POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr J霩ef Pluci雟ki • Wtorek [23.11.2010, 10:44:42] • 安inouj軼ie

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Ludzie polskiego 安inouj軼ia. Tadeusz Rutkowski jako porucznik Marynarki Wojennej, ok. 1933 r.(fot. Archiwum autora )

Pominiecie tego cz這wieka w naszej serii przedstawiaj帷ej ludzi polskiego 安inouj軼ia, by這by swoistym nietaktem w stosunku do bardzo znacz帷ej grupy mieszka鎍闚 miasta – ludzi w granatowych, marynarskich mundurach.

W losach naszego kolejnego bohatera Tadeusza Rutkowskiego na sw鎩 spos鏏 odbija si heroiczna historia Polskiej Marynarki Wojennej, a chyba tak瞠 powik豉ne drogi dziej闚 miasta, w kt鏎ym przysz這 jemu i nam 篡. A smutno, 瞠 w tym marynarskim mie軼ie nie znalaz si dotychczas 瘸den obiekt, plac, ulica czy szko豉, kt鏎ej nadano by imi tego wyj徠kowego cz這wieka. Przez 安inouj軼ie przewin窸o si wprawdzie wielu wspania造ch Polak闚, patriot闚 o bohaterskiej nieraz przesz這軼i, ale ten tu mieszka, pracowa, umar. Tu wreszcie pozostali jego bliscy, kt鏎zy wzorem swego wspania貫go ojca dalej pracuj dla dobra miasta i jego mieszka鎍闚.
Tadeusz Rutkowski urodzony w 1906 roku, nale瘸 do tego pokolenia Polak闚, kt鏎zy przez histori obdarzeni czym najwspanialszym: niepodleg這軼i ojczyzny. Wolna Polska dla nich, nie by豉 wy鈍iechtanym poj璚iem, tak samo jak s這wa honor , czy 穎軟ierski obowi您ek. Dla przenikni皻ego patriotyzmem m這dzie鎍a z Bia貫gostoku, kt鏎y po z這瞠niu matury w 1926 roku zosta przyj皻y do podchor捫闚ki w Rembertowie, a nast瘼nie do toru雟kiej Oficerskiej Szko造 Marynarki Wojennej nie by to tylko wyb鏎 sposobu na 篡cie i zarabiania pieni璠zy. By這 to spe軟ienie marzenia o s逝瘺ie dla Ojczyzny i o wielkiej romantycznej przygodzie na morzu. Dla tamtego pokolenia s這wa popularnej piosenki „Mamy rozkaz ci utrzyma, albo na dnie z honorem lec…” nie by造 pustymi s這wami. By造 jak przysi璕a.

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Budynek w Toruniu, niegdy siedziba Oficerskiej Szko造 Marynarki Wojennej.(fot. wikipedia.pl )

W 1929 r. nast徙i豉 wymarzona promocja na pierwszy stopie oficerski podporucznika i s逝瘺a na polskich okr皻ach Genera Haller, Komendant Pi連udski, Kujawiak. W 1931 roku sta na francuskich kr捫ownikach Douquesne i Tourville. Na tym m這dy oficer nie poprzestawa i dalej doskonali marynarskie rzemios這 jako specjalista artylerii morskiej.

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Elew Oficerskiej Szko造 Marynarki Wojennej Tadeusz Rutkowski, 1928.(fot. Archiwum rodzinne )

Potem za przysz豉 s逝瘺a na polskich okr皻ach Mazur oraz Burza. W kilka lat potem zapisa造 one najpi瘯niejsze karty w historii polskiej marynarki wojennej. W 1933 roku nast徙i awans na porucznika i kolejne bardziej odpowiedzialne zadania. M這dy a ju doskonale znaj帷y swe rzemios這 oficer, jako instruktor przekazywa umiej皻no軼i nowym rocznikom w s逝瘺ie morskiej. Kompetencje i odpowiedzialno嗆 oficera sprawi造, 瞠 ju w stopniu kapitana Tadeusz Rutkowski wszed w sk豉d zespo逝 odbieraj帷ego we Francji zbudowany dla Polski nowoczesny stawiacz min Gryf .

