FAMA to nie tylko sceny artystyczne, ale także przestrzeń całego miasta i jego mieszkańcy. To nie tylko promenada i studenci, ale także lokalne osiedla: osoby dorosłe i młodzież szkolna. Czas uchylić drzwi ich domów, posłuchać, co mają do powiedzenia. Zajmą się tym festiwalowi animatorzy, działający w ramach nowej sekcji – Fama Udomowiona. Celem projektu jest bezpośrednie dotarcie z ofertą artystyczną do mieszkańców miasta, integracja i aktywizacja mieszkańców w kierunku zainteresowania kulturą i czynnego udziału w wydarzeniach artystycznych. W ramach tego wydarzenia zostaną zorganizowane praktyki dla animatorów kultury, którzy w wybranych miejscach Świnoujścia będą realizowali działania animacyjno-edukacyjne, zajęcia integrujące mieszkańców oraz wydarzenia artystyczne odbywające się na terenie poszczególnych osiedli.
„Fama Udomowiona powstała w odpowiedzi na problemy, które zasugerowali nam sami mieszkańcy Świnoujścia. Zajęliśmy się relacjami między Mieszkańcami a Famowiczami, tym, w jaki sposób Ludzie znad Świny odbierają Festiwal i jaki udział mają studenci w świnoujskiej codzienności.” - mówią organizatorzy projektu.
Podczas ubiegłorocznej FAMY pilotażowy projekt pod ta samą nazwą odbywał się na osiedlu pomiędzy ulicami Matejki, Konstytucji 3-go Maja, Kościuszki i Witosa, realizatorem była Grupa Patefon z Krakowa.
W tym roku, pod okiem Patefonu, Famę w Świnoujściu udomawiać będą trzy kolejne grupy animatorów, które zaproponują zaskakujące działania mieszkańcom kolejnych świnoujskich osiedli.
Na osiedlu pomiędzy ulicami Piłsudskiego, Paderewskiego, Wyszyńskiego i Hołdu Pruskiego sporo zamieszania zapowiada Grupa „Gizmo” z Krakowa energiczne kreatywne studentki drugiego roku animacji społeczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagielloński. Dziewczyny realizują się w różnych dziedzinach artystycznych: od tańca, poprzez grę na instrumentach, muzykę do sztuk plastycznych, a ich doświadczenie to przede wszystkim projekty realizowane w trakcie studiów, praktyki odbyte w różnych instytucjach kultury (domy kultury, koła naukowe, TVP Kultura, Studio2) oraz wolontariaty przy różnego rodzaju imprezach kulturalnych.
Ulicami: Kościuszki, Konstytucji 3-go Maja, Grunwaldzka, Batalionów Chłopskich i przestrzenią pomiędzy nimi zajmą się młodzi aktorzy z Krakowskiego Teatru Studenckiego. Biorąc pod uwagę ich wcześniejsze doświadczenia ( m.in. udział w wielu akcjach typu flashmob, performance itp.), możemy spodziewać się wielu spektakularnych działań.
Z kolei między ulicami Chrobrego, Bohaterów Września, Jana z Kolna i wybrzeżem Władysława IV będziemy mogli natknąć się na nieprzeciętną mobilną maszynę do teleportacji, zaprojektowaną przez Kuratorki & Co. z Opola - formację artystyczną, powstałą z połączenia dwóch supergrup: Kuratorki i Nora. Dziewczyny mają na koncie udział w Międzynarodowym Festiwalu Inspiracje 2010/ glamour, poza tym wystawy indywidualne oraz zbiorowe, współpracę z Notatnikiem satyrycznym, liczne akcje i performance.
Możemy spodziewać się, że ciężko będzie przejść przez miasto nie zauważając FAMY, a gdyby ktoś usilnie próbował uniknąć spotkania z jakąkolwiek formą festiwalowych działań, radzimy uważnie śledzić program i wszystkie aktualności, pojawiające się na stronach: www.fama.org.pl oraz www.udomowiona.fama.org.pl
?
niestety w tym roku nie bedzie juz chyba zadnej imprezy przy kwartale matejki -konstytucji.bo splodzielnia robi tam platny parking