POGODA

Reklama


Wydarzenia

RMF fm • Wtorek [19.06.2007, 18:54:13] • zachodniopomorskie

Zachodniopomorskie: Przymusowy ubój świń

Wszystkie świnie z gospodarstwa w gminie Trzebiatów w Zachodniopomorskiem, skąd pochodziły zwierzęta zarażone włośnicą, zostaną ubite. Taką decyzję podjął prokurator – dowiedział się reporter RMF FM Paweł Żuchowski. Weterynarze chcą sprawdzić, czy pozostałe zwierzęta też są zarażone.

Wczoraj RMF FM ujawnił, że na początku maja do zakładu mięsnego w Świerznie trafiło dziewięć świń z tego gospodarstwa. U ośmiu stwierdzono włośnicę. Dziewiąta – zdaniem weterynarzy – była zdrowa. Prawdopodobnie to właśnie z niej wyprodukowano kiełbasę polską, w której były włośnie.

Badanie przyczyn zakażenia ludzi włośnicą rozpoczął ekspert z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach rozpoczął badanie przyczyn zakażenia ludzi włośnicą w województwie zachodniopomorskim. Sprawdzi m.in. ubojnię w Stuchowie oraz zakład mięsny w Świerznie, skąd pochodziła zakażona kiełbasa.

W sumie objawy zarażenia włośnicą wystąpiły u ponad 130 osób. Z jednej strony mamy dramat chorych, a z drugiej – dramatyczną sytuację kilkudziesięciu pracowników, którzy od kilku dni pozostają bez pracy po tym, jak inspektorzy tymczasowo zamknęli zakład w Świerznie.

Żaden z pracowników na zakładzie nie jest chory na włośnia. Wszyscy pracownicy stołują się tutaj. Jemy te same wyroby co inni konsumenci i w naszym zakładzie nikt nie jest chory - mówi przedstawiciel zakładu produkcji mięsa i wędlin w Świerznie. Sto osób załogi stoi na dzień dzisiejszy przed widmem zamknięcia zakładu - zaznacza drugi. Ktoś nam po prostu świnię podłożył - podkreśla trzeci pracownik.

Włośnica (trychinoza) jest odzwierzęcą chorobą inwazyjną. Jej źródłem są larwy, a przejściowo także postacie dojrzałe włośnia - nicienia o długości 1,5 - 3 mm. Choroba jest groźna, a jej leczenie długotrwałe. Człowiek zaraża się, jedząc surową lub niedogotowaną, zakażoną nicieniami lub ich larwami wieprzowinę lub dziczyznę, a także jedząc wędliny wędzone w zbyt niskiej temperaturze. Nie można zarazić się od chorego człowieka. Zachorowania są zwykle rodzinne.

Charakterystyczne objawy włośnicy to: bóle mięśni, po kilku dniach wysoka gorączka, z dreszczami, nudności, wymioty, biegunki, przemijający obrzęk twarzy i powiek, osłabienie, niekiedy wysypka na skórze, bowiem wędrówka larw nicienia (włośni) wewnątrz organizmu wywołuje objawy podobne do alergii. Możliwe powikłania włośnicy to: zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie mięśnia sercowego lub uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

kasia mg • Czwartek [21.06.2007, 11:56:27] • [IP: 80.245.176.**]

to tez pewnie wina motocyklistow...

Gość • Wtorek [19.06.2007, 20:57:23] • [IP: 88.156.235.**]

Syfiarzy zlikwidowac, iinnych kontrolowac jak oszustow!!.

Elio • Wtorek [19.06.2007, 20:38:14] • [IP: 80.54.123.***]

To ciekawe. Żaden z pracowników na zakładzie nie jest chory na włośnia. Czyżby nie próbowali wędlinek własnej produkcji? To rzecz niespotykana. A może ktoś kiełbaskę podmienił - np agenci Putina.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■