POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Czwartek [24.12.2009, 21:19:40] • Świnoujście

Wigilia nad Świną 1945 r.

Wigilia nad Świną 1945 r.

Członkowie grupy operacyjnej Pełnomocnika Rządu RP, przybyli do Świnoujścia w 1945 r.(fot. Archiwum autora )

Początek zimy tamtego roku tu nad morzem, była nieco chłodniejszy niż obecnie i bardziej śnieżny. Już w początkach grudnia pojawiły się pierwsze, dość silne mrozy i posypało nawet sporo śniegu. Na szczęście jednak, po pewnym czasie mróz zelżał, a pierwsze lody, które skuły Świnę, popękały i z południowym wiatrem spłynęły do morza. Umożliwiło to 17 grudnia odbycie rejsu świnoujskiego statku „Piast” pod polską banderą do Szczecina i jego powrót z pocztą, drobnymi upominkami i pewną ilością towarów spożywczych. Stateczek ten, o czym już pisałem, zapoczątkował stałą, acz niezbyt regularną łączność wyspy z krajem. Poprawiło to nadzwyczaj samopoczucie zamieszkujących tu Polaków i nakazywało myśleć o zbliżających się świętach.

Zaledwie ponad dwoma miesiącami, grupa operacyjna Pełnomocnika Rządu RP przejęła miasto i powiat. Wszystko co się wówczas działo, było więc pionierskie, pierwsze. Pierwsze narodziny, pierwszy ślub, pierwszy pogrzeb. Pierwszą też była polska wigilia i święta Bożego Narodzenia, w mieście, które w niczym nie przypominało ich ojczystych stron.

Wigilia nad Świną 1945 r.

Zimowy widok na Wybrzeżu Władysława IV(fot. Archiwum autora )

W zamarzniętym, ciemnym, w dużej mierze opustoszałym Świnoujściu, zamieszkiwało wówczas zaledwie kilkuset Polaków. W przeważającej liczbie byli to urzędnicy, milicjanci, żołnierze, kupcy, kilku nauczycieli. Niektórzy z nich z rodzinami, większość bez, ponieważ nie chcieli narażać swych bliskich na oczekujące ich nieznane. Znacznie więcej było w mieście rosyjskich żołnierzy i Niemców. Niewielka polska społeczność trzymała się razem, zamieszkiwała głownie w śródmieściu, w rejonie dzisiejszych ulic Hołdu Pruskiego, Piastowskiej, Monte Cassino, Wyszyńskiego, Placu Słowiańskiego i Wolności, Armii Krajowej. Co i rusz, znajdowały się budynki lub całe kwartały zajęte przez Rosjan. Osiedlenie się dalej od centrum i polskiego sąsiedztwa, pociągało za sobą ryzyko nocnej wizyty sowieckich maruderów, względnie innych opryszków.

Wigilia nad Świną 1945 r.

Rejony i obiektyw Świnoujściu zajęte przez wojska sowieckie, wg Andrzeja Wrońskiego(fot. Archiwum autora )

