POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [20.08.2010, 04:47:37] • Europa

Niebezpieczne ubranka dla dzieci

Niebezpieczne ubranka dla dzieci

fot. wp.pl

Co dziesiąte dziecięce ubranko w Unii Europejskiej jest niebezpieczne dla zdrowia malucha - tak wynika z raportu ogłoszonego w tym roku przez Komisję Europejską. Bezpieczeństwu naszych pociech zagrażają sznurki i zapięcia, którymi mogą się udusić, albo zakrztusić. Wiele do życzenia pozostawiają też materiały, z których zostały zrobione – sztuczne, nieprzewiewne tworzywa. Radzimy, jak wybierać ubranka dla maluchów, żeby uniknąć wpadki.

W ciągu dwóch ostatnich lat Komisja Europejska przeprowadziła 4642 inspekcje wśród detalistów, producentów, hurtowników i importerów w 11 krajach członkowskich UE. Spośród 16,3 tys. sztuk odzieży, 2188 nie odpowiadało unijnym standardom bezpieczeństwa. Były to ubranka importowane z Chin, jak i produkowane w UE. Badania są tym bardziej niepokojące, że prawie 70 proc. niebezpiecznych ciuszków było przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci.

Kontrole zaczęły się po tym, jak w państwach członkowskich Unii wzrosła liczba przypadków, w których dzieci ulegały wypadkom, spowodowanym zaplątywaniem się sznurków od odzieży między szprychy rowerowe, czy sprzęty na placach zabaw. Po kontrolach KE skierowała do producentów i dystrybutorów ubranek wytyczne, które mają podnieść bezpieczeństwo maluchów. Zgodnie z nimi, odzież dla dzieci do siódmego roku życia nie powinna zawierać sznurków i troczków w kapturach i w okolicach szyi. Natomiast sznurki w kapturach ubrań przeznaczonych dla dzieci między siódmym a czternastym rokiem życia nie powinny być rozciągliwe i dłuższe niż 7,5 cm.

Trudno jednak skontrolować każde ubranko sprowadzane z Chin, czy krajów europejskich. Rodzice powinni więc liczyć na swoją wiedzę i zdrowy rozsądek. Radzimy na co zwrócić uwagę robiąc zakupy dla naszych pociech.

Radzimy jak uniknąć feralnego zakupu:

Zrezygnuj z małych elementów
Nieograniczona jest wyobraźnia projektantów ubranek dla dzieci. Są na nim nadruki, naklejki i aplikacje we wszystkich kolorach tęczy. W tej feerii kolorów i wzorów łatwo zapomnieć o bezpieczeństwie. Rodzice powinni zrezygnować z ubranek wzbogaconych o aplikacje czy ruchome elementy, które maluch mógłby z łatwością oderwać i włożyć sobie do buzi, czy noska. Pamiętajmy, że pomysłowość dzieci w tym względzie jest duża. Lepiej też zrezygnować z guzików w przypadku małych dzieci.

Zwróć uwagę na materiał
Ubranka dla dzieci zachwycają kolorami i nadrukami. Często urzeczeni wzorami zapominamy, że ważniejszy od tego jest materiał, z którego wykonano ciuszek. Najlepiej, żeby dla najmłodszych były one uszyte z czystej bawełny. Nie ma wątpliwości, że to materiał najlepszy dla delikatnej skóry maluszka, nie powoduje podrażnień i alergii, jest miękki i przyjazny w dotyku, przewiewny i dobrze wchłania pot.

Funkcjonalność przede wszystkim
Odzież dla dzieci to dziś prawdziwa rewia mody. Ważniejsze od najmodniejszych fasonów jest to, żeby była ona komfortowa i wygodna. Powinna być miła w dotyku, nie za ciasna, nie krępować ruchów dziecka, bez ciasnych gumek, które będą je uwierać. Dziecko ma czuć się dobrze w tym, co nosi. Warto zwrócić też uwagę na to, czy ubranko łatwo zdjąć i założyć, czy ma odpowiednie wycięcie na głowę, czy spodenki łatwo rozpiąć. Inaczej przy każdym ubieraniu będzie płacz i złość malucha.

Kupuj ubranka, które dziecko polubi
Dzieci mają swoich ulubionych bohaterów kreskówek. Także w ich świecie panuje moda na wzory i fasony. Wiedzą to rodzice przedszkolaków, którzy muszą być na bieżąco z dziecięcymi trendami. Pamiętajmy, żeby kupować dziecku ubranka, które będą mu sprawiały radość. Nie kupuj czegoś, co mu się kompletnie nie podoba i czego nie będzie chciało nosić. Zabierz je na zakupy i pozwól, żeby samo sobie wybrało ubranie, oczywiście zachowując wszelkie standardy bezpieczeństwa i funkcjonalności.

źródło: www.wp.pl


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Pseudonim • Niedziela [22.08.2010, 22:22:02] • [IP: 79.162.182.**]

„Przecież mogą →zgiąć z niewyjaśnionych przyczyn” Ale co „zgiąć”? Polichlorek winylu rulez :-)

Gość • Niedziela [22.08.2010, 00:52:42] • [IP: 92.42.112.***]

do Gość • Sobota [21.08.2010, 15:32] • [IP: 92.42.119.***] Po co w ogóle dzieci? Przecież mogą zgiąć z niewyjaśnionych przyczyn i mamy je później na sumieniu.

Gość • Sobota [21.08.2010, 15:32:07] • [IP: 92.42.119.***]

wniosek taki: pozbyc sie wszystkich guzików bo mogą połknąc, wiązan bo zaplątają sie, ozdób bo szkodliwe, w koc nie bo podraznia i mozna sie udusic, ręczniki nie bo z niewyjasnionych powodów pojawi sie zawiązany na głowie (hahaha) ogolnie to moze zostawmy je w pampersach, bo znając zycie i czytając portale typu wp i onet WSZYSTKO na cos szkodzi i kazdemu

Gość • Sobota [21.08.2010, 12:34:02] • [IP: 83.21.155.***]

to prawda pamiątki z chin są najlepsze. JOKE

Gość • Piątek [20.08.2010, 20:42:41] • [IP: 92.42.112.***]

najlepsze są made in China

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpoczęło łącznie 4330 uczniów uczęszczających do szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świnoujście. Wśród nich 323 dzieci po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły podstawowej, rozpoczynając tym samym swoją przygodę z edukacją. Z kolei naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczęło 195 uczniów. Do miejskich przedszkoli przyjęto również 255 nowych przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. We wszystkich placówkach oświatowych podlegających pod Urząd Miasta Świnoujście pracuje 811 osób. W tym gronie znajduje się 577 nauczycieli wspierających dzieci i młodzież na każdym etapie edukacji, a także 234 pracowników obsługi i administracji, dbających o sprawne funkcjonowanie szkół i przedszkoli ■