W 2010 roku pytamy o to, co realne, co wirtualne. To ważne, bo żyjemy w niezwykłych czasach, gdzie w rzeczywistość splata się z wirtualnym światem. To także pytanie o prawdę. Chodzimy do wróżek, jasnowidzów, kościoła, uczymy się na uniwersytetach. W nauce szukamy odpowiedzi na ważne, życiowe pytania.
----------------------------------------------------------------------
Plan debat Karuzeli Cooltury 2010
17 lipca, sobota godz. 16.30
Namiot kawiarniany przy muszli koncertowej
”Dlaczego lubimy fantazjować o zbrodni?” – spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim, polskim mistrzem kryminału, autorem powieści kryminalnych o Eberharde Mocku z Breslau.
Prowadzenie Michał Chaciński
Sam Krajewski często nazywa siebie autorem powieści klasy B i tak sprzedają się jego książki. Dlaczego lubimy czytać o zabijaniu? Zwiastunem spotkania niech będzie fragment recenzji Krzysztofa Masłonia z Rzeczpospolitej: „Trudno jednak zanegować fakt, że z książki na książkę opowiadane przez Krajewskiego historie stają się coraz bardziej brutalne. Nie chodzi tylko o liczbę trupów, ale przede wszystkim o „jakość” wynaturzonych zbrodni, o detaliczny, drobiazgowy opis zboczeń czy wreszcie o samo zagęszczenie nastroju – do granic wytrzymałości”.
17 lipca, sobota godz. 17.00
Namiot Debat
Kto ma większą siłę oddziaływania: polityk czy znany showman? Jerzy Stuhr, Borys Szyc, Krzysztof Zanussi. Prowadzenie: Jacek Żakowski
Czy partie polityczne wyrzucają miliony do kosza? Jacek Żakowski poprowadzi dyskusję, której napędem jest twierdzenie Kuby Wojewódzkiego, że programy rozrywkowe jego
i Szymona Majewskiego miały większy wpływ na decyzje wyborcze Polaków podczas wyborów w 2007 roku niż kampanie wyborcze PIS i PO.
18 lipca, niedziela godz. 12.00
Namiot Debat
Omówienie konfesjonałów . Jerzy Stuhr, Edyta Herbuś, Michał Piróg, Katarzyna Grochola, Krzysztof Zanussi. Prowadzenie: Michał Chaciński
Konfesjonały czyli silna potrzeba osobistego kontaktu? W sobotę o godzinie 19.30 Katarzyna Grochola, Jerzy Stuhr, Edyta Herbuś, Krzysztof Zanussi i Michał Piróg, w ramach happeningu „Konfesjonały” (Akcje Specjalne), odbiorą najbardziej poruszające lub zaskakujące zwierzenia od nieznanych sobie ludzi. Krzysztof Zanussi przypomina, że rok wcześniej wysłuchaj zwierzeń, z której niejedno mogło służyć za scenariusz dobrego thrillera psychologicznego. Magda Mołek nie kryła wzruszenia; dla wszystkich najbardziej zaskakujące było to, że nieznani im wcześniej ludzie mówili jak na spowiedzi…
18 lipca, niedziela godz. 13.00
Namiot Debat
Realna pomoc czy fikcja? O problemie ubóstwa z UNICEF.
Robert Korzeniowski, Magda Różczka – ambasadorzy UNICEF, Marek Krupiński – dyrektor generalny UNICEF Polska. Prowadzenie: Magda Mołek
Debata dotyczy sporu o to, w jaki sposób pomagać ludziom cierpiącym głód. Proponowane rozwiązania można podzielić na dwie grupy – oferujące bezpośrednią, materialną pomoc oraz wspierające działania mające na celu polepszenie przez samych poszkodowanych ich trudnej sytuacji. Zapytajmy inaczej: ryba czy wędka?
18 lipca, niedziela godz. 18.00
Namiot Debat
Czy w showbiznesie można być sobą? Edyta Herbuś, Michał Piróg, Ewa Kasprzyk, Tamara Arciuch, Aleksandra Kwaśniewska. Prowadzenie: Magda Mołek
Prawdopodobnie każdy z zaproszonych gości odpowie twierdząco. My utrzymujemy, że jest to trudne, jeśli w ogóle możliwe. Sięgając głębi problemu, można w postawie każdego człowieka doszukać się mimetycznego pragnienia naśladowania innych, a więc mówiąc wprost - wdzięczenia się do publiczności. To sprawia, że człowiek czyni się towarem. Czy wszystko jest na sprzedaż, nie wyłączając osobowości?
