.Widaæ, ¿e Jego ojciec zaszczepi³ w swoich dzieciach du¿o pozytywnych cech charakteru.Szkoda, ¿e ostatnio w³adze szpitalne zachowa³y siê w stosunku do pana Tomasza Rutkowskiego w bardzo niesympatyczny sposób.Tacy ludzie jak pan Tomasz zas³uguj± na wsparcie i pomoc a nie na jakie¶ dziwne niesprawiedliwe traktowanie.Oby kto¶ to przemy¶la³ !

Go¶æ • ¦roda [24.11.2010, 13:55:23] • [IP: 88.156.233.**]

Pragne poinformowac, ze pan Tadeusz Rutkowski to Ojciec znanej w miescie Pani Profesor Kardasz. Pani Prof. Karaszowa wyksztalcila pare pokolen milosnikow ojczystej, poprawnej polszczyzny! Wielkie dzieki i przeproszenie za nas niesfornych sztubakow, z ktorymi przyszlo Pani Prof. pracowac. Ale wdziecznosc pozostanie do konca zycia! Wielkie dzieki!

Go¶æ • ¦roda [24.11.2010, 10:21:22] • [IP: 83.21.142.***]

PS. ..A gdyby tak nazwaæ stawê M£YNY (wiatrak) im.Komandora Rutkowskiego umieszczaj±c tam tablicê pami±tkow±... to by upamiêtnia³o TEGO WSPANIA£EGO CZ£OWIEKA MORZA ! Komandor podczas dewiacji kompasów i kalibracji ¿yro, to by³ jeden z punktów namiarowych.

Go¶æ • ¦roda [24.11.2010, 10:07:46] • [IP: 83.21.142.***]

Skromny g³êbokiej wiary szanowa³ cudze pogl±dy odmienne od swoich.Mia³em z Komandorem styczno¶æ jak pracowa³ w PRS. Pomimo amputacji nogi nie za³ama³ siê, jezdzi³ na rowerze i dalej pracowa³ w PRS, tacy ludzie budowali gospodarkê morsk±, zas³uguj± na wspomnienie i pamiêæ, ma skromny grób na cmentarzu przy ul.Karsiborskiej.Ci co mieli styczno¶æ z Komandorem mile go wspominaj±...Wspomnienie...By³ sporej tuszy, w³az kot³a HJ na parowcu ODRY typu WDA jest ciasny i trzeba byæ szczup³ym aby siê zmie¶ciæ. Komandor mówi" nie ma takiej dziury w któr± bym nie wlaz³"(mia³ odbieraæ kocio³ po remoncie) zebrali¶my siê aby zobaczyæ jak Komandor bêdzie siê wciska³ w w³az.A komandor wyci±gn±³ rurkê teleskopow± z lusterkiem jak peryskop i ogl±da³ interesuj±ce go detale.CZE¦Æ JEGO PAMIÊCI..

Go¶æ • ¦roda [24.11.2010, 00:10:46] • [IP: 178.238.251.***]

No i nastêpna niespodzianka!Nie mia³em pojêcia, ¿e w Swinouj¶ciu ¿y³ taki cz³owiek!Dziêki Panie Józefie:)

Go¶æ • Wtorek [23.11.2010, 22:02:50] • [IP: 80.245.178.***]

Bardzo warto¶ciowy cz³owiek ¿y³ wsród nas. Faktycznie dobrze by by³o upamiêtniæ Jego pamiêæ nadaj±c, chocia¿by, ulicy jego imiê. Mo¿e w³adze miasta wpadn± na ten pomys³? Tye nowych ulic powstaje...

Go¶æ • Wtorek [23.11.2010, 19:57:18] • [IP: 80.245.182.***]

Mam pytanie do p. Pluciñskiego: kiedy bêdzie dostêpny w sprzeda¿y kolejny 5 zeszyt.

