POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Czwartek [26.08.2010, 07:20:23] • Region

OPEN SPIRIT 2010

Polski niszczyciel min ORP „FLAMING” weźmie udział w międzynarodowej operacji niszczenia powojennego arsenału na Bałtyku u wybrzeży Litwy. Działania pod kryptonimem „OPEN SPIRIT 2010” prowadzone będą od 30 sierpnia do 8 września. ORP „Flaming” wyjdzie z bazy morskiej w Gdyni w czwartek, 26 sierpnia o godzinie 16:30.

W Operacji „OPEN SPIRIT 2010” uczestniczyć będą jednostki z Estonii, Francji, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Rosji. Działania prowadzone będą na akwenach morza terytorialnego Litwy i litewskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.

ORP „Flaming” z Gdyni skieruje się do Kłajpedy (Litwa). Tam odbędzie się faza portowa operacji, podczas której ostatecznie potwierdzone zostaną wszystkie ustalenia, w tym m.in. rejony działań przeciwminowych, zasady neutralizowania wykrytych ładunków niebezpiecznych, a także komunikacji i współpracy z lokalnymi służbami państwowymi. W poniedziałek, 30 sierpnia międzynarodowy zespół okrętów obrony przeciwminowej rozpocznie działania na wodach litewskich.

Okręty zajmą pozycje w wyznaczonych sektorach i rozpoczną operację przeciwminową. Zasadnicze etapy działań to poszukiwanie, wykrywanie, rozpoznanie i neutralizacja podwodnych obiektów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpiecznej żeglugi. Chodzi przede wszystkim o obiekty militarne (miny, torpedy, bomby, itp.) pochodzące z II i I wojny światowej. Do działań przeciwminowych wykorzystane zostaną stacje hydroakustyczne oraz zdalnie sterowane pojazdy podwodne. Przez cały czas trwania operacji w gotowości do działań podwodnych przebywać będą nurkowie-minerzy Marynarki Wojennej operujący z pokładu ORP „Flaming”. Operacja znajdowania i unieszkodliwiania niewybuchów potrwa do 8 września.

Dno Bałtyku nadal kryje wiele obiektów, zwłaszcza niebezpiecznych niewypałów i niewybuchów pozostałych po II, a nawet I wojnie światowej. Dlatego rejon operacji „OPEN SPIRIT 2010” obejmuje obszary, na których w czasie obu wojen prowadzano działania minowe i szeroko zakrojone działania wojenne. Pozostałe po działaniach na morzu uzbrojenie (miny morskie, które nigdy nie wybuchły, torpedy bojowe i bomby lotnicze, które nie trafiły w cel) zalegają do dziś na dnie Bałtyku stanowiąc potencjalne zagrożenie dla żeglugi. Głównym celem operacji „OPEN SPIRIT 2010” jest zatem wykrywanie i niszczenie kolejnych takich obiektów, aby nie stanowiły zagrożenia dla żeglugi.

W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa żeglugi okręty i specjalistyczne jednostki Marynarki Wojennej RP prowadzą operacje neutralizacji niebezpiecznych obiektów podwodnych, zarówno na polskich wodach jak i akwenach innych państw. Operacje przeciwminowe stały się wręcz jedną z głównym domen działań polskiej floty na forum międzynarodowym. Doświadczenia polskich marynarzy wykorzystywane są m.in. przez elitarne Siły Odpowiedzi NATO, w których od 2002 na stałe operują polskie okręty trałowo-minowe. W styczniu tego roku polski okręt dowodzenia i wsparcia logistycznego ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” objął dowodzenie Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG1. Znanym jako „Tarcza Przeciwminowa” NATO zespołem, w którym od sierpnia działa również drugi polski okręt, niszczyciel min ORP „Mewa”, dowodzi polski oficer kmdr por. Krzysztof RYBAK.

Open Spirit jest coroczną wielonarodową operacją usuwania uzbrojenia minowego pochodzącego z okresu I i II wojny światowej. Operacja ta jest prowadzona pod auspicjami programu Partnerstwo dla Pokoju. Polskie okręty biorą udział w tej operacji już od 11 lat.

Niszczyciel min ORP „Flaming” wchodzi w skład 13 Dywizjonu Trałowców należącego do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Na co dzień stacjonuje w bazie morskiej w Gdyni. Okręt ten jest unikatową jednostką. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy w sobie cechy trałowca i jednocześnie niszczyciela min. Swoje możliwości walki minowej uzyskał dzięki kompleksowej modernizacji. Wyposażony jest głównie w trały kontaktowe i niekontaktowe, stacje hydroakustyczne, zdalnie sterowany pojazd podwodny, a także zestaw artyleryjsko-rakietowy. Dowódcą rejsu ORP „Flaming” jest kmdr ppor. Jarosław TUSZKOWSKI.

kpt. mar. Grzegorz Łyko
biuro prasowe Marynarki Wojennej
+48 601 412 722


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■