18 lipca, niedziela godz. 18.00
Namiot kawiarniany przy muszli koncertowej
Kiedy w opowieści trzeba kłamać, żeby nie było nudno?. Krzysztof Zanussi, Marek Krajewski, Maciej Wojtyszko. Prowadzenie Michał Chaciński
Za kłamstwo nr 1 uważamy próbę zamknięcia historii człowieka lub pokolenia
w 90 minutowym filmie. A jednak byłoby nudno, gdybyśmy w opowieści trzymali się pełnego realizmu. Panorama chwytów stosowanych w literaturze i filmie rozciąga się od skrótów, uproszczeń natury obserwacyjnej, stylizację rzeczywistości dla wywołania emocji, poprzez przerysowania postaci aż do wydobycia emocji przy użyciu muzyki. Dodajmy do tej panoramy efekty specjalne w filmach akcji, zdjęcia poklatkowe, dzięki którym możemy zobaczyć wschód słońca w kilka sekund.
18 lipca, niedziela godz. 19.30
Namiot Debat
Cuda: iluzja czy rzeczywistość: Maciej Pol – iluzjonista, o. Jacek Prusak - egzorcysta, Jacek Santorski, Katarzyna Grochola. Prowadzenie: Krzysztof Zanussi
Hume powiedział, że cud jest przekroczeniem prawa natury. Czy możliwe jest przekroczenie prawa natury, realności? Wielu ludzi spoza religii opartej na Biblii wierzy w możliwość naruszania prawa natury poprzez działanie sił paranormalnych lub okultystycznych. Jedni wierzą w cuda, inni mówią o iluzji lub fikcji. Zaprosiliśmy iluzjonistę, psychologa, księdza i pisarkę.
19 lipca, poniedziałek godz. 12.00
Namiot Debat
Kiedy zabraknie nam mocy? Zbigniew Rapciak – prezes Polskie LNG (Gazoport), prof. Danuta Hubner, Maciej Owczarek – prezes ENEA, Czesław Bielecki. Prowadzenie: Robert Gwiazdowski
Niektórzy ekonomiści przyznają, iż najistotniejszy jest dziś kapitał ludzki, a nie kapitał finansowy. Ekonomia społeczna jako inny sposób na przedsiębiorczość, przeciwstawiana klasycznemu kapitalizmowi, w centrum rozwoju społeczno-gospodarczego umieszcza człowieka. Gdy zatem pytamy, co będzie, gdy zabraknie nam mocy, o którą moc pytamy? - o człowieka, o gaz łupkowy lub ropę naftowa? Czy zatem moc jest z nami i na jak długo ?
19 lipca, poniedziałek godz. 14.00
Namiot Debat
Czy telewizja kłamie? Czy media kłamią? Ilona Łepkowska, Jacek Żakowski, Sławomir Sierakowski, Piotr Wojciechowski, Jacek Santorski. Prowadzenie: Michał Chaciński
Na czyich usługach są media, polityków, konsumentów, a może na usługach wielkiego biznesu, jak twierdzą anarchiści? Jeżeli dziennikarze kłamią, to kłamią świadomie, czy są manipulowani? Dziennikarze to przecież nie tylko edytorzy informacji, ale też jej konsumenci. Na koniec zadamy pytanie o prawdę, bo jeżeli media kłamią, to gdzie szukać prawdy?
19 lipca, poniedziałek godz. 16.00
Namiot Debat
Pieniądz realny czy wirtualny? Leszek Balcerowicz, Guy Sorman. W II części Robert Gwiazdowski i Danuta Hubner. Prowadzenie: Jacek Żakowski (godz. 16.00)
Czy pieniądz przedstawiony w formie zapisu liczbowego na monitorze Waszego komputera, jest pieniądzem? Płacąc kartą plastikową lub przekazując pieniądze metodą elektroniczną, rzeczywiście mamy do czynienia z transferem gotówki? Czy istnieje granica realności, poza którą jest tylko świat Internetu? Czy brać za kryterium czynność (jak stukanie w klawiaturę), czy jej skutek? Jaka jest relacja transakcji internetowych do tradycyjnej wymiany pieniądz za towar?
19 lipca, poniedziałek godz. 16.00
Namiot kawiarniany przy muszli koncertowej
W polskim kinie. Rzeczywistość – czy jej opis jest bełkotem? Goście: Sławomir Sierakowski, Piotr Wojciechowski. Prowadzenie Michał Chaciński
Debata o grafomanii filmowej, o wielopoziomowych opowieściach, w których realne i symboliczne (wirtualne) splatają się… w bełkot. Przedstawiamy „Jeden taki film polski”: Brzydota i mocne sceny grają w nim główne role. Brzydota idzie łeb w łeb z wiwisekcją smutnych, wrażliwych, ale
i wyjątkowych bohaterów, snujących się po knajpach i uprawiających smutny seks. Piją -to jest Polska; tu nie da się żyć - powiedzą. „Jeden taki film polski” to mocne kino niepokoju, nie jakiś komercyjny gniot.
