Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Biuro Prognoz IMGW w Szczecinie, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed możliwością wystąpienia na obszarze całego województwa, silnych i bardzo silnych wiatrów.
Dzisiaj (18.01.br.), w godzinach 14:00-18:00, przewidywany jest wiatr południowo-zachodni szybko skręcający na zachodni, osiągający prędkość 30-40km/h, w porywach 60-80km/h. Wieczorem, w godzinach 18:00-24:00, prędkość wiatru może wzrosnąć do 35-50km/h, w porywach 70-90km/h, a lokalnie w pojedynczych porywach, do 115km/h (głównie w pasie nadmorskim.
W nocy i rano 19.01.br., w godzinach 00:00-10:00, wiatr zachodni skręci na północno-zachodni, wiejąc z prędkością 35-50km/h, w porywach 70-90km/h, a lokalnie w pojedynczych porywach do 115km/h (głównie w pasie nadmorskim). W dzień, w godzinach 10:00-18:00, wiatr powinien słabnąć, osiągając prędkość 50-35 km/h, w porywach 90-70km/h, a w pasie nadmorskim w początkowej fazie do 115km/h.
Przez cały czas obowiązywania ostrzeżenia, silnym wiatrom mogą towarzyszyć opady deszczu, lokalnie intensywne.
W związku z powyższym, zaleca się:
1. Obserwować zmiany pogody i słuchać komunikatów nadawanych przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.
2. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i zewnętrznych parapetów okien wszystkich przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
3. Nie parkować samochodów pod drzewami , liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
4. Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, unikać przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
5. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
6. Podróżując samochodem, zatrzymywać się w bezpiecznym miejscu na poboczu drogi z dala od drzew, wysokich kominów, linii energetycznych lub tablic reklamowych.
7. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
8. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego "112".
I już po kłopocie.Bywały gorsze wiatry i przeżyliśmy.W styczniu nad morzem to normalka.
Lepiej pozdejmować wszystko z balkonów bo już tak dmie że aż strach. Już widzę jutro to" pobojowisko" w mieście. Oj będą miały służby co sprzątać!
do Prawy Prosty: naucz się pisać po polsku!
Przed wiatrem a nie wiaterem!!
ERRATA: Jest w tytule" wiatrem"
WINNO BYĆ:" Wiaterem".
A o tym, że ostrzeżenie jest słuszne i zbawienne świadczy szokująca fryzura przedmuchanej przez Wiater radnej Agatowskiej.
Amnestii i tak by nie było, bo Kononowicz mówił, że nie będzie niczego.
Pewnie. Już wkrótce termin 'hiobowe wieści' będziemy mogli spokojnie zamienić na 'romanowe dyrdymały'
W DNIU DZISIEJSZYM O GODZ 19.30 W WIADOMOŚCIACH TVP, GIERTYCH MA OGŁOSIĆ ZBLIŻAJĄCY SIĘ KONIEC ŚWIATA!