Wielu Polaków, pobyt tu traktowało, jak przystanek na szlaku powojennej wędrówki. Ich życie w ówczesnym Świnoujściu nie było bowiem komfortowe. Obce ulice, domy, kościoły, obcy ludzie. Wobec braku połączeń komunikacyjnych, aprowizacja wyglądała gorzej niż kiepsko. Zima, przy braku opału również nie napawała optymizmem. Na szczęście, w zrujnowanych lub opustoszałych, wyszabrowanych budynkach, sporo było drewnianych podłóg i połamanych mebli, by zapewnić opał do domowych pieców. Tu przypomnienie dla młodszych czytelników, praktycznie wszystkie mieszkania ogrzewane wówczas były piecami kaflowymi.
W katolickim kościele przy ulicy Piastowskiej nie było jeszcze polskiego księdza a posługę kapłańską sprawowali dwaj duchowni, którzy byli tu jeszcze przed 1945 : proboszcz ksiądz Paul Adamus mający za sobą pobyt w obozie koncentracyjnym w Dachau i wikariusz ksiądz Karl Reuter. Nielicznych, pozostających w mieście niemieckich katolików, obsługiwał wikariusz; msze niedzielne, celebrował ksiądz Adamus z racji tego, że jako Ślązak całkiem nieźle mówił po polsku. Odbierał zatem spowiedź i chociaż nieco chropawo głosił w polskim języku kazania. Za to właśnie, że w czasie wojny głosił do polskich robotników przymusowych słowo w ich języku, dostał się do hitlerowskiego obozu w Dachau.
Wigilia wypadała tamtego roku w poniedziałek. Obecnie byłby to dar niebios, ponieważ skutkowałoby to przynajmniej 5 dniami świętowania. Wtedy umożliwiło to polskim rodzinom, poczynienie konieczne przygotowań już nieco wcześniej. Takie proste to wówczas nie było. Najłatwiej było „załatwić” choinkę, bo tak po jednej jak i drugiej stronie Świny, zagajników świerkowych nie brakowało, a nikt nie pytał o pochodzenie nawet największego i najpiękniejszego drzewka. Nie najgorzej też było z ozdobami choinkowymi. W wielu zajętych przez polskich osadników domach, na stryszkach czy w piwnicach można było znaleźć pozostawione przez poprzednich mieszkańców, szklane, świecące ozdoby, uchwyty na świeczki, czasami jeszcze z resztkami cienkich kolorowych świeczek, podstawy pod choinki i tzw. anielski włos. To wszystko zostało zagospodarowane, tak że w każdym niemal rodzinnym mieszkaniu stało całkiem ładne świąteczne drzewko. Naturalnie, tam gdzie były już dzieci, a zbyt dużo tych domów nie było, na choince zawisnął tez misternie wyklejony papierowy łańcuch, a często również starannie wykonane papierowe ozdoby. Niezbędny materiał, czyli kolorowy papier pod dostatkiem znajdował się w opuszczonej drukarni przy Placu Słowiańskim. Do świątecznej produkcji, dzieciaki używały też „sreberka”, błyszczącej aluminiowej folii ze zdemontowanych urządzeń elektrycznych, bodajże z kondensatorów.

Wigilia nad Świną 1945 r.

fot. Archiwum autora

Tragicznie natomiast kształtowała się sprawa zaopatrzenia w podstawowe nawet produkty spożywcze. Poniemieckie zapasy zostały skutecznie „zagospodarowane” przez wszechmocnych Rosjan a więc pozostały pustki, a miasto było odcięte od pozostałych terenów Pomorza, gdzie również w powojennych warunkach powszechny dobrobyt nie panował. Stąd też jakieś słodycze, mąka i cukier przywiezione ze Szczecina kilka dni przed Świętami na pokładzie „Piasta” do pierwszego wówczas sklepiku spożywczego przy Placu Słowiańskim, stały się ratunkiem dla nielicznych polskich gospodyń. Bo też jak bez mąki ulepić można było pierogi, nie mówiąc już o czymś słodkim na świąteczny stół ? Po jaja, produkty mięsne jak też po świeżo upędzone „coś mocniejszego”, wyprawiano się do Przytoru lub holownikiem „Władysław IV” na Karsibór, gdzie to gospodarowali polscy osadnicy wojskowi. Stamtąd też pochodziły ryby, które znalazły się wówczas na polskich wigilijnych stołach. Ryb dostarczyli też pierwsi polscy rybacy ze Świnoujścia, łowiący razem z rybakami niemieckimi. Nie wszystkich było na to stać, stąd też te pierwsze święta były z całą pewnością dla wielu polskich rodzin po prostu głodowe.
Wcześnie, jak zawsze o tej porze, nad zaśnieżonymi pustymi ulicami Świnoujścia zapadł mrok. Za oknami nielicznych, zajętych przez polskie rodziny mieszkań, zabłysły światła choinek i rozległ się śpiew kolęd. Zaczęła się pierwsza polska wigilia nad Świną.
Jak wspomniałem, rodzinnych domów nie było jednak zbyt wiele, ale świąteczne choinki stanęły w kilku punktach miasta. Dorodna choinka stanęła w siedzibie Państwowego Urzędu Ziemskiego, w budynku na rogu Chrobrego i Armii Krajowej ( budynek stoi do dzisiaj), w komendzie Milicji Obywatelskiej wówczas przy ul. Piastowskiej, w Związku Osadników Wojskowych a wreszcie w siedzibie Urzędu Pełnomocnika Rządu RP czyli jak wówczas mawiano w Starostwie przy Placu Słowiańskim. Tam też odbyła się ta pierwsza, nazwijmy to urzędowa, wigilia.

