POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Sobota [17.04.2010, 10:37:14] • Świnoujście

Pomniki z Placu Słowiańskiego.Cz. 1

Pomniki z Placu Słowiańskiego.Cz. 1

Plac Słowiański i jego pomnikowa ozdoba, 1965 r. (fot. Archiwum autora )

Jesienią 1945 r. wraz z przekazaniem pod administrację polską trenów będących niegdyś częścią dawnego powiatu Uznam- Wolin, otwarła się, mówiąc poetyckim językiem, polska karta w ich dziejach. Upłynąć musiało jednak nieco czasu nim zaczęliśmy stawiać tu nasze, polskie pomniki.

Póki co, już w 1947r. przez dowództwo rosyjskiego garnizonu podjęta została decyzja o zbudowaniu tu pomnika dla uczczenia pamięci jego „wyzwolicieli” czyli żołnierzy armii radzieckiej. W ówczesnych warunkach politycznych trudno sobie wyobrazić, by w dziele jego budowy nie uczestniczyli polscy mieszkańcy miasta. Na polecenie władz, organizowane były na Placu Słowiańskim prace przygotowawcze, wykonywane w większości przez miejskie przedsiębiorstwa komunalne, zakłady pracy i mniej czy więcej ochotniczo, przez mieszkańców.

Pomniki z Placu Słowiańskiego.Cz. 1

Mieszkańcy Świnoujścia w czynie społecznym z należytym entuzjazmem przygotowuje miejsce pod pomnik wdzięczności, 1948.(fot. Archiwum autora )

W prace, szczególnie te trudniejsze, angażowano też pozostających nadal w mieście dawnych jego mieszkańców, Niemców. Do nich należało m.in. wykopanie fundamentu pod pomnik zaprojektowany przez przedstawiciela Armii Radzieckiej, wylewanie betonu itd. Strona radziecka na rzecz budowy monumentu przekazała wagon cementu, który nawiasem mówiąc, wcześniej został zabrany z pobliskiej cementowni w Lubiniu, znajdującej się już oficjalnie pod polskim zarządem.
Wiosną 1949 r., w rocznicę zajęcia miasta przez jednostki sowieckie, z wielką pompą nastąpiło odsłonięcie monumentu. Był to typowy tego rodzaju obiekt. Na odlanym z betonu, nieproporcjonalnie dużym cokole - klocku, posadowiony został przysadzisty graniastosłup, zwieńczony na szczycie również z betonu wykonaną gwiazdą. Umocowane na cokole tablice głosiła, że ów pomnik poświecony jest bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej, poległym w 1945 r.

Pomniki z Placu Słowiańskiego.Cz. 1

Pomnik wdzięczności w całej swej krasie, 1970 r.(fot. Archiwum autora )

