POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dziennik Wschodni • Wtorek [12.06.2007, 21:28:15] • Polska

Inwazja ślepych wampirów

Inwazja ślepych wampirów

Najwięcej zachorowań po ukąszeniu przez zdradliwego pajęczaka w powiatach lubelskim, tomaszowskim i bialskopodlaskim(fot. Archiwum )

Już 184 mieszkańców Lublina zapadło w tym roku na boreliozę po ukąszeniu przez kleszcza - alarmuje sanepid.

Jedne z najbardziej niebezpiecznych pasożytów atakują nie tylko ludzi, ale też zwierzęta.
- W ubiegłym roku o tej porze było mniej zachorowań na boreliozę, bo 147 - mówi Jerzy Kowalczyk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
Mirosław Potapiuk, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Parczew potwierdza, że w tym roku kleszcze atakują ze zdwojoną siłą. - Wielokrotnie zdejmowałem je z siebie. Są w trawie, w krzewach, na drzewach.
Kleszcz, nazywany ślepym wampirkiem, żywi się krwią. Oczekuje na swą ofiarę po niewidocznej dla nas stronie liścia. Kiedy wyczuje ciepło człowieka, odpada i wgryza się w skórę. Ale nie każdy nas zarazi. Tylko niektóre są nosicielami groźnych chorób: zapalenia opon mózgowych oraz boreliozy. Ponieważ jednak kleszcze świetnie przetrwały łagodną zimę, ryzyko zachorowania jest znacznie większe niż przed rokiem.
- Pierwszy objawem zakażenia boreliozą jest rumień wędrujący, który pojawia się po 2-3 dniach - opisuje objawy dr Joanna Krzowska-Firych z Kliniki Chorób Zakaźnych lubelskiej Akademii Medycznej. - Wygląda jak czerwona obrączka blednąca w środku, o średnicy około 5 centymetrów. Ma tendencję do powiększania się. Lekarz musi podać antybiotyki. Leczenie odbywa się w domu. Przy zaawansowanym zakażeniu rozprzestrzenionym na narządy wewnętrzne trzeba chorego położyć do szpitala.

Dr Krzowska-Firych dodaje, że u 20 proc. zakażonych nie pojawia się rumień. - Wtedy po co najmniej 6 tygodniach od ugryzienia należy zrobić badanie na oznakowanie przeciwciał - radzi. Każdego kleszcza trzeba wyjąć od razu. Najlepiej pójść z tym do lekarza. Nie wolno pasożyta drażnić, smarować tłuszczem. Przed wycieczką w plener najlepiej założyć czapkę, zakryte buty, długie spodnie i koszulę z długimi rękawami. Po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Po spacerze z psem trzeba też obejrzeć skórę swojego pupila. Janusz Mańko, weterynarz z Lecznicy dla Małych Zwierząt w Lublinie mówi o pogryzionych zwierzętach. - Codziennie wyjmujemy kleszcze psom - mówi. - Mieliśmy już 15 zachorowań na babesziozę, groźną chorobę krwi wywołaną przez kleszcze.

SZCZEPIONKA
Przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych jest szczepionka. Kosztuje kilkadziesiąt złotych. Można się zaszczepić, np. w sanepidzie. Przeciw boreliozie nie ma szczepionki. Choroba wcześnie rozpoznana i leczona prowadzi do wyzdrowienia. Nie leczona - do uszkodzenia układu nerwowego, narządów ruchu i serca.


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [13.06.2007, 09:53:22] • [IP: 88.156.235.**]

RATUNKUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■