Wigilia nad Świną 1945 r.

Budynek Urzędu Pełnomocnika Rządu RP, na Placu Słowiańskim. Stan około 1936 r. (fot. Archiwum autora )

Jej opis odnalazłem w sprawozdaniu ówczesnego kierownika referatu kultury Starostwa, pani Zofii Kuglin, oraz zebranych niegdyś relacji od zamieszkałych wtedy osadników. Spotkanie wigilijne odbyło się w stołówce Urzędu Pełnomocnika Rządu mieszczącym się wówczas w budynku przy Placu Słowiańskim. Pomieszczenie zdobiła naturalnie ustrojona choinka, goście zasiedli przy stołach z siankiem pod obrusami i niezbyt jednolitą zastawą. Uroczystość przygotowywał ówczesny kierownik Urzędu Informacji i Propagandy, przybyły z Krakowa artysta plastyk Stanisław Kuglin, prywatnie mąż wspomnianej pani Zofii. Zadbał on nie tylko o wystrój pomieszczenia i zaopatrzenie stołu, ale też o właściwy program wieczoru. Przy wigilijnym stole zebrało się około 40 osób, pracowników Starostwa i jak to nazwano „urzędów zespolonych i niezespolonych”, w tym także Milicji, Urzędu Bezpieczeństwa. Reprezentowane też były partie polityczne PPR, PPS i PSL. Obecny też był dowódca posterunku Wojsk Ochrony Pogranicza kpt. Szmitkowski, Urzędu Celnego, Urzędu Morskiego. Wieczór zainaugurował przemówieniem gospodarz, Pełnomocnik Rządu RP Władysław Matula. Rozpoczął politycznie o znaczeniu dla Polski „powrotu prastarych piastowskich ziem do Macierzy”, powiedział o historyczności tego wieczoru, a następnie złożył życzenia świąteczne zebranym. Podzielono się też opłatkiem, który pochodził od niemieckich zakonnic z katolickiego zgromadzenia Sióstr Boromeuszek z Międzyzdrojów. Jak na wigilię przystało, zaintonowano pieśń „Wśród nocnej ciszy”. Wyszło to całkiem składnie, jako że do kolędowania przygrywała 4-osobowa niemiecka kapela, która niegdyś zatrudniana była przez dawny Zarząd Uzdrowisk. W nowej sytuacji, zdrojowi muzykanci przygrywali tak polskim, jak i rosyjskim chlebodawcom. Polskiego, kolędowego repertuaru, nauczył ich wspomniany Stanisław Kuglin, nawiasem mówiąc wtedy członek Polskiej Partii Robotniczej. O ile wiem, jego lewicowość i przynależność do PPR była całkiem nowej daty, czasowym zauroczeniem. Jeszcze w czasie wojny, należał bowiem do podziemnego kółka teatralnego w Krakowie, razem z Karolem Wojtyłą, wtedy jeszcze „cywilem”. Lewicowa przygoda Stanisława Kuglina trwała krótko. W kilka miesięcy potem, po wyborczych szwindlach polskich komunistów, zrezygnował z przynależności do PPR. Oczywiście przypłacił to swoją karierą polityczną i artystyczną. Ale to już inna opowieść. Wracajmy do wigilii 1945 r.
Zgodnie z polskim obyczajem odbyła się wówczas także pasterka, a raczej wigilijne nabożeństwo. Odprawiono je we wczesnych godzinach wieczornych, ze względu na przepisy bezpieczeństwa obowiązujące wtedy w mieście. Celebrował je ksiądz Paul Adamus. On też odczytał słowa Ewangelii wg św. Łukasza i twardą śląską polszczyzną wygłosił kazanie. A później kolędzie „Cicha noc” polskich wiernych, wtórował śpiew „Stille Nacht” niewielkiej grupy niemieckich katolików. Organy nie grały bo były uszkodzone a i organisty nie było.

