Decyzja o tym, które urządzenie będzie odpowiednie dla nas, zależy w dużej mierze od zasobów naszej kieszeni, ale obecnie można na rynku kupić stosunkowo tani klimatyzator mniej znanej firmy, który powinien służyć nam wiele lat.
Klimatyzatory dzielą się na trzy typy w zależności od działania i sposobu ich montowania: split, okienny i kompaktowy.
Najlepszy do mieszkania
Pierwszy z nich wydaje się najlepszym rozwiązaniem do mieszkań. Składa się z dwóch jednostek - zewnętrznej (skraplacz) oraz wewnętrznej (parownik). Główny element urządzenia jest montowany na zewnątrz domu, w ten sposób wewnątrz klimatyzator prezentuje się estetycznie i, co istotne, cicho pracuje. Ponadto jest bardzo wydajny.
Przenośny, ale hałaśliwy
Do mieszkań można także polecić klimatyzatory kompaktowe, są to przenośne, łatwe w obsłudze urządzenia. Mają one konstrukcję tak zwanych monobloków, czyli zawierają w jednej obudowie zarówno parownik jak i skraplacz. Największym problemem przy korzystaniu z takiego urządzenia jest jego dość głośna praca.
Raczej do biura
Najmniej przydatne do mieszkań są klimatyzatory okienne. Także one są konstruowane w systemie monobloku. Niestety, duże rozmiary (pudło o wymiarach ok. 60-70 cm szerokości, wysokości i długości) i konieczność montażu w oknie, co wymaga trwałej przeróbki ram, powoduje, że są one mało praktyczne w mieszkaniach. Mało kto jako alternatywę montażu klimatyzatora w oknie przyjmie montaż w ścianie, gdzie trzeba by było wykuć odpowiedni otwór. Tego typu urządzenia sprawdzają się najlepiej w biurach, a także mniejszych sklepach. W mieszkaniu wyglądałyby nieestetycznie. Przy zakupie wszelkich klimatyzatorów warto wybierać, dla własnej wygody, te sterowane pilotem.
Jaki kupić?
Na rynku mamy dosyć szeroki wybór klimatyzatorów i to różnych firm - zarówno tych najbardziej renomowanych, na przykład - Fujitsu, Hitachi czy Sanyo, jak i tańszych marek - LG, Chigo, Galanz. Większość tańszych klimatyzatorów jest produkowana w Chinach, ale na oryginalnych podzespołach. W rzeczywistości w domu nie odczujemy wielkiej różnicy między pracą kilmatyzatorów różnych marek. Za to sporo zaoszczędzimy. Zakup klimatyzatora to wydatek rzędu od 1,5 do nawet 6 tys. zł.
Można także wentylator
Dobrą alternatywą wobec kilmatyzatorów mogą być wentylatory. Generalnie wyróżniamy ich trzy rodzaje - stojące, biurkowe, sufitowe i kanałowe. W domu i biurze najpopularniejsze są te dwa pierwsze. Najlepsze modele mają regulowaną prędkość nawiewu (przynajmniej trzykrotną) oraz regulowany kąt nachylenia głowicy. Ich cena waha się od 60 do 300 zł.
Gazeta Wsółczesna
Nie zapominajmy o Daikin to jedna z najlepszych marek w świecie klimatyzacji.
Roman wie jak sie ochlodzic...:-)