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

ORP Gryf nowoczesny stawiacz min zbudowany we Francji. (fot. wikipedia.pl )

Na jego pok豉dzie pe軟i te funkcj I oficera artylerii. Ostatni rok pokoju to s逝瘺a jako zast瘼ca dow鏚cy, a nast瘼nie jako dow鏚ca na okr皻ach Wilja, Czapla i Mewa. Kilkana軼ie dni przed wybuchem wojny kapitan Tadeusz Rutkowski stan掖 na mostku ORP Mazur, jako dow鏚ca okr皻u. Tam zasta go wybuch wojny.
Ju 1 wrze郾ia 1939r., podczas nalotu na Gdyni, okr皻 zosta zaatakowany przez bombowce hitlerowskie. Mimo trafienia bombami, prze豉mania si okr皻u na p馧, ogromnych strat w ludziach, za這ga kontynuowa豉 beznadziejn, ale heroiczn walk. Artylerzy軼i nie przerwali ostrza逝 z ci篹kiego karabinu maszynowego – z wystaj帷ej jeszcze ponad wod rufy okr皻u. Gdy woda zala豉 pok豉d, po zdj璚iu proporca dow鏚cy, pozosta豉 przy 篡ciu za這ga opu軼i豉 ton帷y okr皻. Ocenia si, 瞠 w walce zgin窸o oko這 40 marynarzy z licz帷ej 77 os鏏 za這gi. Dow鏚ca kapitan T. Rutkowski ranny po eksplozji bomby i wybuchu kot堯w, si陰 eksplozji zosta wyrzucony do morza.

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Szkolenie artylerzyst闚 na pok豉dzie ORP Mazur, 1939 r.(fot. wikipedia.pl )

Po wyratowaniu z morza i opatrzeniu ran, zg這si si do dow鏚cy dywizjonu artylerii nadbrze積ej kmdra ppor. Stanis豉wa Kukie趾i i do pierwszych dni pa寮ziernika 1939 r., walczy w obronie Helu, jako zast瘼ca dow鏚cy. Po kapitulacji, lata wojny, jak wielu innych, bohaterskich obro鎍闚 Wybrze瘸, kapitan Rutkowski sp璠zi w obozach jenieckich.

Komandor Tadeusz Rutkowski cz.1

Portret T. Rutkowskiego, z okresu jenieckiego namalowany przez koleg obozowego.(fot. Archiwum rodzinne )

Wyzwolenie z niewoli nast徙i這 w styczniu 1945 r. a z nim upragnione spotkanie z rodzin, 穎na i dw鎩k dzieci. Wiosn 1945 r. nast徙i powr鏒 nad wyt瘰knione morze, do Sopotu. Jako cywil pracowa w Pa雟twowym Urz璠zie Repatriacyjnym, a nast瘼nie jako pilot w portach Gda雟ka i Gdyni. Z pocz徠kiem nast瘼nego roku nast徙i這 powo豉nie do s逝瘺y wojskowej, pocz徠kowo w Sztabie Generalnym WP a nast瘼nie w Marynarce Wojennej. W 1947 roku awansowany do stopnia komandora podporucznika, Tadeusz Rutkowski podj掖 s逝瘺 w 安inouj軼iu, jako szef sztabu Szczeci雟kiego Obszaru Nadmorskiego ( SON ). By這 to spotkanie z miastem, w kt鏎ym pozosta do ko鎍a, na dobre i na z貫. 安inoujskie lata komandora Rutkowskiego b璠 przedmiotem kolejnego opracowania.

廝鏚這: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udost瘼nij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj帷 komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Polityk prywatno軼i.

Zauwa篡貫 b陰d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Ogl康asz 1-19 z 19

Go嗆 • Niedziela [28.11.2010, 20:58:35] • [IP: 80.245.189.***]

nie wiem czyj ga陰 podcina Pan Tomek, to szanowany obywatel i wykonuje dobrze swoj prac i zawsze b璠 badania robi豉 w jego laboratorium, szacunek i wiarygodno嗆 to jego cecha. pozdrawiam Panie Tomku

Go嗆 • Niedziela [28.11.2010, 18:48:57] • [IP: 88.156.234.***]

O osmiornica sie odezwala , a gdzie pozostale piec wpisow >?