Wigilia nad Świną 1945 r.

Ksiądz Paul Adamus na ambonie kościoła Stella Maris, 1934 r.(fot. Archiwum autora )

Jak przebiegała wtedy pierwsza wigilia w polskich rodzinach, trudno naprawdę powiedzieć. Z pewnością, chociaż biedne były choinki i potrawy, to życzenia, kolędy i łzy wzruszenia, były prawdziwe i piękne. Tej prawdy i wzruszeń, z całego serca moim czytelnikom życzę.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 31, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 31

Gość • Niedziela [27.12.2009, 19:44:44] • [IP: 80.54.123.**]

c.d. poprzedniego postu Został oczywiście zwolniony z pracy, był przez komunistów, szykanowany, co przypłacił zawałem serca. Zawsze jednak jako społecznik pracował na rzecz Świnoujścia i emerytury dorobił się pracując w prezydium, choć nigdy nie był związany z" myślą przewodnią narodu" czyli partią. Komentujemy ten artykuł i opinie o nim, żeby uświadomić, iż pionierzy to byli przede wszystkim ludzie chcący jakoś urządzić sobie życie po wojnie - nieraz zmuszeni uciekać przed" władzą ludową", która ich ciężki trud kilku powojennych lat potem wykorzystała, jak zresztą w całej Polsce. Pozdrawiamy

Gość • Niedziela [27.12.2009, 19:43:09] • [IP: 80.54.123.**]

Witamy Wszystkich. Mężczyzna drugi z prawej ów" Indiana Jones" to nasz ś.p. dziadek, Nicefor Wojtasik. Jakież było nasze zdziwienie, że chcąc przeczytać artykuł zobaczyliśmy Go na tym zdjęciu. W czasie wojny był żołnierzem AK (podobnie jak jego żona a nasza babcia ś.p. Marianna Wojtasik) i daleko mu było do komunistów a tym bardziej do bandytów z UB. Na ziemiach odzyskanych znalazł się licząc, że tutaj będzie anonimowy i jego przeszłóść w AK nie zainteresuje UBecji. Jako, że miał częśćiowo ukończone przed wojną studia rolnicze (agronom) znalazł pracę w urzędzie wojewódzkim w Szczecinie i do Świnoujścia przbył jako pełnomocnik wojewody szczecińskiego na powiat Wolin do spraw osiedleńców frontowych w celu zagospodarowania tych terenów (tzw. ziem odzyskanych). Prawdopodobnie widoczni na zdjęciu żołnierze, to właśnie ci przyszli osiedleńcy lub ubezpieczenie. Niestety przeszłość dopadła naszeg dziadka (jego ojciec był w policji przedwojenej), został aresztowany, udało mu się uniknąć śmierci z rąk UB.

Gość • Sobota [26.12.2009, 20:13:24] • [IP: 80.245.177.***]

więcej takich z tam tych lat

Gość • Sobota [26.12.2009, 18:46:33] • [IP: 82.132.139.**]

moj dziadek osiedlil sie w swinoujsciu w 1945 r.

Gość • Sobota [26.12.2009, 11:08:55] • [IP: 88.156.234.***]

O jajiej Winecie piszesz Gosciu. W 1945 r.Winety jeszcze nie bylo.Prawdopodobnie jest to ten budynek przy Armii Krajowej i Chrobrego...

