Tegoroczny maj jest chłodny. Synoptycy twierdzą, że nie ma obaw do niepokoju. Zimne maje to normalne zjawisko dla naszego, umiarkowanego klimatu.
- Wszystko jest w porządku. Nie ma żadnych anomalii, jesteśmy przyzwyczajeni do majowego ciepła, lecz w tym roku zrobił nam niegroźnego psikusa - mówi Ryszard Śliwiński synoptyk IMGW w Szczecinie.
Szczególnie zimny był maj w 1941 roku. Tego roku na ówczesnych niemieckich terenach notowano przymrozki, często padał śnieg. Trzeciego maja w Poznaniu temperatura osiągnęła zaledwie jeden stopień powyżej zera. W definicji klimatologicznej te zjawisko nazwano okresem przedzimowym.
Historia zna czasy jeszcze zimniejsze. Wyjątkowo chłodny był maj w 1740 roku. Według kronik to właśnie w tym miesiącu często znajdywano zamarzniętych ludzi wraz z końmi. Prawdopodobnie średnia temperatura tego miesiąca w wielu miejscach Polski nie przekraczała jednego stopnia powyżej zera.
Zazwyczaj od dwunastego do piętnastego maja panują najchłodniejsze wiosenne dni. Jest to zjawisko charakterystyczne dla naszego kraju. Następuje wówczas zmiana cyrkulacji atmosferycznej. Przy słabnącym wyżu wraz z niżem barycznym napływa zimne powietrze z obszarów polarnych. Zatem środek maja może być deszczowy, zimny, a czasem i mroźny.
Według synoptyków na razie nie mamy co liczyć na zbyt szybką poprawę pogody. Zgodnie z ludową tradycją tzw. zimnej Zośki przez pewien czas będzie jeszcze chłodno. W naszej części regionu temperatura w nocy nie będzie przekraczała trzech stopni. Najchłodniej będzie za dwa dni. Wtedy to w naszym województwie mogą wystąpić silne opady deszczu. Należy także spodziewać dość niskiej temperatury, utrzymującej się w granicach dziesiątej kreski powyżej zera.
Kolejna dekada miesiąca także w obrazach bardziej pesymistyczna. Na Pomorzu bardziej jesiennie niż wiosennie. Do tego zmienna aura niekorzystnie wpływać będzie na nasze samopoczucie.
Meteorolodzy twierdzą, ze bardziej łaskawszy będzie dla nas czerwiec. Już od pierwszego dnia miesiąca w naszym regionie zrobi się cieplej. Będziemy mogli liczyć na wiele ciepłych, słonecznych, a nawet upalnych dni.
mazd
Pozdrowienia dla przesympatycznego pana Marka :)
Pan Marek, wspaniały człowiek :)
Uparty niedouczony o końcówce IP. ..11 nie widzi różnicy między" bardziej łaskawy" a" łaskawszy".Znaczeniowo są tożsame, ale formalnie różne, i nie wolno mieszać ich, np.tak:"bardziej łaskawszy".To błąd gramatyczny!Można zatem powiedzieć:"łaskawszy" lub"bardziej łaskawy", tylko tak.
przystojny pan!
na kiego grzyba mi te 3 pary nowych japonek, cholera jasna...
Zimnisko utrzymuje sie w calej Europie. Mowi sie, ze kremy do opalania beda mogly posluzyc dopiero w 2012 lub 2013 roku. Planeto - przebacz!
Pan Marek ;) miły i pogodny człowiek ;)
A słyszeliście głąby o obocznościach językowych. Bądź łaskawy, łaskawszy itp
Cyt.: " Synoptycy twierdzą, że nie ma obaw do niepokoju." A co to są obawy do niepokoju? Napiszcie, że nie ma obaw, albo nie ma podstaw do niepokoju. Tu często spotykamy takie bzdurki i potworki językowe.
Gościu z 11:57, nie masz racji. Nie pisze się i nie mówi się:"te zjawisko", tylko" to zjawisko"; nie pisze się i nie mówi się" bardziej łaskawszy", tylko:"bardziej łaskawy". To podstawowe reguły. -Tekst sprawdzony?! Przez kogo?!!
IP 80 245 186 Nie masz pojęcia. Nie pisz bzdur. Właśnie tak się pisze.Tekst był sprawdzony
To jest jedna z nielicznych osób w Świnoujściu, z którą można porozmawiać o sztuce, malarstwie i muzyce, człowiek otwarty, wrażliwy, kulturalny-dlaczego nie jest dyrektorem domu kultury?! Ten człowiek powinien współdecydować o kulturze w naszym mieście! Apel do fotografików: częściej zamieszczajcie zdjęcia ludzi wartościowych- to forma uświadomienia sobie, że życie nie kończy się na zapleśniałej elicie lokalnych władz.
Pan Marek:):*.
Szkoda, że Pan Marek nie sprawdził wypociny autora. Człowieku, kto Cię uczył języka polskiego?"W definicji klimatologicznej te zjawisko nazwano okresem przedzimowym.""Meteorolodzy twierdzą, ze bardziej łaskawszy będzie dla nas czerwiec" - co to jest??!!
dajcie lepiej jakas goraca szmulke na pop-upie to sie wszyscy rozgrzeja
Pan Marek najlepszy wychowawca i nauczyciel od angielskiego :d Pozrowienia
Podobnie było w 1968 roku? Jeszcze 1 czerwca nie wszystkie drzewa miały liście, a kasztany kwitły do ostatnich dni zajęć lekcyjnych.
...a w 1654 było chłodniej od 1941 !
Pan Marek THE BEST człowiek !! pozdrowienia
Pozdrowienia dla Pana Marka. Ulubionego nauczyciela języka angielskiego :)
ale urrrwwwwwwwwałłłł
Pozdrowienia dla Marka z UK
w latach 1783-85 erupcje wulkanów w Islandii na trwałe zmieniły mapę polityczną kontynentu. Nie dość, że zginęła 1/3 mieszkańców wyspy to w Europie przez wiele lat prawie tylko padał deszcz. Chmura wulkaniczna przyniosła chłód i głód.
pozdrawiam wychowawce
taa, bardziej łaskawszy to mógłby być autor tego artykułu