Go嗆 • Niedziela [28.11.2010, 11:05:13] • [IP: 178.182.58.***]

Chwa豉 bohaterom. To ju historia, a 篡cie toczy si dalej. Nie zawsze potomni post瘼uj tak jak przodkowie. Przypuszczam 瞠 by to artyku na zam闚ienie. Nie NALE玆 ㄐCZY EKONOMII Z HISTORI. Pan Tomek pracowa jak ka盥y obywatel ostatnio na w豉sny rachunek, i na w豉sne 篡czenie podci掖 ga陰 na kt鏎ej siedzia. A teraz szuka winnych i podpiera si zas逝gami innych. A FEEE !!

Go嗆 • Niedziela [28.11.2010, 11:01:31] • [IP: 188.146.232.***]

Chwa豉 bohaterom. To ju historia, a 篡cie toczy si dalej. Nie zawsze potomni post瘼uj tak jak przodkowie. Przypuszczam 瞠 by to artyku na zam闚ienie. Nie NALE玆 ㄐCZY EKONOMII Z HISTORI. Pan Tomek pracowa jak ka盥y obywatel ostatnio na w豉sny rachunek, i na w豉sne 篡czenie podci掖 ga陰 na kt鏎ej siedzia. A teraz szuka winnych i podpiera si zas逝gami innych. A FEEE !!

Go嗆 • Niedziela [28.11.2010, 11:00:07] • [IP: 188.146.141.***]

Chwa豉 bohaterom. To ju historia, a 篡cie toczy si dalej. Nie zawsze potomni post瘼uj tak jak przodkowie. Przypuszczam 瞠 by to artyku na zam闚ienie. Nie NALE玆 ㄐCZY EKONOMII Z HISTORI. Pan Tomek pracowa jak ka盥y obywatel ostatnio na w豉sny rachunek, i na w豉sne 篡czenie podci掖 ga陰 na kt鏎ej siedzia. A teraz szuka winnych i podpiera si zas逝gami innych. A FEEE !!

Pacjent Laboratorium • Pi徠ek [26.11.2010, 08:38:57] • [IP: 80.54.123.***]

Gor帷e pozdrowienia dla Tomka, kt鏎ego teraz wywala dyrektor szpitala - jego dzia豉nia polegaj na niszczeniu tego co dobrze funkcjonuje w naszej s逝瘺ie zdrowia i nie dba o dobro pacjent闚. Trzymaj si Tomku i nie daj si tym politycznym uk豉dom.

Go嗆 • 字oda [24.11.2010, 19:54:12] • [IP: 92.42.117.**]

Ja r闚nie serdecznie pozdrawiam pana Rutkowskiego z laboratorium :) Du篡 szacun za wieczny u鄉iech i przyjazn d這. Oby tak dalej Panie Tomaszu !!

Go嗆 • 字oda [24.11.2010, 18:55:28] • [IP: 83.13.55.***]

A ja z du膨 przyjemno軼i chc zwr鏂i uwag na syna pana Tadeusza Rutkowskiego, jest to bardzo kulturalny i solidny w swojej pracy kierownik laboratorium.Moja rodzina i wielu znajomych wykonywa這 badania w tym laboratorium i wszyscy jeste鄉y bardzo zadowoleni z tego, jak nas potraktowano.Atmosfera w laboratoium jest niezwykle sympatyczna, a to jest z pewno軼i zas逝ga pana Tomasza.Wiele pokole mia這 z panem Tomaszem kontakt, bo pracuje tu ponad 40 lat i zapracowa sobie na bardzo dobr opini przekazywan z ust do ust przez pacjent闚.Pan Tomasz kieruje od paru lat Labolatorium Centralnym i oby nadal s逝篡 mieszka鎍om 安inouj軼ia swoj solidn prac, czego nam wszystkim 篡cz.Wida, 瞠 Jego ojciec zaszczepi w swoich dzieciach du穎 pozytywnych cech charakteru.Szkoda, 瞠 ostatnio w豉dze szpitalne zachowa造 si w stosunku do pana Tomasza Rutkowskiego w bardzo niesympatyczny spos鏏.Tacy ludzie jak pan Tomasz zas逝guj na wsparcie i pomoc a nie na jakie dziwne niesprawiedliwe traktowanie.Oby kto to przemy郵a !

