POGODA

Reklama


Wydarzenia

Paulina Olsza • Niedziela [24.06.2007, 00:22:08] • Świnoujście

Świnoujskie Wieczory Organowe – koncert drugi

Świnoujskie Wieczory Organowe – koncert drugi

Robert Grudzień (fot. Artur Kubasik )

W zeszłym tygodniu ucztę dla ucha zapewnił gromadzonym gościom mistrz transkrypcji organowych - profesor Andrzej Chorosiński. Dziś wieczorem świnoujskiej publiczności zaprezentowali się dwaj wirtuozi - Ukrainiec prof. Georgij Agratina (Fletnia Pana) i Polak Robert Grudzień (organy).

O wyjątkowej obsadzie każdego spotkania z muzyką organową nie trzeba już nikomu przypominać. Urodzony w Mołdawii profesor G. Agratina od 1970 r jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych oraz wykładowcą Akademii Muzycznej w Kijowie, a 23 czerwca obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. Robert Grudzień był stypendystą Fundacji Muzycznej w Zurychu. Występuje m.in. w duetach z tenorem Wiesławem Ochmanem czy sopranistką Teresą Żylis-Gara. Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w 48 miastach na terenie całej Polski. W programie dzisiejszego koncertu znalazły się m.in.“Fantazja Polska” R. Grudnia i “Euro Suita”, „Ave Maria” F. Szuberta, „Bolero” M. Ravela oraz „Love Melody” i „Chi Mai” E. Moricone.

Prof. Georgij Agratina (fot. Artur Kubasik)

Świnoujskie organy są trzecim tego typu instrumentem w wieloletniej historii Kościoła p.w. Chrystusa Króla. Pierwsze z nich – ufundowane w 1803 roku przez szczecińskiego kupca Karla Maanssa, dość szybko, bo po 31 latach zostały zastąpione przez nowszy instrument. Organy, na których odbywają się dzisiaj słynne na cały region koncerty przybyły do kościoła w grudniu 1927 prosto z pracowni znakomitego organmistrza Steinmeyera z Gettingem. Instrumentowi udało się umknąć niszczącej sile II wojny światowej i po kilku renowacjach ciągle zachwyca nas swoim brzmieniem.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■