Go¶æ • Wtorek [23.11.2010, 18:06:00] • [IP: 88.156.233.**]

A jednak swiat jest maly! Szkoda, ze tak pozno dowiaduje sie o sp. panu Tadeuszu Rutkowskim. Byc moze los Go zetknal z moim stryjem kom. pporucznikiem Ludwikiem Lichodziejewskim, ktory byl dowodca Kujawiaka i dwukrotnie dowodca Blyskawicy. Obronca Helu byl moj Ojciec Jan Lichodziejewski ktory byl w KOP i po kapitulacji zostal wywieziony do Stuthoffu, gdzie zginal. Stryj nie wrocil do Polski, zostal w Anglii, ale po tym jak Polacy zostali potraktowani przez" przyjaciol" wyjechal do Ameryki, pracowal w fabryce, plywal pozniej w Marynarce Handlowej Ameryki. Po smierci i staraniu Rodziny i Przyjaciol, prochy zostaly pochowane na Oksywiu z widokiem na morze, ktore tak bardzo kochal. Swiat jest naprawde maly, ! Zyjemy, chodzimy obok siebie i nic o sobie nie wiemy! Szkoda, moglo byc zupelnie inaczej, gdyby nie poplatane losy naszego Narodu!

Go¶æ • Wtorek [23.11.2010, 17:19:01] • [IP: 88.156.234.***]

A mo¿e znajdzie Pan co¶ o kpt.¿.w. Jerzym Podwysockim, wiem, ¿e pracowa³ tu od pierwszych lat po wojnie, do koñca swych dni, w 1973.

Go¶æ • Wtorek [23.11.2010, 15:19:02] • [IP: 93.94.184.***]

Elew to szko³a podoficerska.

Go¶æ • Wtorek [23.11.2010, 15:11:38] • [IP: 83.21.122.**]

Polak PATRIOTA.

LKSz. • Wtorek [23.11.2010, 10:53:40] • [IP: 80.245.188.***]

Ciekawe wiadomo¶ci dotycz±ce Pana Rutkowskiego, z którym mój Tatu¶ wspó³pracowa³ przy obs³udze statków m.in. z PPDiUR Odra, wychodz±cych w d³ugie rejsy (kalibracje i inne regulacje urz±dzeñ nawigacyjnych). Dziekujê i czekam na kontynuacjê.