Oficjalnie nazwano go pomnikiem wdzięczności, rozumie się nas Polaków dla sowieckich żołnierzy, którzy wolność nam przynieśli. Zważywszy na historię tego skrawka ziemi, jak i historię stosunków polsko-radzieckich, intencje projektodawców i budowniczych odbiegały znacznie od odczuć polskich mieszkańców. Ale pomnik stanął i pod nim, z okazji niemal wszystkich nowych świąt państwowych, obywały się stosowne uroczystości. Do takich należały 1 maj, Dzień Zwycięstwa obchodzony 8 maja, Święto Odrodzenia (22 lipca), rocznica Rewolucji Październikowej itd. Pod pomnikiem, z orkiestrą każdego roku defilowały też pododdziały sowieckiej Floty Bałtyckiej, której jednostki stacjonowały w Świnoujściu. Próbowano też wprowadzić z poparciem władz politycznych tradycję składania przez nowożeńców wychodzących z pobliskiego Urzędu Stanu Cywilnego, ślubnej wiązanki w podzięce wyzwolicielom. Poza kilkoma przykładami w wydaniu wyjątkowo gorliwych par, obyczaj ów nie przyjął się. I tak było jeszcze przez ponad 20 lat.
Pierwszy raz postulat usunięcia sowieckiego monumentu z ulic miasta został podniesiony na jednym z wieców mieszkańców w październiku 1956 r. Było to hasło na owe czasy zbyt radykalne i z czasem, tak jak postulat wyjścia z miasta garnizonu rosyjskiego, odszedł w zapomnienie. I jak dawniej przy wspomnianych okazjach i w rocznicę „wyzwolenia” ( 5 maja ), defilowano, manifestowano i składano kwiaty. I tak jak niegdyś, więcej w tym było propagandy i pustosłowia, niż szczerości.
Zmiana pomnika dokonana została całkiem niespodziewanie, w latach kiedy jeszcze „odwieczna przyjaźń narodów radzieckiego i polskiego”, jak też nasza wdzięczność za wyzwolenie, nie budziła istotniejszych zastrzeżeń. Postulat zmiany wyglądu Placu Słowiańskiego, połączony z przebudową pomnika wyszedł z kręgów partyjno – administracyjnych w 1974 r. i miał na celu polepszenie estetyki centrum miasta. Stojący monument raził swym prymitywizmem i archaizmem, nadto kolidował z zamierzeniami miasta w zakresie unowocześnienia ruchu kołowego. Zachowując wymagany wówczas w tego typu przedsięwzięciach, wiernopoddańczy ton, władze miasta, poparte przez tzw. czynniki polityczne od komitetu PZPR po Front Jedności Narodu, zaproponowały dowództwu miejscowego garnizonu rosyjskiego, jak też ambasadzie radzieckiej, zmianę monumentu na bardziej nowoczesny w formie i zaangażowany w treści. Miał on jeszcze lepiej ukazać więzi przyjaźni i miłości niemal, jakie łączyły nasze narody i państwa.
Akcja ta zbiegła się z działaniami ówczesnych centralnych władz politycznych, które wprowadzały do Konstytucji PRL zapis o przyjaźni i sojuszu polsko – radzieckim. Być może ten czynnik zdecydował, że władze radzieckie wyraziły zgodę na przebudowę i zmianę posadowienia pomnika. Po wstępnej akceptacji, wykonania projektu i makiety pomnika, zlecone zostało jednemu ze szczecińskich plastyków. Zgodnie z intencjami zleceniodawców, pomnik zmieniał się nie tylko formalnie, ale też treściowo, w porównaniu do tego, jeszcze stojącego. Otóż miał on być wyrazem nie tyle wdzięczności, ile braterstwa łączącego nasze narody. Symbolizować to miały popiersia radzieckiego oraz polskiego marynarza, stojące ramię w ramię, a literalnie ideę ową wyrażał napis na leżącej u stóp pomnika płycie, że „Przyjaźń zrodzona w boju przetrwa wieki”. Po zaakceptowaniu przez wszystkie czynniki projektu, przystąpiono do prac przygotowawczych, które zapoczątkowano demontażem pomnika istniejącego. O ile problemów nie stanowiło rozebranie iglicy i gwiazdy, to kłopoty towarzyszyły próbom zdemontowania cokołu.

Pomniki z Placu Słowiańskiego.Cz. 1

Demontowanie starego pomnika wdzięczności na Placu Słowiańskim, 1974 r.(fot. Archiwum autora )

Był on wykonany z tak piekielnie mocnego, spetryfikowanego betonu, że próby rozbicia go młotami pneumatycznymi nie dawały rezultatu. W tej sytuacji, został on z niemałym wysiłkiem zepchnięty do wykopanego uprzednio, odpowiednio dużego dołu. Pomiary okazały się niezbyt precyzyjne i fragment cokołu przez kilka lat wystawał ponad poziom terenu. Maskowano go, nadając mu kształt kwietnika, czy też rabaty kwiatowej.
W tak zwanym międzyczasie, szczeciński twórca tworzył w innym miejscu na tym samym placu, swój także betonowy, ale nowy pomnik. Na monument składały się tak modne w estetyce tamtych lat skrzydła i dwie postaci marynarzy, radzieckiego i polskiego, wyłaniające się z jednej bryły betonu.

Pomniki z Placu Słowiańskiego.Cz. 1

Budowa nowego w treści i formie pomnika polsko - radzieckiego braterstwa broni, 1974.(fot. Archiwum autora )

Na niemal końcowym etapie prac, uczestniczący w komitecie budowy nowego pomnika, przedstawiciel garnizonu radzieckiego, dopatrzył się, że w wykonanym monumencie, postać marynarza polskiego stoi przed radzieckim. Jego zdaniem nie odzwierciedlało to właściwych proporcji i stosunków między połączonych odwiecznym braterstwem narodami. Artysta plastyk wykazał się refleksem i nakazał odpiłowanie głów obu postaci i ich zamianę, by stworzyć układ satysfakcjonujący stronę radziecką.