W tej debacie pytamy: dobry film to ten, który nam się podoba, czy podoba nam się inny, bo wiemy, że jest uznany za dobry i ważny? Pytamy też czy można mówić frywolnie i atrakcyjnie o rzeczach poważnych?
19 lipca, poniedziałek godz. 18.00
Namiot Debat
Czy Polska jest krajem sukcesu? Henryka Bochniarz, Robert Gwiazdowski, Bartek Konopka, Tomasz Bagiński. Prowadzenie: Magda Mołek (godz. 18.00)
Czy chcemy powiedzieć, że sukces kraju mierzymy powodzeniem jego obywateli? A może znakiem sukcesu jest wielkość produktu krajowego brutto (PKB)? – ten jednak mamy marny na tle innych krajów rozwiniętych. Może wzrost wielkości PKB, a może poziom inwestycji zagranicznych lub pokazywany w sondażach poziom zadowolenia Polaków z ich sytuacji majątkowej? Sukces jest zatem realny czy wirtualny?
19 lipca, poniedziałek godz. 18.00
Namiot kawiarniany przy muszli koncertowej
Dlaczego pingwiny są śmieszne? Waldemar Malicki, Jerzy Bralczyk. Prowadzenie Michał Chaciński
Blondynka słyszy pukanie do drzwi swojego mieszkania. „Kto to” – pyta. –„Ja.” – brzmi odpowiedź zza drzwi. – „Ja?” dziwi się blondynka wskazując na siebie palcem.
Dlaczego się śmiejemy? To, co śmieszy jednych, innych bulwersuje. Komedie Barei śmieszą, a komedie romantyczne nie (nasza opinia). Jedno jest pewne – śmiech to zdrowie. Śmiech pobudza układ odpornościowy, hamując wydzielanie hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu. Zwiększa wydzielanie endorfin (zwanych hormonami szczęścia) i łagodzi bóle głowy, mięśni lub zębów.
19 lipca, poniedziałek godz. 20.00
Namiot Debat
Mistyka: urojenia czy rzeczywistość? o. Jacek Prusak - egzorcysta, Jacek Santorski, Aida – jasnowidzka, Beata Pawlikowska, Janusz Wiśniewski – fizyk. Prowadzenie: Krzysztof Zanussi (godz. 20.00)
Kiedy zamykamy oczy na świat realny i swój namysł kierujemy ku wnętrzu lub ku absolutowi, to otwieramy drzwi percepcji pozazmysłowej - czy wtedy ulegamy urojeniom? – Debata o relacji między człowiekiem a rzeczywistością pozamaterialną, pozazmysłową lub transcendentną, nie z tego świata, pozarozumową, a w ujęciach ezoterycznych dostępną kanałami pozazmysłowymi, takimi jak telepatia, jasnowidzenie, odbiór kosmicznej energii itp.
Realista poprosi o pokazanie nam uduchowienia, a tym bardziej poprosi o wskazanie fizycznego wyrazu przeżycia mistycznego, absolutu, duszy. Jak zabrzmi odpowiedź mistyka?
20 lipca, wtorek godz. 12.00
Namiot Debat
Złapani w sieci. O relacjach w świecie wirtualnym. Dorota Zawadzka, Janusz Wiśniewski, Konrad Maj. Prowadzenie: Magda Mołek
ver.1. Rodzice nie mają kontaktu z dziećmi, które spędzają za dużo czasu w Internecie, dzielą się swoimi tajemnicami z numerami, nickami, ikonkami. Co więcej, nie mają kontaktu z realna rzeczywistością. A przecież związki rodzinne to także efekt chronienia wspólnych tajemnic przed otoczeniem.
ver.2. Sieć znosi ogr. ras. i polit. Rośnie liczba os., z którymi zawieramy przyj. i wymieniamy inf. każdego rodz. Więcej informacji:
Czy zatem sieć zaburza funkcjonowanie rodziny? Sieć to źródło wolności? Jaką wartość mają znajomości wirtualne? Znak czasu czy choroba czasu?
20 lipca, wtorek godz. 14.00
Namiot Debat
Między pasją a śmiercią: Robert Korzeniowski, Beata Pawlikowska, ks. Tomasz Zwiernik „Dziki”, Mateusz Damięcki. Prowadzenie: Magda Mołek
Krzysztof Hołowczyc kilka razy otarł się o śmierć. Nigdy nie porzucił pasji. Beata Pawlikowska nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich ryzykownych podróży, podobnie Mateusz Damięcki. Kiedy poprowadzimy wektor od pasji ku śmierci, to co umieszczamy na jego osi? Odpowiedzialność za swoje życie, za losy bliskich? Jakie jest relacja strachu do woli życia?