Go嗆 • 字oda [24.11.2010, 13:55:23] • [IP: 88.156.233.**]

Pragne poinformowac, ze pan Tadeusz Rutkowski to Ojciec znanej w miescie Pani Profesor Kardasz. Pani Prof. Karaszowa wyksztalcila pare pokolen milosnikow ojczystej, poprawnej polszczyzny! Wielkie dzieki i przeproszenie za nas niesfornych sztubakow, z ktorymi przyszlo Pani Prof. pracowac. Ale wdziecznosc pozostanie do konca zycia! Wielkie dzieki!

Go嗆 • 字oda [24.11.2010, 10:21:22] • [IP: 83.21.142.***]

PS. ..A gdyby tak nazwa staw MΧNY (wiatrak) im.Komandora Rutkowskiego umieszczaj帷 tam tablic pami徠kow... to by upami皻nia這 TEGO WSPANIAΒGO CZΜWIEKA MORZA ! Komandor podczas dewiacji kompas闚 i kalibracji 篡ro, to by jeden z punkt闚 namiarowych.

Go嗆 • 字oda [24.11.2010, 10:07:46] • [IP: 83.21.142.***]

Skromny g喚bokiej wiary szanowa cudze pogl康y odmienne od swoich.Mia貫m z Komandorem styczno嗆 jak pracowa w PRS. Pomimo amputacji nogi nie za豉ma si, jezdzi na rowerze i dalej pracowa w PRS, tacy ludzie budowali gospodark morsk, zas逝guj na wspomnienie i pami耩, ma skromny gr鏏 na cmentarzu przy ul.Karsiborskiej.Ci co mieli styczno嗆 z Komandorem mile go wspominaj...Wspomnienie...By sporej tuszy, w豉z kot豉 HJ na parowcu ODRY typu WDA jest ciasny i trzeba by szczup造m aby si zmie軼i. Komandor m闚i" nie ma takiej dziury w kt鏎 bym nie wlaz"(mia odbiera kocio po remoncie) zebrali鄉y si aby zobaczy jak Komandor b璠zie si wciska w w豉z.A komandor wyci庵n掖 rurk teleskopow z lusterkiem jak peryskop i ogl康a interesuj帷e go detale.CZE汎 JEGO PAMI犴I..

Go嗆 • 字oda [24.11.2010, 00:10:46] • [IP: 178.238.251.***]

No i nast瘼na niespodzianka!Nie mia貫m poj璚ia, 瞠 w Swinouj軼iu 篡 taki cz這wiek!Dzi瘯i Panie J霩efie:)

Go嗆 • Wtorek [23.11.2010, 22:02:50] • [IP: 80.245.178.***]

Bardzo warto軼iowy cz這wiek 篡 wsr鏚 nas. Faktycznie dobrze by by這 upami皻ni Jego pami耩 nadaj帷, chocia瘺y, ulicy jego imi. Mo瞠 w豉dze miasta wpadn na ten pomys? Tye nowych ulic powstaje...

Go嗆 • Wtorek [23.11.2010, 19:57:18] • [IP: 80.245.182.***]

Mam pytanie do p. Pluci雟kiego: kiedy b璠zie dost瘼ny w sprzeda篡 kolejny 5 zeszyt.