Pomniki z Placu Słowiańskiego.Cz. 1

Oficjalna delegacja aktywu politycznego i administracyjnego miasta wspomagana przedstawicielami rosyjskiego garnizonu, składa kwiecie pod przebudowanym pomnikiem, 1985 r. (fot. Archiwum autora )

Pomnik odebrany i oficjalnie odsłonięty został w 1975 r. I znowu, jak dawniej, w odpowiednie dni, pod cokół wędrowały delegacje, składano kwiaty i było też coś nowego, palił się przy takich okazjach zainstalowany tam znicz.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 46, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 46

Gość • Niedziela [18.04.2010, 17:32:06] • [IP: 217.97.199.*]

Szanowny panie Józefie jak zwykle pan troszkę kręci.

Gość • Niedziela [18.04.2010, 14:26:54] • [IP: 92.42.113.***]

W latach 80-tych artystę - plastyka, próbował naśladować słynny śp Jimmy Radyjko. Szedłem wówszas po 6.oo na prom, a na pomniku siedział Jimmy i odcinał Rosjaninowi piłką głowę. Oczywiście za moment znalazło się SB i pracowitemu Jimmiemu przerwali ciężką pracę.

Gość • Niedziela [18.04.2010, 13:32:11] • [IP: 92.42.116.**]

Nie szanujemy historii. Zobaczcie w Ahlbecku, tam też jest pomnik pamięci żołnierzy radzieckich, ale tam pomnika nikt nie burzy, jest zadbany. Szanują siebie wiec szanują historię. Nie to co my

Radykał • Niedziela [18.04.2010, 12:41:09] • [IP: 95.129.226.***]

A ty cieniaku 199 tez ze slowianki? Przedstaw sie:)

Gość • Niedziela [18.04.2010, 08:59:50] • [IP: 92.42.118.**]

Król Klon Jarosław I. ..To brzmi dumnie

Gość • Niedziela [18.04.2010, 08:45:23] • [IP: 217.97.199.*]

ale najgorsze jest to, że my mieszkancy blokow spł.słowianin utrzymujemy ta telewizję!

Gość • Sobota [17.04.2010, 23:00:29] • [IP: 87.205.253.**]

Gościu z 20:53 ma absolutnie rację: Czas najwyższy przerwać te wstrętne komusze koszmary, bo nadeszła świetlana era królów Kaczyńskich i bliska już elekcja Jarosława I...

Gość • Sobota [17.04.2010, 21:25:38] • [IP: 79.162.74.***]

Taak janusz tęskni za gwiazdą.

Gość • Sobota [17.04.2010, 20:53:55] • [IP: 93.94.186.***]

a teraz tam stanie popiersie naszego króla Kaczyńskiego

Gość • Sobota [17.04.2010, 19:45:05] • [IP: 217.97.199.*]

18:19] • [IP: 80.245.183.***]: niestety często podobnie gdy czyta się Twoje komentarze... :/

Gość • Sobota [17.04.2010, 19:30:38] • [IP: 93.94.190.***]

mieszkam w naszym mieście już45 lat jak pamiętam co by się tu niebudowało było łe, be czli krytykowane.11 tego LISTOPADA, przeprawa promowa, basen Północny, nowa promenada, przebudowa starej promenady, i.t.p. dziwne by było gdyby było inaczej. jedno jest pewne miasto pięknieje porządkuje brzydkie zakątki do takich nalężał pomnik w centrum miasta przebudowę zaczął już Pan Możejko i co nie dokończył spaprał.Nagrobna tablica zawieszona na szubienicy.Sama treść jej jest dobra tylko oprawa byle jaka, czs tozmienić.