20 lipca, wtorek godz. 16.00
Namiot Debat
Tolerancja: hit czy kit? Michał Piróg, Manuela Gretkowska, Piotr Wojciechowski, Katarzyna Grochola, Sławomir Sierakowski, Jacek Żakowski. Prowadzący: Michał Chaciński.
Uchodźcy, Żydzi, Talibowie, geje, ateiści, katolicy, łączcie się przeciwko powszechnej nietolerancji! Z jednej strony postawę, nazwaną tolerancją, wskazujemy jako jedynie słuszną, z drugiej, w osobistym doświadczeniu rzadko udaje się nam postępować wg tej powszechnej maksymy. Kiedy mówimy Żyd, Talib, gej, Arab, katol lub bezbożnik – zaczynamy przenosić się w sferę stereotypów, wyniesionych z domu, ze szkoły czy ze swojego środowiska, uczuć nacechowanych niechęcią, strachem lub chęcią znalezienia kozła ofiarnego.
20 lipca, wtorek godz. 18.00
Namiot Debat
Unia Europejska a sprawa białoruska. Andżelika Borys, Aleksander Milinkiewicz. Prowadzenie: Jacek Żakowski (godz. 18.00)
Czy Polacy mogą wznieść się ponad zasady? Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Białorusi Jean-Eric Holzapfel powiedział w wywiadzie dla Deutsche Welle: ”Dla UE dialog z Białorusią to nie sprawa taktyki, lecz zasady”. Dialog, według niego, nie oznacza, że Unia zawsze zgadza się z tym, z kim rozmawia, ale Białoruś jest naszym sąsiadem i mamy wiele spraw, które należy omawiać wspólnie. Co na to przedstawiciele polskiej mniejszości, co Polska, bezpośredni sąsiad Białorusi, a zarazem kraj, który ma doświadczenia reżimu?
W poniedziałek będzie prezes Rapciak z LNG o12 chce nam wytłumaczyć jakim zbawieniem są zbiorniki z METANEMw uzdrowisku Świnoujście
A za dwie bańki, wiecie ile to jest piw? Dobry Łikend.
Karuzela musi kosztować.Pracuję za granicą ale rozliczam się w Świnoujściu.A więc mój płacony podatek w jakimś stopniu opłaca Karuzelę.Nie mam o to pretensji.Wnerwiają mnie prymitywne typy, których Rodzice ciężko pracują przy obsłudze turystów aby dać im papu a oni o każdej imprezie wypisują takie bzdury.
Mnie, to już nic nie bawi, nie interesuje, wszystko jest denne, badziewne, wsiowske i totalnie beznadziejne czego nie mogę powiedzieć o sobie, Ooo! taki jestem.±
Rozpalmy wielki piec.
2 miliony, karuzela może mieć z tego na czysto około 500 tysięcy.
Miasto nie płaci za całą imprezę matoły... tylko naprawde niewielka sume tego.
ile ?
Razem z obsługa miasta to dwie bańki
Niech Ktoś zapyta Prezydenta Miasta ile kosztuje Karuzela Kultury, jak usłyszy odpowiedż, to będzie SZOK!
gburom i prostakom- nigdy nic niepasuje-- dla nich liczy sie tylko ;; jabol'' i zadyma-- a inna kultura to dla nich --szajs''''''
Świetna inicjatywa, mam nadzieję, że będzie się rozwijała i że będą pryjeżdzały nowe osobowości.
Ale będzie ekstra! Ja już ręce zacieram! :)
q mać, tyle kasy wypieprzonej w błoto dla zaspokojenia próżności żmurasa
Magda Matołek i Żakowski oraz młoda Kwaśniewska... rzyg...
przecież to jest szajs !! co w tym ciekawego ?
A co do tej pory to nie tętniła ?
przez caly tydzien promenada bedzie tetnic zyciem ale rozrywka ja cie super!!
Tylko że kto jest w stanie w normalnym trybie kupić bilety na Stuhra??
radykał jeżeli Stuhr, Zanussi to dla Ciebie chała, to Ty Panisko pewnie po Harvardzie a i może jakiś bankier z Wall Street to co tu robisz w naszym Ś-ciu
Nuda wiocha szajs:) Jak takie dno się serwuje to jak tu nie krytykować. Oczywiście miasto zapłaci za tą chałę. Precz z SLD w tym mieście.
w końcu coś dla myślących ludzi.
letnia rozrywka.prawie same wielkie gwiazdy beda przynudzaly.
debaty kłótnie 8 baranów i 300 ciekawskich lipa totalna
Karuzela powinna sie odbywac poza scislym sezonem aby przyciagnac dodatkowych gosci w nie w czasie gdy wszystko jest zapchane