Go嗆 • Wtorek [23.11.2010, 18:06:00] • [IP: 88.156.233.**]

A jednak swiat jest maly! Szkoda, ze tak pozno dowiaduje sie o sp. panu Tadeuszu Rutkowskim. Byc moze los Go zetknal z moim stryjem kom. pporucznikiem Ludwikiem Lichodziejewskim, ktory byl dowodca Kujawiaka i dwukrotnie dowodca Blyskawicy. Obronca Helu byl moj Ojciec Jan Lichodziejewski ktory byl w KOP i po kapitulacji zostal wywieziony do Stuthoffu, gdzie zginal. Stryj nie wrocil do Polski, zostal w Anglii, ale po tym jak Polacy zostali potraktowani przez" przyjaciol" wyjechal do Ameryki, pracowal w fabryce, plywal pozniej w Marynarce Handlowej Ameryki. Po smierci i staraniu Rodziny i Przyjaciol, prochy zostaly pochowane na Oksywiu z widokiem na morze, ktore tak bardzo kochal. Swiat jest naprawde maly, ! Zyjemy, chodzimy obok siebie i nic o sobie nie wiemy! Szkoda, moglo byc zupelnie inaczej, gdyby nie poplatane losy naszego Narodu!

Go嗆 • Wtorek [23.11.2010, 17:19:01] • [IP: 88.156.234.***]

A mo瞠 znajdzie Pan co o kpt..w. Jerzym Podwysockim, wiem, 瞠 pracowa tu od pierwszych lat po wojnie, do ko鎍a swych dni, w 1973.

Go嗆 • Wtorek [23.11.2010, 15:19:02] • [IP: 93.94.184.***]

Elew to szko豉 podoficerska.

Go嗆 • Wtorek [23.11.2010, 15:11:38] • [IP: 83.21.122.**]

Polak PATRIOTA.

LKSz. • Wtorek [23.11.2010, 10:53:40] • [IP: 80.245.188.***]

Ciekawe wiadomo軼i dotycz帷e Pana Rutkowskiego, z kt鏎ym m鎩 Tatu wsp馧pracowa przy obs逝dze statk闚 m.in. z PPDiUR Odra, wychodz帷ych w d逝gie rejsy (kalibracje i inne regulacje urz康ze nawigacyjnych). Dziekuj i czekam na kontynuacj.

Ogl康asz 1-19 z 19
■ Wiesz o czym o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy郵ij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy郵ij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy郵ij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy郵ij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy郵ij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy郵ij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy郵ij mms na numer 602 657 344
■ Cykl turniej闚 o puchar KS Prawobrze瞠 安inouj軼ie 2022. Drugiego Pa寮ziernika 2022 roku, w niedziel, odb璠zie si kolejny turniej pn. „Cykl turniej闚 o puchar KS Prawobrze瞠 安inouj軼ie 2022” Uczestnikami rozgrywek b璠 dzieci zrzeszone w nast瘼uj帷ych klubach: Akademia Baltica 安inouj軼ie, Ina Goleni闚, Gryf Kamie Pomorski, Czarni Szczecin oraz gospodarz – Klub Sportowy Prawobrze瞠 安inouj軼ie. To wydarzenie sportowe odb璠zie si na Boisku im. Tadeusza Kaczmarka w 安inouj軼iu - Warsz闚 przy ul. Bia這ruskiej 4. Rozpoczynamy o godz. 10.00. Wszystkich kibic闚 serdecznie zapraszamy! ■ Mieszkaniec: W dniu 11.09 zostawi貫m torb na parkingu przy Sky Towers, Wyspia雟kiego 39, w ktòrej by m.in. iPad. Uczciwego znalazc wynagrodz. Prosz o kontakt: 602895099 ■ Przy placu zabaw na osiedlu Platan, dziecko, jad帷e na rowerze, potr帷i這 4-letni dziewczynk. Na miejsce zostali wezwani ratownicy medyczni. Do potr帷enia dziecka dosz這 20 wrze郾ia oko這 godziny 17:50 przy ulicy Malczewskiego. - Zg這szenie dotyczy這 4-letniej dziewczynki, kt鏎a mia豉 zosta potr帷ona przez inne dziecko jad帷e na rowerze. 4-latka dozna豉 powierzchownego urazu g這wy, wraz z opiekunem pozosta豉 na miejscu zdarzenia- poinformowa豉 Paulina Heigel rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie. ■