Gość • Piątek [25.12.2009, 21:31:13] • [IP: 93.94.191.**]

to pierwsze zdjecie wyglada jak wineta na warszowie...

Gość • Piątek [25.12.2009, 17:44:23] • [IP: 80.245.188.***]

Może zabrakło bo o ile znam możliwości Rosjan i nie tylko to możliwe. A w ogóle to lenióchy utrzymują Monopol Spirytusowy. Inicjatywę w swoje ręce a jeżeli białgłowa wspomoże to extaza murowana.

Gość • Piątek [25.12.2009, 12:45:12] • [IP: 92.42.114.**]

Krążą opowieści że zabrakło 2 skrzynek wódki/bimbru, które mogły być wręczone radzieckim" władzom"(komisarzom) na zachodzie aby granica Polski przebiegała na rzece Piana(nad, którą jest Peenemünde).

Gość • Piątek [25.12.2009, 11:24:13] • [IP: 83.21.231.**]

ten bohater, temten łotr... wszyscy jestesmy tacy sami bezsilni i glupi jako ludzkosc i nie wazne czy niemiec czy komunista bo ja róznicy nie widze, wiadomo ze kazdy mysli po swojemu. ale najbardziej mnie wkurzaja ci ktorzy wszedzie widza komunistów a nie widzą tego ze są i myslą jak na komuniste przystalo. Ci, to prawdziwe barany! . ...Orwell 1984! To powinna byc lektura w szkole, a nie jakies gnioty mickiewicza i inne bzdury zwanymi lekturami!

Gość • Piątek [25.12.2009, 11:12:50] • [IP: 80.245.188.***]

W czym problem skoro uczciwie zapracował. Gdyby nie artykuły z historii Świnoujścia nie byłoby komentaży nie zawsze obiektywnych. O czym ja tu piszę ?. Życzę Autorowi wspaniałych artykułów bez dokonywania nadinterpretacji W NOWYM 2010 ROKU. Są osoby co nie tylko potrafią czytać. A ja się uczę.

Gość • Piątek [25.12.2009, 11:10:17] • [IP: 93.94.184.**]

"...nocnej wizyty sowieckich maruderów" - o maruderach polskich i chłopakach z Wehrwolf pan Pluciński oczywiście nie wspomina, no bo jak maruderzy to tylko i wyłącznie Sowieci. O morderstwach, aktach ówczesnej przemocy i wandalizmu ze strony Polaków w stosunku do cywili niemieckich pan doktor nigdy oczywiście nie słyszał. No i oczywisty wniosek z artykułu -" Sowieci na Wigilie 1945 r. chcieli zagłodzić Polaków", pewnie aby zemścić się za" Cud nad Wisłą". Bardzo płytki i stronniczy artykuł.

Gość • Piątek [25.12.2009, 10:32:21] • [IP: 87.205.157.**]

ten facio w kapeluszu to wykapany John Wayne... albo Gregory Peck na meksykańskim pograniczu Teksasu... a Indianie w rezerwatach...

Gość • Piątek [25.12.2009, 10:20:42] • [IP: 87.205.157.**]

to byl taki troche dziki zachod, czasy mocno niepewne, bo granica byla przesuwana i dopiero wyrazny rozkaz stalina przyznal polsce /ludowej/ swinoujscie i szczecin... bo gdyby nie byla wtedy ludowa, to pozostalaby bez szczecina, wroclawia, jeleniej gory, bo granica szlaby po nysie klodzkiej, a nie luzyckiej...

ryynio • Piątek [25.12.2009, 09:09:58] • [IP: 83.249.20.***]

parszywa 18...? hehe, co za kamikadze/szabrownicy w grudniu po poludniu znalezli sie az na wyspie usedom?