Ogl±dasz 1-19 z 19
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Spo³ecznych zosta³o odwo³ane. O nowym terminie zostan± Pañstwo powiadomieni. Z powa¿aniem Grzegorz Koss Przewodnicz±cy Komisji Zdrowia i Spraw Spo³ecznych ■ Rok temu, 24 marca, tragiczne wydarzenie wstrz±snê³o mieszkañcami: ¶mieræ trzynastoletniego ucznia Szko³y Podstawowej nr 6 (przy ulicy Ko¶ciuszki) pozostaje zagadk±, budz±c pytania o bezpieczeñstwo i sprawiedliwo¶æ. Trzy tygodnie przed tym nieszczê¶liwym porankiem, ch³opiec do¶wiadczy³ przemocy ze strony kolegi z klasy na terenie dawnej "Penelopy", zdarzenie to zosta³o zarejestrowane przez kamery. Bójkê ogl±da³o i nagrywa³o wielu uczniów. Nastêpstwa tego zdarzenia by³y na tyle powa¿ne, ¿e matka ch³opca zdecydowa³a siê na wyjazd do Szczecina na wykonanie tomografii komputerowej g³owy dziecka. Lekarz wyda³ za¶wiadczenie zwalniaj±ce 13-latka z zajêæ wf. Ch³opiec nadal siê ¼le czu³. ■ Linie 5 i 5T wracaj± na sta³± trasê "Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, ¿e od pi±tku 22 marca 2024 r.: · linie 5 i 5T wracaj± na sta³± trasê w zwi±zku z otwarciem ul. Mostowej dla ruchu pojazdów samochodowych, · tymczasowa linia 5O przestanie kursowaæ, · rozk³ady jazdy dostêpne bêd± na stronie: www.ka.swinoujscie.pl Szczegó³owych informacji udziela ca³odobowo dyspozytor Spó³ki pod numerami telefonów: 91 321 45 40 lub 797 403 504. Zachêcamy pasa¿erów o dokonywanie zakupu biletów i karnetów: · z wykorzystaniem aplikacji GoPay, mPay; · poprzez kasowniki – biletomaty do p³atno¶ci bezgotówkowych; · w wyznaczonych punktach sprzeda¿y biletów ■ Od teraz w nocy za dy¿ur aptek uwa¿ane s± te pe³nione przez kolejne 2 godziny zegarowe miêdzy 19:00 a 23:00. Zarz±dzeniem Prezydenta Miasta ¦winouj¶cie Nr 168/2024 z 11 marca 2024 roku okre¶lono, ¿e dy¿ury w porze nocnej na terenie miasta w 2024 roku w godzinach 21:00 – 23:00, bêd± pe³nione przez Aptekê „Centrum Zdrowia” przy ul. Grunwaldzka 21, zaczynaj±c od 16 marca 2024 roku ■ Kradzie¿ aut w Polsce w 2023 to wzrost prawie 36 proc. do poprzedniego roku ■ Premier Donald Tusk po ujawnieniu przez "Newsweeka" nieprawid³owo¶ci w Collegium Humanum zarz±dzi³ przyjrzenie siê dyplomom kandydatów do spó³ek Skarbu Pañstwa. Nikt z dyplomem tej uczelni nie ma szans na stanowisko. W¶ród polityków i dzia³aczy obecnej wiêkszo¶ci rz±dz±cej zaczê³o siê ukrywanie zwi±zków z Collegium Humanum ■ W sobotê, 2 marca, oko³o godziny 18:00, na ogrodach dzia³kowych, wjazd na koñcu ulicy Krzywej, dosz³o do brutalnego ataku na kobietê. Zdarzenie mia³o miejsce kilkadziesi±t metrów za ¶wietlic± ogródków dzia³kowych. Ofiara, która dozna³a obra¿eñ g³owy oraz klatki piersiowej, zosta³a niezw³ocznie przewieziona do szpitala w ¦winouj¶ciu. Niestety, mimo usilnych starañ, kobieta zmar³a ■ Dostali¶my list od Mieszkañca Ognicy na temat remontu ulicy Mostowej. "Witam serdecznie Panie redaktorze. Zwracam siê z pro¶b± o zainteresowanie remontem ulicy Mostowej. W ci±gu tej drogi wystêpuje mostek na rzece Ognica. Mostek jest w stanie agonalnym. Odpowiada za odwodnienie znajduj±cych siê w oko³o ³±k, pastwisk. Z obserwacji wynika ¿e firma, która wykonuje remont nie zamierza poprawiæ naprawiæ zapadniêty mostek i dziêki temu udro¿niæ przep³yw wody. Wprost przeciwnie w wyniku zagêszczania ziemi i t³ucznia betonowego przepusty pod mostkiem s± coraz bardziej zag³êbiane. Je¶li tak ma wygl±daæ remont to lepiej by³oby nie ruszaæ tej drogi. Proszê o zainteresowanie. Pozdrawiam. Mieszkaniec Ognicy." ■ Jaros³aw Siergiej nowym prezesem Zarz±du Morskich Portów Szczecin i ¦winouj¶cie. Spó³ka Zarz±d Morskich Portów Szczecin-¦winouj¶cie jest odpowiedzialna za zarz±dzanie dwoma wa¿nymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w ¦winouj¶ciu odgrywaj± kluczow± rolê w obs³udze morskiego transportu towarowego ■ W ¶rodê w Bibliotece Narodowej w Warszawie og³oszono wyniki 22. konkursu o Nagrody „Magazynu Literackiego KSI¡¯KI”. Jednym z laureatów zosta³ Jaros³aw Molenda i jego ksi±¿ka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, któr± opublikowa³o Wydawnictwo Prószyñski i S-ka. ■ Projekt pod wod±: Dlaczego Park Zdrojowy w ¦winouj¶ciu nie wytrzyma³ deszczu? Park Zdrojowy w ¦winouj¶ciu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiêdzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego zosta³ zalany wod±, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodzi³ proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji mia³ na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnieñ o kompleksowym podej¶ciu do projektu, dzisiaj widoczne s± powa¿ne niedoci±gniêcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie musz± to byæ ulewy, aby teren parku zamieni³ siê w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespo³y ratownictwa medycznego udziela³y pomocy 18 razy. By³y to wezwania do zaburzeñ i problemów kardiologicznych, zas³abniêæ, duszno¶ci, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i z³ego samopoczucia ■