POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Poniedziałek [15.03.2010, 21:43:13] • Region

„TARCZA PRZECIWMINOWA” NA BAŁTYKU

Dzisiaj rano (poniedziałek, 15 marca), okręty Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1) wyszły z portu w Gdańsku. Zespół, określany mianem „Tarczy Przeciwminowej” rozpoczyna ćwiczenia na Bałtyku, które polegać będą na kontroli bezpieczeństwa morskich szlaków żeglugowych. Wraz z Zespołem SNMCMG-1 ćwiczyć będą 4 okręty trałowo-minowe Marynarki Wojennej. Zespołem SNMCMG-1 dowodzi polska Marynarka Wojenna, a okrętem flagowym jest ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI”.

Manewr wyjścia do portu w Gdańsku rozpoczął się po godzinie 09:00. Okręty odcumowały od nabrzeży w Gdańsku i wyszły na Zatokę Gdańską. Tam dołączyły do nich 4 okręty Marynarki Wojennej z 13 Dywizjonu Trałowców: niszczyciel min ORP „Mewa”, oraz trałowce ORP „Śniardwy”, ORP „Mamry” i ORP „Gopło”. Obecnie wszystkie okręty zajmują pozycje na wodach Bałtyku Południowego rozpoczynając praktyczne manewry. Ćwiczenie to będzie polegać na prowadzeniu międzynarodowej operacji przeciwminowej na morskich szlakach żeglugowych. Manewry potrwają do czwartku, 18 marca.

________________________________________________

W styczniu, tego roku, dowodzenie Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1 - Standing NATO Mine CounterMeasure Group 1)) objęła polska Marynarka Wojenna. Dowódcą Zespołu jest kmdr por. Krzysztof Jan RYBAK. Podlega mu międzynarodowy sztab złożony głównie z polskich oficerów. Dowództwo Zespołu znajduje się na okręcie flagowym SNMCMG1, którym jest polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI”.

W skład Zespołu obecnie wchodzą 4 niszczyciele min:

- brytyjski HMS „Walney”
- belgijski BNS „Aster”;
- holenderski HNLMS „Middelburg”;
- niemiecki FGS „Passau”.

Od czasu objęcia przez polską MW dowodzenia SNMCMG-1 Zespół ten operował do tej pory głównie na Morzu Północnym. W lutym okręty NATO przeprowadziły bojową operację przeciwminową pod kryptonimem „Beneficial Cooperation” w południowej części akwenu Morza Północnego. Niszczyciele min zniszczyły ogółem 14 podwodnych niewybuchów (11 bomb i 3 miny) zawierających łącznie 4000 kilogramów materiałów wybuchowych. Dodatkowo Zespół sprawdził 17 hipotetycznych miejsc występowania niebezpiecznej amunicji, przyczyniając się znacznie do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi i pracy rybaków w tym rejonie. Następnie Zespół SNMCMG1 wziął udział w międzynarodowym ćwiczeniu BUT/AUT 2010 wspólnie z okrętami i lotnictwem duńskiej i niemieckiej Marynarki Wojennej, które odbyło się na wodach Cieśnin Bałtyckich. Po tym ćwiczeniu okręty Zespołu weszły na dwa dni do portu w Gdańsku (13 – 14 marca). Obecnie prowadzą wspólne manewry z okrętami polskiej Marynarki Wojennej. Po zakończeniu tych manewrów Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO przeprowadzi kolejne ćwiczenia międzynarodowe oraz operacje bojowe oczyszczania dna morskiego z niebezpiecznej amunicji (min, bomb, torped) pozostałych po I i II wojnie światowej. Rejonem działania Zespołu są akweny północnej Europy oraz środkowego i północnego Oceanu Atlantyckiego. Przez cały, 2010 rok, zespołem dowodzi polska Marynarka Wojenna. Głównym zadaniem Zespołu jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi na kluczowych pod względem strategicznym i ekonomicznym akwenach europejskich. Zadanie to realizuje poprzez prowadzenie operacji bojowych oraz manewrów międzynarodowych.

Więcej na temat SNMCMG1: www.mcm.mw.mil.pl

kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej
+48 601 412 722
rzecznik@mw.mil.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■