Gość • Piątek [25.12.2009, 03:48:40] • [IP: 92.42.116.**]

Dziękuję za wspaniały artykuł. Może jakieś szczegóły na temat " Ryb dostarczyli też pierwsi polscy rybacy ze Świnoujścia, łowiący razem z rybakami niemieckimi." czy to tylko drobne wspomnienie, że jednak można ?

Gość • Piątek [25.12.2009, 02:09:02] • [IP: 80.245.188.***]

A wyobraźmy sobie, gdyby do Ś-cia w opisanym czasie przybyli przedstawiciele władzy Polski przedwojennej a nie komuniści, a Sowieci skoszarowani byliby np. w Wolgaście i w Szczecinie, to jak by się zachowywali i jaka byłaby współpraca z Niemcami.

Mount R • Piątek [25.12.2009, 00:40:45] • [IP: 80.245.189.***]

"werhwollf"-być może źle to piszę(?...)Chodzi mi o tzw" bandy".Czy to jest dobry temat?Czy teraz nie wypada pytać ?I proszę o rys historyczny, na ilę mamy prawo utożsamiać się z Pomorcami(Pomorzanami)?Rozumiem że etnicznie mamy jakiś" pieniek".Jaki?(i dalej też)...

gudi78 • Czwartek [24.12.2009, 23:49:28] • [IP: 86.154.220.***]

Wigilijny nadszedł czas, całujemy mocno Was chcemy złożyć Wam życzenia w Dniu Bożego Narodzenia, niechaj Gwiazdka Betlejemska, która świeci Wam o zmroku doprowadzi Was do szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku! zycze ja i ma familjada

Gość • Czwartek [24.12.2009, 23:46:17] • [IP: 92.42.118.**]

www.youtube.com/watch?v=lQEv6OPsvfY&feature=r elate
d

Gość • Czwartek [24.12.2009, 23:42:24] • [IP: 80.245.189.***]

...się puszy...musi eSBek jakiś?...

Gość • Czwartek [24.12.2009, 23:37:43] • [IP: 80.245.186.*]

Na pierwszym zdjęciu, mężczyzna drugi z prawej wygląda jak Indiana Jones :)

Mount R • Czwartek [24.12.2009, 23:34:00] • [IP: 80.245.189.***]

IP-...188-A, tak konkretniej to o co Ci chodzi?Bo jakoś nie nadążam."dzisiaj są dobrze postrzegani"-to znaczy że co?? Mają być źle postrzegani?DLACZEGO?Dla mnie pionierzy to romantyczni" kowboje PRL-u".(z naciskiem na" romantyczni" a nie" PRL-u").Rzygać się chce od polityki.Doktorek się jej nie ustrzegł.Ale pisze ciekawiej od Ciebie.I już wygrał na starcie.Że, dla pieniędzy(?...)-UCZCIWIE ZAROBIŁ, ZAINTERESOWAŁ MNIE!

Gość • Czwartek [24.12.2009, 23:06:11] • [IP: 217.97.199.*]

Wesołych Świąt idużo zdrowia panie Józefie.DzięKUJEMY.

Gość • Czwartek [24.12.2009, 22:54:09] • [IP: 80.245.188.***]

Pan doktor w swoich wywodach konsekwetnie zapomina jakim to zrządzeniem losu Polska w Świnoujściu się stała. Ci, wtedy młodzi chłopcy ze zdjęcia /zapewne nie wszyscy do domów wrócili / dzisiaj są dobrze postrzegani. Wydaje mi się że w imię paru złotych przedstawiamy historię i rzeczywistość w interesie płacącego.

Karolina • Czwartek [24.12.2009, 22:23:00] • [IP: 93.94.188.***]

Wspaniale, przeczytałam z zachwytem.

Oglądasz 1-25 z 31
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Informujemy, że w związku z ogłoszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem żałoby narodowej w Polsce po śmierci papieża Franciszka, zaplanowana na ten dzień Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwołana. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w innych naszych wydarzeniach w przyszłości. Z poważaniem, Organizatorzy ■