Gość • Sobota [17.04.2010, 19:12:11] • [IP: 83.168.89.*]

Po prostu niech tam będzie rynek z wszelkimi atrakcjami jak to jest np. w Kazimierzu Dolnym-oczywiście fontanna czy kaskada wodna odpowiednio oświetlona dodała by sympatycznego smaczku.Pomniki z defiladą i orkiestrą wojskową- rampampam... niech budują w granicach np portu wojennego lub urzędu miasta-tam jest duuuużo dostojnego miejsca-over.

Gość • Sobota [17.04.2010, 19:05:35] • [IP: 109.243.79.**]

Marcin ty się weź do nauki dziecko a nie piszesz tu pierdoły na forum!!

Radykał • Sobota [17.04.2010, 18:19:15] • [IP: 80.245.183.***]

171 dobrze gada:) Jak widzi się takich cyników to chce się wymiotować.

Gość • Sobota [17.04.2010, 18:18:04] • [IP: 83.31.182.***]

...pamietam, rok 1965 pochód 1-maja, przy teatralnej stała trybuna...

Gość • Sobota [17.04.2010, 18:07:55] • [IP: 217.97.199.*]

16:13] • [IP: 79.184.171.***]: odp.: bo przez przypadek spojrzałeś w lustro...?

Gość • Sobota [17.04.2010, 17:43:40] • [IP: 80.245.191.***]

sobota pojechaliśmy grupą zobaczyć mostek do Kaminke jest ładny ale co jest straszne to auta działkowiczówn na nowym poboczui trawinku 17 aut, parking o 8 metrów 3 auta, ludzie wsiadający do aut ktore zmiażdżyły ozdobne pobocze wyglądają na inteligentnych tylko to durnie i swołocz jeden facet tylko chciał sprowadzić staaż miejską ale odwiedliśmy go od tego bo straż jest bardzo marna możę po wyborach będzie lepiej a szkoda bo niemcy tylko to komentują i się podśmiewója

Gość • Sobota [17.04.2010, 16:56:31] • [IP: 80.245.189.***]

a ten portal jaki jest?pro ??

Radykał • Sobota [17.04.2010, 16:19:54] • [IP: 80.245.183.***]

Największym dowodem na brak poczucia podstaw ludzkiej przyzwoitości u pana Żmurkiewicza jest to, że nie zrzekł się jeszcze mandatu oraz, że przemawia w komuszej tv swinoujscie jakby nigdy nic sie nie stalo.

Gość • Sobota [17.04.2010, 16:13:05] • [IP: 79.184.171.***]

Ostatnia fotka z 1985 roku a na nim JAN FASOLA w otoczeniu czerwonych przydupasów. Dlaczego się mi chce wymiotować ?

Gość • Sobota [17.04.2010, 15:21:08] • [IP: 217.97.199.***]

ARMIA RADZIECKA Z NAMI OD DZIECKA

7-me Dziecko Baby Jagi • Sobota [17.04.2010, 14:43:55] • [IP: 79.162.175.***]

Zamiast jakiegoś pomnika na placu Słowiańskim, można postawić starą kotwicę, którą by się iglakiem obskrobało z rdzy, maznęło bitumikiem i pomnik jak tra lala.Albo starą bojkę.

Gość super ktoś • Sobota [17.04.2010, 14:28:59] • [IP: 80.245.182.***]

moim zdaniem teraz powinni postawić pomnik ku pamięci ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.

Gość • Sobota [17.04.2010, 14:27:44] • [IP: 80.245.189.***]

latka lecą a znajomi dalej dzierżą władzę- widac swinoujscie stałe w uczuciach

Gość • Sobota [17.04.2010, 14:09:57] • [IP: 217.97.193.***]

Mieszkańcy nigdy nie usłyszą odpowiedzi na takie pytanie a to z tego powodu, że go nigdy nie będą mieli odwagi ani chęci zadać, widać po wynikach wyborów, że odpowiedzi na tak fundamentalne pytania zwyczajnie ich nie obchodzą Problem z tymi cynikami jest jeszcze taki, że chcieli by mieć pieniądze i również ludzki szacunek a jak tu mieć szacunek do takich ludzi?

Oglądasz 1-25 z 46
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Informujemy, że w związku z ogłoszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem żałoby narodowej w Polsce po śmierci papieża Franciszka, zaplanowana na ten dzień Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwołana. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w innych naszych wydarzeniach w przyszłości. Z poważaniem, Organizatorzy ■