Marynarze polskich niszczycieli rozpoczną wizytę w Marynarce Wojennej od spotkania z wiceadmirałem Waldemarem Głuszko p.o. Dowódcy MW. Spotkanie odbędzie się na ostatnim niszczycielu pozostającym w służbie, okręcie muzeum ORP „Błyskawica” (Gdynia, skwer Kościuszki godz. 10:00). Po spotkaniu zaokrętują się na okręt ratowniczy ORP „Lech”, na pokładzie którego odbędą rejs po Zatoce Gdańskiej. ORP „Lech” wejdzie również do gdańskiego portu przy Westerplatte. Tam uczestnicy zjazdu złożą kwiaty przy Pomniku Obrońców Wybrzeża i zwiedzą jednostki Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Drugi dzień V Zjazdu Załóg Niszczycieli to wizyta w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Tam marynarze zwiedzą miejsca, w których większość z nich zaczynała swoją służbę. O godzinie 13:00 wezmą udział w uroczystym apelu z okazji Święta Marynarki Wojennej. Ostatni dzień zjazdu (sobota, 26 czerwca) jego uczestnicy spędzą w Gdyni, gdzie m.in. wezmą udział w uroczystej promocji absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Podsumowaniem V Zjazdu Załóg Niszczycieli będzie udział w koncercie galowym z okazji Święta Marynarki Wojennej (Gdynia-Oksywie, kinoteatr Grom, godzina 13:00).
W powojennej historii polska flota posiadała 6 niszczycieli. Były to, jeszcze przedwojenne, ORP „Burza” (wycofany z linii w 1960 r., okręt muzeum MW do 1976 r.) i ORP „Błyskawica” (wycofany z linii w 1976r, do dzisiaj okręt muzeum MW) oraz ORP „Grom” i ORP „Wicher” (wycofane odpowiednio w 1973 r. i 1974r.), ORP „Warszawa” (wycofany w 1986 r.) i ORP „Warszawa” (wycofany w 2003 r.). Polskie niszczyciele w czasie swojej służby dysponowały najsilniejszym uzbrojeniem w polskiej flocie wojennej. Jednostki te charakteryzowały się znacznymi gabarytami i wszechstronnym uzbrojeniem i wyposażeniem. Z czasem w większości flot, również polskiej zastąpiono je fregatami i korwetami.
kpt. mar. Grzegorz Łyko
biuro prasowe Marynarki Wojennej
a co mamy teraz? hahahaa Pozdrawiam z UK, z panstwa nieudacznikow przecierz ktorzy maja tylko bron nuklearna i super mysliwce i okrety.